MotoNews.pl

Pierwsze Hondy Civic Type R zjechały z taśmy produkcyjnej

13 lipca 2015

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
Honda Civic Type R

Setki pracowników i członków kadry zarządzającej z europejskiej fabryki Hondy w Swindon w Wielkiej Brytanii świętowało wraz z zaproszonymi gośćmi wyprodukowanie pierwszych seryjnych egzemplarzy oczekiwanego modelu Civic Type R.

Pierwsze trzy egzemplarze, które opuściły linię produkcyjną fabryki Honda of the UK Manufacturing (HUM) w blasku świateł i przy akompaniamencie muzyki, zostały wykończone – odpowiednio – czerwonym, białym i niebieskim lakierem w nawiązaniu do barw widocznych na fladze Wielkiej Brytanii. Auta udały się następnie do europejskich salonów dilerskich Hondy.

Podczas uroczystości zorganizowanej w fabryce, Soichiro Takizawa, dyrektor zarządzający HUM, podziękował zespołowi Hondy za wkład w realizację tego projektu oraz za ciężką pracę. Był bardzo dumny z seryjnych egzemplarzy Hondy Civic Type R powstałych w fabryce w Wielkiej Brytanii.

Zorganizowana dziś ceremonia jest ukoronowaniem kilku bardzo pozytywnych miesięcy dla HUM, które nastąpiły po ogłoszeniu przez Hondę, iż fabryka stanie się globalnym centrum produkcyjnym modelu Civic 5d nowej generacji, a tym samym, jej produkty trafią poza Europę. Pan Takizawa uwzględnił to osiągnięcie w swojej przemowie i z optymizmem wypowiedział się o przyszłości fabryki, która jego zdaniem zawdzięcza swój sukces wiedzy i doświadczeniu zespołu produkującego modele Civic już od ponad dwudziestu lat.

Pan Takizawa powiedział:

„Nowa Honda Civic Type R to bardzo ważny model dla Hondy, reprezentujący naszego sportowego ducha i naszą pasję, a także demonstrujący nasze zaangażowanie w oferowanie innowacyjnych rozwiązań. Jesteśmy dumni, iż jako jedyni na świecie produkujemy Civica Type R. Pozwalają nam na to wysokie standardy, które wprowadziliśmy podczas procesu produkcyjnego. Możemy też liczyć na nieustające wsparcie wszystkich naszych pracowników.”

Nowa Honda Civic Type R, nazwana „samochodem wyścigowym do codziennego użytku”, jest najbardziej ekstremalnym modelem Type R, jaki kiedykolwiek zbudowano, a to dzięki osiągom i dynamice, wyznaczającym nowe standardy w segmencie sportowych hatchbacków z napędem na przednią oś. Agresywną stylizację modelu podporządkowano funkcjonalności, wyposażono go w nowy, wysokoobrotowy silnik Turbo VTEC o pojemności 2 l, nowy tryb jazdy +R oraz zastosowano pionierskie rozwiązania w podwoziu. Moc maksymalna wynosi 310 KM, a czerwone pole na obrotomierzu rozpoczyna się przy 7000 obr./min. Prędkość maksymalna oscyluje w granicach 270 km/h – to najlepszy wynik w klasie.

Nowa Honda Civic Type R będzie wytwarzana wyłącznie w europejskiej fabryce Honda of the UK Manufacturing (HUM). W marcu tego roku japoński producent ogłosił, że ten flagowy zakład stanie się globalnym centrum produkcyjnym modelu Civic 5d nowej generacji. W związku z tym Honda zainwestuje ponad 200 milionów funtów w modernizację europejskiego obiektu produkcyjnego, przy czym nowa inwestycja podniesie sumę przeznaczoną na rozwój HUM do łącznie 2,2 miliarda funtów od 1985 roku.

Zdjęcia: Honda