MotoNews.pl

Opel na RETTmobil 2016: Samochód Roku dla służb ratunkowych

18 maja 2016

2016-Opel-RETTmobil-301313

Insignia Sports Tourer, Zafira Tourer, Mokka i ADAM, a teraz także Astra Sports Tourer — firma Opel znów powiększyła swoją szeroką ofertę pojazdów ratowniczych. Na targach RETTmobil, odbywających się w dniach 11–13 maja w Fuldzie (Niemcy), Samochód Roku 2016 zadebiutował właśnie w takiej roli. Podobne przeznaczenie miał Opel Mokka prezentowany na tej samej wystawie. Firma Opel przygotowała również bogatą ofertę konwersji pojazdów użytkowych. Na RETTmobil pojawił się na przykład Movano w wersji dla służb ratunkowych i jako minivan dla straży pożarnej. Na stoisku numer 505 w hali 5 można było obejrzeć seryjne modele osobowe i użytkowe marki Opel przystosowane do specyficznych potrzeb policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.

Pomoc w drodze: Astra Sports Tourer jako mobilne centrum dowodzenia

Nowy Opel Astra Sports Tourer jest gotowy do działania — nie tylko jako Samochód Roku dla użytkowników indywidualnych i klientów flotowych, ale także jako przyszłe mobilne centrum dowodzenia dla służb ratunkowych. Opel już w fabryce wyposażył nowe kombi w system sygnalizacji obejmujący niebieskie migające lampy z przodu oraz niebieskie światła ostrzegawcze z tyłu — wszystkie w technologii LED. Towarzyszący mu panel sterowania BT 220 umieszczono w zasięgu ręki, w konsoli środkowej. W zakres wyposażenia dodatkowego wchodzi cyfrowy radiotelefon z kilkoma antenami dachowymi, mikrofon podłączony do zewnętrznych głośników oraz system umożliwiający wyjęcie kluczyka ze stacyjki bez wyłączania silnika. Jesienią firma Opel rozpocznie przyjmowanie zamówień na Astrę Sports Tourer oklejoną jaskrawą folią przez firmę design112.

Najmłodsza generacja kompaktowego kombi marki Opel w wersji dla służb ratunkowych charakteryzuje się bardzo dobrą dynamiką. Jest to zasługa nowej architektury pojazdu, umożliwiającej zmniejszenie jego masy nawet o 190 kg, oraz żwawych silników, takich jak diesel 1.6 CDTI o mocy 100 kW (136 KM), współpracujący z sześciobiegową przekładnią automatyczną (zużycie paliwa w cyklu mieszanym wg NEDC: 4,5–4,6 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym wg NEDC: 119–122 g/km). Astra Sports Tourer oferuje najnowocześniejsze opcje łączności i wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa, jeszcze zanim zostanie przebudowana na pojazd ratowniczy. Użytkownik cywilnej wersji ma do dyspozycji system OnStar, czyli osobistego opiekuna kierowcy i punkt dostępu do Internetu obsługujący jednocześnie kilka urządzeń, system multimedialny NAVI 900 IntelliLink oraz pionierskie nieoślepiające matrycowe reflektory IntelliLUX LED®.

Samochody specjalne: szeroka oferta konwersji Movano

Dostawcze Ople także są gotowe do akcji. We współpracy z firmami specjalizującymi się w atestowanych przebudowach nadwozi Opel pokazał różne wersje Movano jako pojazdu ratującego życie. Firma Hensel Fahrzeugbau przebudowała model Movano Trabus (L3H2) na minivana dla straży pożarnej, którym zastęp strażaków wraz z niezbędnym sprzętem może zostać szybko dowieziony na miejsce zdarzenia. Pojazd ratowniczy oparty na Movano L2H2 zapewnia z kolei szybki transport z miejsca wypadku do szpitala. Za konwersję i wyposażenie pojazdu w najnowocześniejszy sprzęt odpowiada firma Binz Ambulance- und Umwelttechnik. Po zakończeniu targów RETTmobil ten konkretny egzemplarz Movano trafił do Ruesselsheim, gdzie będzie służył w fabrycznej straży pożarnej.

Zdjęcia: Opel