MotoNews.pl

iK-2 – nowy koncepcyjny hatchback Suzuki

05 marca 2015

Marka, model | ,
Suzuki iK2 7

Podczas 85 Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie Suzuki Motor Corporation prezentuje kompaktowowego hatchbacka iK-2, który ma wszystkie zalety, jakich można oczekiwać od auta tej klasy.

Suzuki jest ekspertem w tworzeniu kompaktowych modeli, a swą bogatą wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie zawdzięcza między innymi budowie takich samochodów jak Suzulight (lata 50. XX w.), Alto (lata 70.) czy najnowszych modeli dostępnych w salonach marki. Modelem iK-2 Suzuki przenosi pojęcie idealnego samochodu kompaktowego w zupełnie nowy wymiar. Stylistyka Liquid Flow odzwierciedla energiczny przepływ wody, nadając sylwetce pojazdu rasowy, elegancki i bardzo dynamiczny wygląd. Samochód zbudowano na płycie nowej generacji i wyposażono w silnik BOOSTERJET – nową turbodoładowaną jednostkę napędową z bezpośrednim wtryskiem palia. Wzbogacając swoją ofertę o model seryjny oparty na tym pojeździe koncepcyjnymi, Suzuki odda w ręce klientów doskonały produkt z segmentu małych samochodów. Wersja produkcyjna, która dostępna będzie również z hybrydowym układem napędowym SHVS, ma zadebiutować w Europie na początku 2016 roku.

Koncepcja
Inspiracją dla stworzenia iK-2 była koncepcja Harmonised Force (harmonia mocy). Pojazd ma wszystkie zalety auta kompaktowego, dysponuje znakomitymi właściwościami jezdnymi oraz imponuje atrakcyjną stylistyką nadwozia. Dzięki płycie podłogowej nowej generacji i silnikowi BOOSTERJET samochód oferuje świetne osiągi oraz ponadprzeciętną dynamikę jazdy i wydajność paliwową. Płynne linie nadwozia tworzą elegancką, dynamiczną sylwetkę nadwozia. iK-2 stanowi udane połączenie pozornie wykluczających się cech auta kompaktowego. Ma atrakcyjną stylistykę, jest niezwykle funkcjonalny i komfortowy, a do tego łatwy w prowadzeniu, dynamiczny i oszczędny.

Stylistyka
Stylistyka Liquid Flow, która czerpie inspirację ze swobodnego przepływu wody, opiera się na trzech kluczowych pojęciach: „harmonia”, „elegancja” i „przypływ energii”. Zamiast prostych i powszechnie stosowanych linii, nadwozie iK-2 wyróżnia się sportowymi krągłościami, które tworzą elegancką, harmonijną sylwetkę.

 • Wyraziste linie przetłoczeń pociągnięte na całej długości nadwozia.
 • Chromowane elementy dekoracyjne przedniego grilla i reflektorów płynie przechodzą w linie przetłoczenia po bokach nadwozia.
 • Elegancka, sportowa sylwetka – kabina z wąskimi oknami osadzona w szerokim, nisko zawieszonym nadwoziu.
 • Odważna, awangardowa stylistyka przedniej części nadwozia z szerokim zderzakiem, masywnym grillem i wyrazistymi reflektorami diodowymi.
 • Muskularne błotniki skutecznie ograniczające opór powietrza oraz ukryte pod nimi, masywne, wyraziste koła.
 • Opadająca tylna szyba, która ułatwia opływ powietrza wokół pojazdu.
 • Ekskluzywny lakier Lightning Silver uwypukla wszystkie linie i przetłoczenia karoserii, podkreślając jej elegancką i dynamiczną stylistykę.

Nowe, bardziej przyjazne środowisku technologie
 Płyta podłogowa nowej generacji
Nowa platforma Suzuki pozwala na redukcję masy pojazdu przy jednoczesnym zwiększeniu sztywności nadwozia. Pojazd posiada przeprojektowaną konstrukcję podwozia, która została wzbogacona o zmodyfikowane podzespoły. Wprowadzone zmiany mają pozytywny wpływ na wydajność paliwową, ogólny poziom bezpieczeństwa oraz charakterystykę prowadzenia. Przyczyniają się również do obniżenia poziomu drgań i hałasu w kabinie. Co więcej, Suzuki planuje unifikację dostępnych platform, poprzez zmniejszenie ich liczby z czterech do trzech, oraz wprowadzenie bardziej funkcjonalnego systemu modułowego montażu komponentów. Dzięki temu budowa nowych modeli przebiegała będzie jeszcze sprawniej, a ich dostosowanie do zmieniających się wymogów rynkowych będzie prostsze.

Nowy turbodoładowany silnik 1.0L BOOSTERJET z układem bezpośredniego wtrysku paliwa
Nowy turbodoładowany silnik 1.0L BOOSTERJET z układem bezpośredniego wtrysku pozwala oszczędzić paliwo i gwarantuje dużą frajdę z jazdy. Oszczędność paliwa udało się wypracować dzięki zmniejszeniu pojemności skokowej, a dobre osiągi utrzymano dzięki zastosowaniu turbosprężarki. Specyfiką tego układu napędowego jest jednak nie tylko niskie zużycie paliwa i znakomite osiągi. Zastosowano tu również zmodyfikowany rozkład komponentów pod maską oraz wprowadzono szereg rozwiązań, dzięki którym samochód może spełniać rygorystyczne wymagania w zakresie wymiarów i masy, jakie stawia się dzisiaj modelom kompaktowym.

Dane techniczne

 • Długość całkowita: 4 023 mm
 • Szerokość całkowita: 1 920 mm
 • Wysokość całkowita: 1 450 mm
 • Rozstaw osi: 2 520 mm
 • Opony: 225/45 R18
 • Silnik: 1.0L BOOSTERJET
 • Płyta podłogowa: nowej generacji

 

Zdjęcia: Suzuki