MotoNews.pl

Infniti i Poltrona Frau – ekstremalny luksus w wyjątkowym połączeniu

23 kwietnia 2014

Infiniti 11

Podczas Międzynarodowego Salonu Meblowego w Mediolanie zaprezentowano dwa zachwycające, nowe oblicza samochodów Infiniti – stylistyczną parę obrazującą anielskość i demoniczność, mającą zarówno szokować publiczność, jak i ją uwodzić.

Specjalne egzemplarze Infiniti Q50 i QX70 są pierwszym owocem twórczej, jednorazowej współpracy między dwoma wyjątkowymi markami premium: producentem luksusowych samochodów sportowych – Infiniti i renomowanym, włoskim wytwórcą mebli, w tym mebli skórzanych – firmą Poltrona Frau.

Auta zyskały nowe oblicza dzięki zastosowaniu techniki i materiałów wykorzystywanych w wielokrotnie nagradzanych kolekcjach mebli.

− Dla dwóch marek premium była to wspaniała okazja do współpracy. Projekt ten rozpoczął się bardzo naturalnie. Zrodził się z wzajemnego podziwu i szacunku dla unikalnego ducha i wizji drugiej marki − powiedział Shiro Nakamura, dyrektor wzornictwa Infiniti. − Zespół stylistów Infiniti zainspirowała nowoczesność marki Poltrona Frau, a także jej wspaniałe dziedzictwo oraz zachwycający kunszt − wyjaśniał dalej Nakamura. − Rezultat naszej wspólnej pracy zasłużył na eksponowanie go, jako dzieła sztuki podczas specjalnego eventu w ramach Międzynarodowego Salonu Meblowego w Mediolanie. Dzięki temu zwiedzający Targi mogli poznać wyjątkową i prowokacyjną ekspresję marki Infiniti.

„Dobro” hybrydowego, „niewinnego” Infiniti Q50 podkreśla kolorystyka modelu – lśniąca biel nadwozia i bardzo miękka, biała tapicerka skórzana wnętrza. Drugą połówką tego bardzo dynamicznego duetu jest stylistyczna ikona Infiniti − model QX70, który w nowym wydaniu z pewnością prezentuje „ciemną stronę mocy”. Czarny, napędzany silnikiem V8 model Poltrona Frau QX70 jest tak demoniczny, jak niewinna jest Poltrona Frau Q50.

Pomimo tak krańcowo różnych charakterów, zarówno model symbolizujący dobro, jak i ten wyrażający zło, zdradzają tę samą, obsesyjną wręcz precyzję i pasję wykonania, jaka charakteryzuje obie marki.

− Zarówno Q50, jak i QX70 już same w sobie mają wyraźną osobowość − powiedział dyrektor wzornictwa Infiniti, Alfonso Albaisa. – We wspólnym projekcie jeszcze bardziej podkreśliliśmy i ożywiliśmy te osobowości, tak, że nie tylko doskonale oddają prowokacyjną naturę Infiniti, ale także naszą dwoistość, polegającą na uzyskiwaniu nowoczesnych rozwiązań stylistycznych dzięki stosowaniu tradycyjnych procesów. − Tak twórcza współpraca z Poltrona Frau otworzyła nam drzwi do świata stylistyki i rękodzieła, niezwiązanych z branżą motoryzacyjną − dodał Albaisa.

Piero Valentini, dyrektor zarządzający wydziału Interiors in Motion (dosł. wnętrza w ruchu) firmy Poltrona Frau powiedział, że wykorzystanie w projekcie motoryzacyjnym, opracowywanym dla marki Infiniti, właściwości, które przez ponad sto lat charakteryzowały meble skórzane Poltrona Frau, było naturalnym posunięciem.

− Wyzwaniem dla nas było przeniesienie tego, co najlepsze w naszych meblach, czyli dbałości o detale i elementów wyróżniających firmę Poltrona Frau do samochodów osobowych − powiedział Piero Valentini. − Poltrona Frau i Infiniti mają wiele wspólnego: elegancję, precyzję i zamiłowanie do szczegółów. I muszę przyznać, że pracowało nam się razem wyśmienicie. Z założenia chcemy być na szczycie piramidy we wszystkim, co robimy. Współpraca z Infiniti jest więc całkowicie naturalna i oczywista.

Przemiana modeli wiąże się głównie ze specyficznymi gamami kolorów. Są one inspirowane barwami z wzornika kolorów skór Pelle Frau® Colour System, co jeszcze mocniej wzmacnia związek między stylistyką wysokojakościowych mebli, a światem motoryzacji.

Dla Infiniti QX70 styliści Poltrona Frau wybrali skórę w czarnym odcieniu Pelle Frau® Soul Salomon Black z kontrastującymi akcentami w kolorze Ribes (głęboka czerwień jeżyny). Kolor Ribes występuje także w elementach zewnętrznych, jako mocny akcent − w dolnej sekcji zderzaka i oprawie grilla chłodnicy. Relingi dachowe również są wykończone skórą w kolorze Ribes, co perfekcyjnie współgra z czarnym nadwoziem, także czarnym satynowym wykończeniem oraz czarnymi 21-calowymi felgami.

Z kolei Q50 to prawdziwy rycerz w lśniącej, białej zbroi: kolor lakieru to Zinco, z kontrastującymi akcentami w jasnoniebieskim kolorze Lava. Również w tym przypadku barwy te były do tej pory bardziej kojarzone z meblami Poltrona Frau niż samochodami. Białe koła, satynowe wykończenie wnętrza i bardzo luksusowe oprawy lusterek zewnętrznych w białej skórze dopełniają tę anielską całość.

W obu samochodach zastosowano najmiększą skórę meblową, poddaną 21-etapowemu procesowi garbarskiemu, z którego słynie włoska firma. Dzięki temu samochody nie tylko wyglądają wytwornie, ale kreują też niepowtarzalną aurę zmysłowości. Do wykończenia każdego z samochodów użyto dwudziestu skór (około 100 metrów kwadratowych) bydlęcych z miejscowości Arzignano, w pobliżu Vicenzy.

Dla każdego samochodu należało ręcznie przyciąć, a następnie (także ręcznie), przyszyć sto różnych elementów skórzanych, różniących się rozmiarem: od dużych powierzchni podsufitki, aż po małe fragmenty, wykorzystywane w obszyciach łopatek zmiany biegów. Praktycznie każdą powierzchnię wewnątrz wykonano w ten sam sposób, jak meble Poltrona Frau, w związku z czym na cięciu skóry, jej szyciu i owijaniu trzech specjalistów spędziło po prawie 500 godzin przy każdym samochodzie.

Infiniti Q50, dostępny w wersji hybrydowej, benzynowej i jako diesel, to kompaktowy, czterodrzwiowy sedan. Jego innowacyjne technologie oraz nowoczesny luksus uczyniły go najlepiej sprzedającym się modelem Infiniti w Europie od momentu wejścia do sprzedaży w 2013 roku. QX70 (dawniej: Infiniti FX) to z kolei oryginalny, sportowy SUV. Jego charakterystyczny wygląd i wysokie osiągi są uznawane za wiodące w tej klasie w krajach na całym świecie.

Zdjęcia: Infiniti