MotoNews.pl

Mazda MX-5 RF – europejski debiut w Goodwood

27 czerwca 2016

Kategoria | Premiery  Sport  Targi
Marka, model | ,
Mazda-MX-5RF 4

Na rozpoczętym wczoraj Festiwalu Prędkości Goodwood 2016 zaprezentowana została Mazda MX-5 RF (Retractable Fastback). Zupełnie nowy model, który debiutuje w Europie po światowej premierze w marcu w Nowym Jorku, jest centralnym punktem ekspozycji Mazdy w Goodwood. Na stoisku poświęconym przeszłości, teraźniejszości i przyszłości najlepiej sprzedającego się na świecie roadstera w historii nie zabraknie także milionowego egzemplarza MX 5 (wyprodukowanego w kwietniu w Japonii) oraz dwóch samochodów koncepcyjnych MX 5 Spyder i MX 5 Speedster.

Mazda MX-5 RF – wygląd zewnętrzny

MX-5 RF jest następcą wersji ze składanym, twardym dachem modelu poprzedniej generacji. Nowy dach zamyka się i otwiera przyciskiem. Jest to możliwe także w czasie jazdy z prędkością do 10 km/h. Podobnie jak poprzedniczka, nowa MX 5 RF jest wyposażona w jeden z najszybszych mechanizmów składania dachu. Funkcjonalność i wygodę elektrycznego sterowania połączono z wyrazistymi liniami harmonizującymi z inspirowaną stylem KODO sylwetką nadwozia. Sylwetka ta jest identyczna jak w nowej generacji modelu MX 5 z miękkim dachem. MX 5 RF z układem kierowniczym i zawieszeniem o podwyższonym komforcie wykazuje też takie same właściwości jezdne, jak jej doskonale wyważona siostra. Trzeba jednak zauważyć, że w czasie jazdy z zamkniętym dachem w kabinie jest oczywiście znacznie ciszej.

Ważne wyróżnienia

Kilka miesięcy temu czwarta generacja Mazdy MX 5 jako pierwszy model jednocześnie zdobyła tytuł Światowego Samochodu Roku (World Car of the Year) i zwyciężyła w kategorii wzornictwa (World Car Design of the Year) w edycji 2016 tego prestiżowego plebiscytu. MX 5 „ND”, dostępna w Europie od jesieni ubiegłego roku, otrzymała już co najmniej 70 nagród. Uzupełniły one dorobek 225 trofeów na koncie trzech poprzednich generacji tego modelu. MX 5 RF powinna pojawić się w europejskich salonach wiosną 2017 roku.

Mazda na festiwalu w Goodwood

Mazda jest regularnym gościem w Goodwood. W ubiegłym roku w centrum zainteresowania znalazły się sportowe tradycje firmy. Przed Goodwood House stanęła spektakularna, wysoka na 40 metrów rzeźba. Przedstawiała dwa samochody wyścigowe Mazda wzbijające się ku niebu po spiralnym torze ze stalowych belek. Jednym z nich była Mazda 787B, która dokładnie 25 lat temu zwyciężyła w 24 godzinnym wyścigu Le Mans. To dotychczas jedyny samochód z silnikiem beztłokowym i jedyny samochód azjatyckiej marki, któremu się to udało. Odbywający się w posiadłości Goodwood festiwal potrwa przez cały weekend.