MotoNews.pl

Ford GT: powrót do Le Mans

12 kwietnia 2016

Kategoria | Sport
Marka, model | ,
Ford-GT-Le-Mans 3

Pasja firmy Ford Motor Company do tworzenia najbardziej innowacyjnych i przełomowych samochodów na świecie – oto inspiracja stojąca za projektem najnowszego Forda GT. Producent podjął się ambitnego zadania polegającego na jednoczesnym stworzeniu nowego modelu Ford GT przeznaczonego na drogi publiczne, jak i wersji torowej. Zadanie zostało zrealizowane na czas w ramach obchodów pięćdziesięciolecia legendarnego zwycięstwa w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 1966 roku.

Chęć odniesienia zwycięstwa w Le Mans zmotywowała Henry’ego Forda II do stworzenia Forda GT 40 w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Udział w zmaganiach w Le Mans wymagał wizjonerskiego podejścia, pomysłowości i nieustraszonego ducha. Start Fordem GT w obecnej serii wyścigów to kolejny krok milowy w dziejach firmy. Czas, aby Ford GT powrócił na tor. W 2016 roku cztery egzemplarze Forda GT będą walczyć o tytuły mistrzowskie dla zespołu Ford Chip Ganassi Racing. Ford wystawi dwa samochody w mistrzostwach FIA WEC (seria globalna) i dwa auta w mistrzostwach IMSA WeatherTech SportsCar Championship (seria północnoamerykańska). Oba zespoły spotkają się podczas jednego z najsłynniejszych wyścigów długodystansowych na świecie – 24h Le Mans.

Nowy Ford GT został wyposażony w szereg innowacji, w tym zaawansowaną aerodynamikę, lekkie materiały kompozytowe oraz wydajny silnik Ford EcoBoost. Źródłem napędu Forda GT jest silnik EcoBoost V6 twin-turbo drugiej generacji.

Zdjęcia: Ford