MotoNews.pl

Oplem Movano do pożaru

05 grudnia 2014

Kategoria | Auto firmowe
Marka, model | ,
Opel Movano 4

Nowy Opel Movano to wszechstronny samochód użytkowy, dostępny w szerokiej gamie wersji o różnych długościach nadwozia i wysokościach dachu. Nowe Movano można też zamówić w formie platformy fabrycznie przygotowanej do zabudowy specjalistycznej. Trzy długości ramy, nieograniczone możliwości aranżacji kabiny oraz przestrzeni ładunkowej i ekonomiczne silniki czynią z Movano doskonałą bazę do wszelkiego rodzaju pojazdów dedykowanych dla służb ratowniczych i jednostek specjalistycznych.

Przykładowo dwa Ople Movano, zabudowane na pojazdy pożarnicze i doposażone w specjalistyczny sprzęt, trafiły niedawno do małopolskich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Egzemplarze te zostały wyposażone w aluminiowe kontenery o skręcanej konstrukcji szkieletowej, zamontowane na fabrycznie przygotowanych do zabudów podwoziach L3. Długość gotowych pojazdów sięga 6270 mm. Kontenery są wykonane z anodowanego aluminium, płyty warstwowej i blachy kwasoodpornej, posiadają po pięć żaluzji aluminiowych ułatwiających dostęp do schowków ze sprzętem i wewnętrznej przestrzeni ładunkowej oświetlonej listwami LED. Przedział dla załogi to klimatyzowana i wyposażona w niezależne ogrzewanie szeroka kabina z wysokimi drzwiami bocznymi, które umożliwiają wygodną podróż w pełni wyposażonego strażaka (układ miejsc 1+1+4). W kabinie znajduje się również elektroniczny wyświetlacz z sygnalizacją stanu wody oraz wygodne, wysuwane szuflady i półki. Dodatkowe wyposażenie to zestawy radiowe do komunikacji z centralą oraz piloty zdalnego sterowania oświetleniem. Auta napędzają ekonomiczne turbodiesle 2.3 CDTI o mocy 110 kW/150 KM, przenoszące napęd na tylną oś z możliwością blokady mostu.

Obydwa Ople Movano wyposażono w haki holownicze, zestawy oświetlenia akcji, ledowe boczne lampy doświetlające, lampy ostrzegawcze – przednią i tylną oraz tzw. fale świetlne LED, wyciągarki odpowiednie do masy pojazdów i drabinki – wejścia na wzmocnione dachy. Pod roletami znalazły się łatwo regulowane, przestawne mocowania na kompozytowe półki i szuflady z osprzętem strażackim. Zamontowano także uchwyty na butle tlenowe. Obydwa auta mogą spełniać funkcje wozów szybkiego reagowania i pomocy dla większych jednostek straży pożarnych.

Movano to największy obecnie model sprzedawany w gamie Opla. Jest najbardziej wszechstronnym samochodem użytkowym w swojej klasie, doskonale nadającym się do specjalistycznych zabudów. Obecnie sprzedawana druga generacja jest też wyjątkowa pod względem liczby dostępnych wersji nadwoziowych, która sięga dwudziestu dziewięciu. Auto oferowane jest w czterech odmianach, różniących się długością i trzech wariantach wysokością karoserii. Od roku 2014 Movano dysponuje nowymi silnikami 2.3 CDTI z jedną lub dwiema turbosprężarkami. W wyposażeniu standardowym znajdują się systemy ABS i EBD oraz układ ESC, wspomagany przez Hill Start Assist.

Zdjęcia: Opel