MotoNews.pl

Ford GT bije rekord prękości Guinnessa: ponad 455 km/h!

05 listopada 2012

Kategoria | Sport
Marka, model | ,
PPR Ford GT 11

Ford GT pobił właśnie rekord Guinnessa w kategorii „prędkość maksymalna rozwinięta na dystansie jednej mili”. Oczywiście nie był to Ford GT w wersji fabrycznej, lecz jego zmodyfikowany wariant. Za poważne przeróbki odpowiedzialni byli panowie z firmy tuningowej Performance Power Racing.

Tunerzy nie zwracali sobie głowy modyfikacjami wyglądu nadwozia GT, lecz skupili się na „konkretach”, czyli przebudowie silnika modelu. Wiele komponentów standardowej jednostki napędowej wymieniono na elementy wykonane z materiału noszącego angielską nazwę „Pandalloy”. To bardzo lekki stop aluminium o niezwykłej wytrzymałości i odporności na wysokie temperatury wykorzystywany w przemyśle kosmicznym.

Oprócz tego silnik Forda GT zyskał dwie nowe turbosprężarki. Po takiej kuracji wzmacniającej samochód zyskał iście kosmiczną moc 1700 koni mechanicznych. Przypomnijmy, że standardowo Ford GT oddaje do dyspozycji kierowcy tylko 550 KM mocy i maksymalny moment obrotowy 678 Nm generowane przez 5,4-litrowy silnik V8 ze sprężarką Lysholm współpracujący z 6-biegową przekładnią manualną.

Zmodyfikowany pojazd testowano w Kennedy Space Center na torze będącym częścią lądowiska promu kosmicznego w siedzibie NASA na Florydzie. Podczas prób bicia rekordu nadzorowanych przez przedstawicieli Księgi Guinnessa stuningowany Ford GT rozpędził się na dystansie jednej mili do 455.8 km/h (standardowa prędkość maksymalna Forda GT niepoddanego modyfikacjom to 341 km/h)! Zapraszamy do obejrzenia zapisu filmowego z tego niezwykłego wydarzenia.

Zdjęcia: Performance Power Racing, opracowanie: BM