MotoNews.pl

Infiniti Q80 Inspiration – odważna deklaracja

13 października 2014

Infiniti Q80 21

Infiniti wchodzi na wyżyny kategorii luksusowych sedanów ze swoją pierwszą propozycją w postaci Q80 Inspiration. Ten odważny koncept charakteryzuje się urzekającymi kształtami i zdradza przyszły język stylistyczny Infiniti. Stanowi też zapowiedź inteligentnej technologii układu napędowego.

Pełnowymiarowy, czterodrzwiowy „fastback” Infiniti Q80 Inspiration, o łamiących konwencje proporcjach i frapującej stylistyce nadwozia, stanowi odważną i innowacyjną, koncepcyjną próbę podboju tego trudnego segmentu.

− Koncept Q80 Inspiration powstał, aby wprowadzić zamęt w kategorii luksusowych sedanów – przyznał Francois Bancon, wiceprezes Infiniti odpowiedzialny za strategię produktów. – Zamierzamy osiągnąć to elegancją, stylem i emocjami, jakie koncept będzie budził.
− Q80 Inspiration pokazuje, jak naszym zdaniem będzie w przyszłości wyglądać transport osób w wyższej klasie naszego portfolio. Ten samochód jest swego rodzaju oświadczeniem. Q80 Inspiration jest zwiastunem modelu produkcyjnego w tym segmencie i jako taki jest integralną częścią naszej przyszłości – dodał Bancon.

Przepiękna sylwetka i zachwycające prostotą, stylowe wnętrze
Wspaniała sylwetka, piękna stylistyka i odważna realizacja Q80 Inspiration świadczą nie tylko o wizji i rozmachu zespołu utalentowanych projektantów Infiniti. Pełnowymiarowy Q80 (szerokość – 2 010 mm, długość – 5 060 mm, wysokość w najwyższym punkcie – 1 340 mm) jest luksusowym, zbliżonym do sedana samochodem o sylwetce typu „fastback” (czyli czterodrzwiowe coupé).

Kolejne innowacje można znaleźć wewnątrz. Kierowca i pasażerowie mogą zajmować miejsca na czterech odrębnych fotelach przez szeroko otwierające się drzwi portalowe. Uproszczony interfejs kierowcy i unikalny wyświetlacz przezierny typu HUD (Head-Up Display), sprawiają, że skomplikowane algorytmy intuicyjnej technologii są niewidoczne, a prezentowane są tylko te informacje, których potrzebuje kierowca. Jest to zgodne z charakteryzującą Q80 Inspiration filozofią podporządkowania samochodu człowiekowi.

Pasażer z przodu również ma do dyspozycji wyświetlacz przezierny HUD. Na nim z kolei wyświetlane są informacje ze smartfonu, podłączonego do systemu telematyki pokładowej auta. Pasażerowie z tyłu mają do dyspozycji odrębne ekrany dotykowe, umieszczone w tylnej części oparć przednich foteli. Dzięki temu mają dosłownie pod ręką pokładowy pakiet rozrywki.

Dużo uwagi poświęcono wytworności wnętrza i dopieszczeniu jego detali. Widoczne jest to między innymi w pikowanych skórzanych fotelach, wyśmienitej skórze typu alcantara i metalowych elementach wykończenia. Wszystko jest skąpane w świetle wpadającym do auta przez panoramiczne okno dachowe o pięknym kształcie.

− Z punktu widzenia projektanta, Q80 Inspiration jest uosobieniem prowokacji, samochodem, który przełamuje stereotypy w zakresie wymiarów luksusowego sedana i jego kształtu – powiedział Alfonso Albaisa, dyrektor wzornictwa Infiniti. Samochód charakteryzuje się w równej mierze kobiecą elegancją, jak i sportowym charakterem. Góruje nad innymi stylistyką, maestrią, doborem materiałów wykończeniowych i dbałością o szczegóły – dodał Albaisa.

W aucie zwrócono także uwagę na stworzenie gościnnego, uporządkowanego otoczenia zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Inteligentne technologie wewnątrz są uproszczone i funkcjonalne.

− We współczesnym projektowaniu istnieje tendencja, żeby dodając jakiś element wyposażenia wnętrza czy jakąś nową technologię, wprowadzać zawiłości, komplikacje – dodał Albaisa. – W przypadku Q80 Inspiration chodziło nam o zdefiniowanie na nowo i uproszczenie interakcji z osobami w samochodzie. Oczywiście w Q80 Inspiration nie brakuje typowego dla marki wyposażenia – luksusowego, inteligentnego i frapującego, ale naszym głównym celem była prostota.

Osiągi, moc i wydajność
Q80 Inspiration może się poszczycić fenomenalną mocą 550 KM, generowaną przez całkiem nowy układ hybrydowy złożony z podwójnie turbodoładowanej benzynowej jednostki V6 o pojemności 3,0 litra i silnika elektrycznego.

