MotoNews.pl

Nowy Seat Ateca: moc koloru hiszpańskiego słońca

10 czerwca 2016

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
Seat-Ateca kolor1

Na barcelońskim wybrzeżu rozpoczyna się kolejny, letni poranek. Na horyzoncie powoli budzi się słońce. Jego pomarańczowe, niepowtarzalne odcienie na długo zapadają w pamięć. To właśnie nimi zainspirowali się projektanci zespołu Seata, którzy z Samoa Orange uczynili flagowy kolor swojego pierwszego SUV-a. Nowy Seat Ateca przyciąga wzrok pomarańczowym lakierem w metalicznym odcieniu.

Barcelona to miasto na wybrzeżu, z którego świetnie widać wschodzące słońce. Jego pomarańczowy odcień, który stopniowo pojawia się na horyzoncie to właśnie barwa, którą chcieliśmy uchwycić podczas projektowania koloru dla nowego SUV-a. Kolory to coś więcej niż efekt wymieszania pigmentów. Są po to, aby je czuć i nimi żyć – wyjaśnia Jordi Font, szef Działu Projektowania Kolorów Seata.

Z połączenia pigmentów i kreatywności projektantów powstały setki odcieni. Z nich Dział Projektowania Kolorów Seata wyodrębnił tylko 12, a spośród nich jeden szczególny – metaliczny Samoa Orange, którym może się pochwalić Seat Ateca. W sumie chemicy przetestowali aż 100 propozycji nowego koloru i zużyli ponad 1000 litrów farby.

Wielu klientów zwraca szczególną uwagę na barwę samochodu. Aby spełnić ich oczekiwania kreatorzy kolorów Seata biorą pod uwagę nie tylko gust przyszłych kierowców. Specjaliści Seata prognozują z trzyletnim wyprzedzeniem, jakie trendy będą obowiązywać w przyszłości. Szczególnie pomocne są nowinki w modzie i architekturze.

Zanim kreatorzy kolorów uruchomią swoją wyobraźnię, pytają o zdanie zespół projektantów. Od nich dowiadują się więcej na temat właściwości nowego samochodu, co szybko łączą z proponowanym kolorem. Duże znaczenie mają rozmiar, kształt czy rodzaj auta.

Małe samochody malujemy na jasne, jednolite kolory, w przeciwieństwie do większych modeli, które lepiej prezentują się w ciemniejszych, metalicznych odcieniach – mówi Jordi Font. Ważnym aspektem wyboru lakieru jest przeznaczenie samochodu. Inną gamę barw zaproponujemy dla auta o sportowym charakterze, a inną dla SUVa – dodaje. Paleta kolorów samochodu projektowana jest jednak nie tylko ze względu na jego cechy. Dużą rolę odgrywa także przyszły kierowca oraz jego otoczenie. Jasne, odważne barwy świetnie pasują do młodych ludzi. Ci starsi, dojrzali, preferują bardziej wyszukane kombinacje – tłumaczy Font.

Są też kolory uniwersalne, które idealnie sprawdzają się niezależnie od okoliczności. Biały, szary i czarny to najpopularniejsze odcienie wybierane przez europejskich kierowców.

Zdjęcia: Seat