MotoNews.pl

Hybrydowa ofensywa Toyoty

18 listopada 2015

Marka, model |
Toyota C-HR 4

W czasie tegorocznego Salonu Samochodowego w Tokio Toyota zaprezentowała swoje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie samochodów hybrydowych oraz systemów bezpieczeństwa. Japońską premierę miały dwa najbardziej oczekiwane modele hybrydowe – Toyota Prius czwartej generacji oraz przedprodukcyjna wersja crossovera C-HR.

Oba samochody zostały zbudowane na nowej platformie TNGA oraz wyposażone w najnowocześniejszy napęd hybrydowy, o 18% oszczędniejszy od poprzedniego. Wraz z nowym Priusem zadebiutowała rozbudowana wersja pakietu systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. Zupełną nowością jest wprowadzenie do flagowej hybrydy Toyoty przełomowego systemu bezpieczeństwa ITS Connect, który komunikuje się z innymi samochodami oraz z urządzeniami infrastruktury drogowej, aby zapewnić kierowcy najbardziej aktualne informacje o sytuacji na drodze.

Toyota Prius
Toyota Prius pojawiła się na rynku w 1997 roku jako pierwszy seryjny samochód hybrydowy, wyróżniający się zaawansowaną technologią i bardzo niskim zużyciem paliwa. To wydarzenie zapoczątkowało rozwój światowego rynku hybryd. Od tamtej pory każda kolejna generacja Priusa wprowadzała na rynek najnowsze technologie Toyoty. Razem z ostatnim modelem debiutuje platforma TNGA, zapewniająca lepsze właściwości jezdne, wyższy poziom bezpieczeństwa oraz więcej komfortu.

Odważna stylistyka
Nowy model odziedziczył charakterystyczną dla Priusa sylwetkę klina, która dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości zyskała wyrazisty, emocjonalny design. Opływowe kształty kontrastują z agresywnymi, ostrymi krawędziami. Obniżona maska i dach dodają sylwetce ostrości i stylu.

Doskonalszy napęd hybrydowy
Napęd hybrydowy czwartej generacji jest efektem zaawansowanych prac nad redukcją wielkości i masy wszystkich komponentów, przy jednoczesnym zwiększaniu ich wydajności. Mniejsze silniki elektryczne, baterie i przekładnia pozwoliły obniżyć maskę i wygospodarować więcej miejsca dla pasażerów i bagaży. Ogromnym sukcesem zakończyły się prace nad udoskonaleniem silnika benzynowego – jednostka wykazuje się najwyższą na świecie wydajnością cieplną spośród istniejących na rynku silników benzynowych na poziomie 40%, co skutkuje znacznym obniżeniem zużycia paliwa, szczególnie podczas szybkiej jazdy na autostradzie.

Radość z jazdy dzięki TNGA
Dzięki platformie TNGA i sztywniejszemu o 60% nadwoziu Prius zyskał na precyzji prowadzenia, stabilności i komforcie, dostarczając kierowcy jeszcze więcej radości z jazdy.

Najwyższe standardy bezpieczeństwa
Razem z Priusem debiutuje nowa, bardziej zaawansowana wersja pakietu systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. Działanie systemu opiera się na współpracy kamery radaru, który zapewnia większą precyzję i zasięg skanowania otoczenia. Dzięki temu cztery funkcje TSS zostały wzbogacone o układ zapobiegania zderzeniom z pieszymi oraz aktywny tempomat.

Toyota wprowadza na rynek przełomową technologię ITS
W październiku zadebiutował w Japonii rewolucyjny system bezpieczeństwa ITS Connect za sprawą modelu Toyota Crown. Prius w japońskiej specyfikacji będzie drugim modelem na świecie wyposażonym w ten system. ITS umożliwia bezpośrednią komunikację między wyposażonymi w niego samochodami oraz między autami a urządzeniami infrastruktury drogowej. Dzięki niej kierowca otrzymuje najbardziej szczegółowe dane na temat sytuacji na drodze, obejmujące teren także poza zasięgiem czujników zamontowanych w samochodzie. Do tej pory Japonia jest jedynym krajem, który uruchomił czujniki i komunikatory ITS w urządzeniach infrastruktury drogowej.

Nowy Prius trafi do salonów w Japonii pod koniec 2015 roku.

Toyota C-HR Concept
Hybrydowy crossover C-HR Concept jest wyrazem nowej koncepcji stylistycznej Toyoty, która kładzie nacisk na odważne kształty i silny indywidualizm. Samochód łączy świetne prowadzenie, znane ze sportowego modelu GT86, z bardzo niskim zużyciem paliwa, typowym dla hybryd Toyoty. To wszystko jest zamknięte w kompaktowych rozmiarach innowacyjnego crossovera.

Indywidualny styl
C-HR Concept wyróżnia się z tłumu i na długo zapada w pamięć. Ekspresyjna stylistyka inspirowana kształtami szlifowanego diamentu wyraża się zarówno w sylwetce samochodu, jak i w przyciągających wzrok detalach.

Komfort jazdy

C-HR powstał na nowej platformie TNGA, która zapewnia wysoką sztywność nadwozia, stabilność prowadzenia i komfort jazdy.

Napęd hybrydowy
Toyota C-HR wykorzystuje te same najnowsze osiągnięcia Toyoty w dziedzinie napędu hybrydowego, co nowy Prius. Wydajność cieplna silnika benzynowego na poziomie 40% i mniejsze, wydajniejsze komponenty układu hybrydowego skutkują świetnymi wynikami pod względem zużycia paliwa i emisji spalin.

Toyota C-HR Concept została po raz pierwszy zaprezentowana w 2014 roku na Salonie Samochodowym w Paryżu jako designerski projekt trzydrzwiowego crossovera. Jego odważniejsza, pięciodrzwiowa wersja zadebiutowała we wrześniu tego roku na targach we Frankfurcie. Toyota planuje przedstawić wersję produkcyjną w marcu 2016 roku na Salonie Samochodowym w Genewie.

Zdjęcia: Toyota