MotoNews.pl

Toyota Setsuna – powrót do natury

10 marca 2016

Kategoria | Auta koncepcyjne  Targi
Marka, model | ,
Toyota-Setsuna 1

Podczas Tygodnia Designu w Mediolanie Toyota zaprezentuje samochód koncepcyjny Setsuna. Jest to roadster, którego nadwozie i większość części wykonano z drewna. Tym projektem Toyota nawiązuje do starej tradycji wykonywania z drewna przedmiotów, budynków, a nawet świątyni bogini Słońca Amaterasu, bez użycia gwoździ.

„Setsuna” znaczy po japońsku „chwila”. Nazwa ta nawiązuje do efemeryczności dzieł Toyoty, w tym także samochodów. Nadwozie składa się z łatwo zastępowalnych drewnianych paneli, a jego sylwetka przypomina włoskie motorówki marki Riva. Projektanci użyli japońskiego cedru do produkcji zewnętrznych paneli i japońskiej brzozy do konstrukcji ramy. Podłoga została wykonana z wiązu, zaś kierownica z cyprysu. Wszystkie elementy połączono zgodnie z zasadami tradycyjnej japońskiej stolarki okuriari, która nie wymaga użycia gwoździ ani śrub. Elementy trzymają się razem dzięki umiejętnie połączonym wklęsłościom i wypukłościom. Części mechaniczne z aluminium i skórzane pokrycia elegancko kontrastują z drewnem. Drewniany kokpit zdobi stuletni licznik.

 

Setsuna powstała dzięki wyobraźni i umiejętnościom inżynierów Kenji Tsuji i Kota Nezu ze studia Znug Design. Ta sama para 3 lata temu stworzyła koncepcyjną Toyotę Camatte, pokazaną podczas Tokyo Toy Show. Setsuna została tak skonstruowana, żeby mogło ją prowadzić nawet dziecko – służy temu między innymi regulowany fotel i pedały. Auto rozpędza się do 45 km/h dzięki silnikowi elektrycznemu. Sześć 12-voltowych baterii zapewnia zasięg 25 km.

Podczas Tygodnia Designu Toyota chce zebrać opinie jak największej liczby osób – projektantów, ekspertów w dziedzinie designu i publiczności. To posłuży firmie do opracowywania przyszłych projektów seryjnych samochodów. Tydzień Designu w Mediolanie potrwa od 12 do 17 kwietnia. Toyota Setsuna będzie jednym z ciekawszych eksponatów tej prestiżowej imprezy.

 

Zdjęcia: Toyota, complexPR