MotoNews.pl

Seat Leon ST CUPRA od A do Z

16 marca 2015

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
Leon ST CUPRA 5

Emocjonalny design jest jedną z najmocniejszych stron rodziny Leona. Zarówno w wersji pięciodrzwiowej, trzydrzwiowej, jak i kombi, ten model imponuje od pierwszego wejrzenia za sprawą idealnie zrównoważonych proporcji i dynamicznej sylwetki. Zestawienie gładko wymodelowanych powierzchni i ostro zarysowanych linii sprawia, że Leon zyskuje drapieżny wygląd.

Z dużymi wlotami powietrza i siatką o strukturze plastra miodu, nowy przód tego auta daje pewność, że wysokowydajny silnik i układ hamulcowy mają zagwarantowane chłodzenie nawet w ciężkich warunkach. Typowe dla modeli CUPRA pięć wąskich otworów nad tablicą rejestracyjną to kolejny optyczny sygnał możliwości oferowanych przez ten kompaktowy samochód sportowy. Forma niższego wlotu powietrza również podkreśla jego dynamiczność i gotowość do każdej drogi.

Boczna linia Leona ST jest również bardzo wyrazista. Zrównoważone proporcje pomiędzy powierzchnią nadwozia a powierzchnią okien – pionowy podział w proporcji około 2/3 do 1/3 – podkreśla solidność Leona i uwypukla jego silną posturę. Charakterystyczna przerwana linia, zwana „Línea Dinámica”, przebiega nad nadkolami w kierunku tyłu samochodu. Precyzyjnie ukształtowane blistry z boku nie układają się w prostej linii – zamiast tego tworzą bardzo delikatne łuki, które potęgują dynamikę rzeźby auta.

Tył Leona ST CUPRA ma równie mocny charakter. Czarna wstawka w zderzaku i szeroko rozstawione reflektory akcentują szerokość samochodu. Uformowany dyfuzor i dwie owalne końcówki układu wydechowego wyraźnie sygnalizują moc, jaka drzemie w tym modelu.

Na tym nie kończy się dynamiczne oblicze Leona ST CUPRA. Unikalną cechą samochodu są dostępne w wyposażeniu standardowym pełne światła LED. Stanowią one szczególny znak rozpoznawczy Leona ST CUPRA – ich charakterystyczny kształt widać już z daleka, zarówno w dzień, jak i w nocy. Światła tylne również wykorzystują technologię LED, dzięki czemu samochód przyciąga wzrok i jest widoczny w każdych warunkach.

Oprócz tego, wykonane ze stopu metali lekkich obręcze kół mają niepowtarzalny design, podczas gdy czerwone zaciski hamulcowe i przyciemnione szyby podkreślają indywidualny charakter modelu CUPRA. Mocniejsza wersja, CUPRA 280, wizualnie wyróżnia się za sprawą unikalnych 19-calowych obręczy kół z dwutonowym wykończeniem w kolorze tytanowym, a także dzięki pakietowi aerodynamicznemu – posiada spojler dachowy, który podkreśla sportowy charakter, oraz czarne obudowy lusterek zewnętrznych i napis CUPRA na zaciskach hamulcowych.

Język stylistyki Leona jest jedną z najbardziej wyrazistych cech tego modelu, dzięki czemu cieszy się on taką popularnością. To podstawa sukcesu nowego członka rodziny Leona – najbardziej dynamicznego kombi z hiszpańskim temperamentem, Leona ST CUPRA.

Zdjęcia: Seat