MotoNews.pl

Testy w Poznaniu. Rozgrzewka Picanto przed 10. sezonem Kia Lotos Race

08 kwietnia 2015

Kategoria | Sport
Marka, model | ,
Kia 9

Kierowcy startujący w tegorocznej edycji Wyścigowych Mistrzostw Polski Kia Picanto wzięli udział w przedsezonowej sesji treningowej, jaka została zorganizowana wczoraj na torze Poznań. Celem spotkania było przede wszystkim zaznajomienie tegorocznych debiutantów z samochodami i przepisami oraz sprawdzenie technicznego stanu wyścigowych Picanto i ich zważenie. W najbliższym sezonie bowiem nadal będzie obowiązywało „doważenie” aut do regulaminowej masy (920 kg wraz z wyposażeniem i kierowcą), co pozwoli na dalsze zrównanie szans wszystkich uczestników cyklu Kia Lotos Race.

Wśród kierowców, którzy przyjechali na trening była również debiutująca w tym roku 16-letnia Roxanne Treuberg. Mieszkająca na co dzień w niemieckim Wildeck zawodniczka należy do klubu ADAC Hessen i po kilku latach męskiej obsady Kia Lotos Race z pewnością wniesie do tegorocznej rywalizacji dużo kolorytu.

Zawodnicy mieli niemal cały dzień na sprawdzenie swoich samochodów i ich ustawień, a komisja techniczna PZM w tym czasie systematycznie kontrolowała kolejne auta. Podczas całego treningu zawodnicy mieli też do swojej dyspozycji instruktorów, którzy służyli im radami i pomocą. To było niezwykle istotne zwłaszcza dla tych, mających jeszcze minimalne doświadczenie w jeździe samochodem.

„Jest już oczywiście grupa doskonale radzących sobie i doświadczonych w jeździe Picanto, ale widzę też kierowców przed którymi dużo nauki” – mówił Tomasz Płaczek, instruktor Automobilklubu Wielkopolskiego. „To przede wszystkim dotyczy debiutantów. Muszą pracować nad swoją koncentracją i podzielnością uwagi, bo z tym są kłopoty. O ile na torze, wokół samochodu nic się nie dzieje, to jest bardzo dobrze. Jadą szybko, pewnie i starają się wykorzystywać auto. Ale kierowca wyścigowy musi przewidywać, być przygotowany na wszelkie sytuacje jakie mogą się wydarzyć. A z tym bywają kłopoty” – podsumował doświadczony zawodnik.

Inauguracja jubileuszowego sezonu KLR będzie miała miejsce w pierwszy weekend maja na legendarnym, węgierskim Hungaroring, znanym kibicom sportów motorowych przede wszystkim ze zmagań Formuły 1. Kia Lotos Race po dwóch latach powraca na ten tor by towarzyszyć Mistrzostwom Świata Samochodów Turystycznych (WTCC). Na drugą rundę Mistrzostw zawodnicy przeniosą się do Holandii, w okolice Amsterdamu. Slovakiaring będzie gospodarzem III rundy KLR, gdzie zawodnicy kolejny już raz będą mieli okazję ścigać się obok fabrycznych kierowców WTCC a po wakacyjnej przerwie Mistrzostwa Polski Kia Picanto powrócą do walki o najlepsze lokaty na torze Poznań. Dwie ostatnie rundy KLR to spotkania z olbrzymami motorsportu. Śladem minionego sezonu uczestnicy KLR zawitają na Mistrzostwa Europy Ciężarówek (ETRC). Wyścigi ciężarówek cieszą się ogromną popularnością, więc towarzyszące tym gigantom wyczynowe „maluchy” Kia będą rywalizować przy kilkudziesięciotysięcznej widowni. Pierwsze spotkanie będzie miało miejsce w ostatni weekend sierpnia na Autodromie Most w Czechach, natomiast drugie i zarazem ostatnie w tym roku zostanie rozegrane na belgijskim torze Zolder.

Zdjęcia: Kia