Nowa jednostka napędowa jest jedną z całej rodziny silników, które zostaną wprowadzone do oferty Infiniti w ciągu najbliższych dwóch lat.

Ekonomiczny silnik zużywa około 5,5 l/100 km i emituje około 129 g CO2 na kilometr. W niezwykły sposób udało się w nim pogodzić dwie pozornie wykluczające się zalety − ekstremalnie porywające osiągi i przyjazny dla środowiska charakter, wymagany przez nowoczesnych, świadomych ekologicznie klientów.

Innowacyjny napęd hybrydowym połączono z inteligentnym układem przeniesienia napędu, przez co zaakcentowano sportowy charakter auta. Kierowca może bowiem przełączać napęd z tylnego na obie osie, gdy ma na to ochotę lub też gdy wymagają tego warunki drogowe.

Jazda autonomiczna? Tak, ale…
Infiniti Q80 Inspiration zdradza także filozofię firmy związaną z technologiami autonomicznymi. Samochód jest potwierdzeniem stanowiska, że nie można ograniczać roli kierowcy, a przeciwnie – należy ją zwiększać. Doskonałym przykładem podporządkowania kierowcy, integralnego z wizją Infiniti dla segmentu premium, jest rozszerzenie zakresu systemów na żądanie. O stosowaniu kamer, laserów, czujników, całej tej nowatorskiej technologii może decydować sam kierowca, wciskając w razie potrzeby odpowiedni przycisk po lewej stronie kierownicy.

Kierowca jest cały czas w kontakcie z autonomicznym systemem technologii prowadzenia pojazdu, a to za pośrednictwem inteligentnego wyświetlacza przeziernego HUD na przedniej szybie. Dzięki temu może według własnego uznania korzystać z pomocy oferowanej przez system.

System emituje sygnały, podpowiadające kierowcy manewry w intensywnym ruchu drogowym lub w trybie jazdy po autostradzie. Ostateczna decyzja − czy przyspieszyć i wyprzedzić, czy może przyhamować i zjechać za poprzedzający samochód – zawsze jednak należy do kierowcy.

Kierowca ma również wpływ na to, co jest wyświetlane na przedniej szybie. Żądane informacje wybiera bowiem na panelu dotykowym, zbliżonym do tego w systemie Infiniti InTouch™, a znajdującym się w eleganckiej konsoli centralnej.

− Zgodnie z naszą filozofią kreatywności i poszukiwania, uważamy, że technologie jazdy autonomicznej są integralną częścią luksusowych samochodów przyszłości. W naszym przypadku zdecydowaliśmy jednak, że autonomiczna jazda powinna wzmacniać i poprawiać komfort prowadzenia pojazdu, nie zaś kierować pojazdem za kierowcę. W naszym rozwoju nie planujemy dojść do fazy automatów samochodowych, bez kierowców – zastrzegł Bancon.

Koncept zapowiedzią wersji produkcyjnej
Q80 Inspiration jest pojazdem koncepcyjnym, już jednak jego nazwa sugeruje zamysł produkcji, zdradza przyszły język stylistyczny, genialne technologie, a także ambicje Infiniti wejścia w nowy segment i odegrania w nim ważkiej roli.

− Fakt, że wchodzimy do tej, bardzo wymagającej z biznesowego punktu widzenia, kategorii i do tego w tak odważny sposób, zdradza pewność siebie marki Infiniti – stwierdził Bancon. – Typ nadwozia, proporcje, inteligentny napęd hybrydowy i technologia autonomiczna świadczą jednocześnie o bardzo nowatorskim podejściu.

− Jest to topowa pozycja w ofercie Infiniti. Nasza wizja zakłada rywalizację w segmencie właśnie w ten unikalny sposób, z tym unikalnym produktem. Q80 Inspiration nie jest tradycyjnym sedanem klasy premium. To przełom w dziedzinie kształtowania sylwetki samochodu i komfortu zapewnianego pasażerowi. Wprowadzimy ponadto jednostkę napędową, która generuje moc z odpowiedzialnością za środowisko, gwarantując doskonałą harmonię między wydajnością i dynamiką – dodał Bancon.

Q80 Inspiration podąża drogą wytyczoną wcześniej przez Infiniti Q30. Podczas Salonu Motoryzacyjnego we Frankfurcie w 2013 roku Infintii zaprezentowało pojazd koncepcyjny Q30 Concept, który miał wejść do segmentu kompaktowych samochodów luksusowych. I tak się stanie – luksusowy, kompaktowy Q30 premium wchodzi w przyszłym roku do produkcji.

− Q80 Inspiration jest pojazdem koncepcyjnym, ale bardzo poważnie myślimy o jego produkcji seryjnej – dodaje Bancon. – Już sama nazwa wskazuje, że samochód bardzo bliski Q80 Inspiration będzie w naszej ofercie w przyszłości. Ten pojazd będzie inspirować wszystkie nasze przyszłe produkty.

Zdjęcia: Infiniti