MotoNews.pl

Światowa premiera SUV-a Mitsubishi GT-PHEV w Paryżu

16 września 2016

gt phev concept cg 3 4 rear

Mitsubishi Motors Corporation (MMC) zapowiada światową premierę Mitsubishi GT-PHEV Concept, samochodu SUV nowej generacji, który zadebiutuje na Paryskim Salonie Samochodowym 2016. Model koncepcyjny napędzany jest własnym, zaawansowanym systemem napędu hybrydowego z zewnętrznym ładowaniem EV (PHEV),. System został opracowany przez MMC i wykorzystuje trzy silniki elektryczne. Główny motyw stoiska MMC będzie oparty na koncepcji przemierzania wielkich odległości.

Miitsubishi GT-PHEV Concept, wraz z wieloma innymi ładowanymi z zewnątrz pojazdami hybrydowymi (PHEV) oraz z pojazdami całkowicie elektrycznymi (EV), będzie ilustracją hasła przewodniego stoiska MMC „Sięgając za horyzont: Kolejny milowy krok w świecie SUVów i napędów elektrycznych” (“Driving Beyond: Another Step Forward with SUVs and Electric Power”).

Stoisko MMC w Paryżu

Oprócz Mitsubishi GT-PHEV Concept, na stoisku MMC pojawi się Mitsubishi eX Concept, kompaktowy SUV z elektrycznym układem napędowym EV nowej generacji. Będzie można także oglądać wersje modelowe 2017 przeznaczonych na europejskie rynki modeli Outlander i Outlander PHEV. Wszystkie te samochody będą pokazane publicznie po raz pierwszy.

Mitsubishi Outlander 2017 wyróżnia się nową konsolą między fotelami i nowym wykończeniem wnętrza wyższej jakości. Dodano także system ostrzegania o obiektach znajdujących się w martwym polu widzenia lusterek oraz unowocześnioną wersję opracowanego przez MMC systemu łagodzenia skutków kolizji czołowych. Obecnie wykrywa on także potencjalne kolizje z pieszymi. Z kolei Mitsubishi Outlander PHEV oprócz tych samych systemów bezpieczeństwa, co spalinowy Outlander, otrzymał tak zwany EV Priority Mode. To system nadający wyższy priorytet działaniu w trybie całkowicie elektrycznym.

Mitsubishi GT-PHEV Concept: zarys koncepcji

Mitsubishi GT-PHEV Concept, to wysokiej klasy SUV nowej generacji, który łatwo radzi sobie na różnych nawierzchniach. Jego wygląd jest najnowszą interpretacją języka stylistycznego MMC. Od strony technicznej samochód oferuje wiele zaawansowanych rozwiązań technicznych firmy. Obejmują one napęd elektryczny i kontrolę przenoszenia tego napędu na wszystkie koła. Mitsubishi GT-PHEV Concept pozwala kierowcy bezpiecznie prowadzić samochód w każdych warunkach drogowych. Budzi w ten sposób ciekawość kierowcy i zachęca do przeżycia przygody za kierowcą. Pozwala też posunąć się dalej i zrobić krok poza granice tego, czego kierowca doświadczył kiedykolwiek wcześniej.

W swojej ogólnej koncepcji Mitsubishi GT-PHEV Concept jest odzwierciedleniem pojęcia “ground tourer” – samochodu stworzonego do pokonywania wielkich odległości. W większym zbliżeniu można go opisać pojęciami takimi, jak funkcjonalne piękno, poszerzone możliwości, dynamiczna rzeźba i japoński kunszt rzemieślniczy.

Wygląd zewnętrzny

Szczególnie solidnie wyglądający i trudny do przeoczenia przód samochodu wykorzystuje koncepcję stylistyczną tak zwanej „dynamicznej tarczy”. Jej rolą funkcjonalną jest ochrona zarówno ludzi, jak i samochodu. Oglądany z boku Mitsubishi GT-PHEV Concept zwraca uwagę poziomymi liniami nadwozia. Podkreślają stylistykę należną samochodowi SUV z górnej półki, a także nadają mu optycznej stabilności. Mocna, intensywna stylizacja sprawia wrażenie, że samochód został wyrzeźbiony z pojedynczej sztabki stali w eleganckim stylu dynamicznej rzeźby. W szczegółach nadwozie ubrano w precyzyjnie dobrane detale.

Wnętrze kabiny

Wewnątrz Mitsubishi GT-PHEV Concept otrzymał poziomą deskę rozdzielczą, która tworzy atmosferę przestronności. Ułatwia też kierowcy wyczuwanie zmian w przechyłach pojazdu. Wraz z deską rozdzielczą z wysoką konsolą środkową, wnętrze przypominające kokpit „owija się” wokół pasażerów.  Zapewnia poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Obfite wyłożenie wnętrza wysokiej jakości skórą Burgundy, kolorystycznie zgraną z barwą dachu, jest kolejnym akcentem tworzącym elegancką i komfortową przestrzeń wnętrza.

Rozwiązania techniczne

Jeśli chodzi o technikę, opracowany w MMC zaawansowany system PHEV z trzema silnikami charakteryzuje się nie tylko świetnymi parametrami ekologicznymi, ale też wyjątkowymi osiągami i własnościami. Zachęca kierowców o dowolnym poziomie umiejętności do śmiałego podążania nowymi ścieżkami, jakich zechcą spróbować w różnych warunkach pogodowych i drogowych.

System PHEV oferuje akumulatory nowej generacji, o dużej pojemności, trzy wysokiej mocy i wysokiej sprawności silniki elektryczne i silnik spalinowy zaprojektowany specjalnie do współpracy z systemem PHEV. Jego charakterystykę ulepszono pod kątem wytwarzania energii elektrycznej i sprawności napędowej. Taka kombinacja zapewnia znakomitą dynamikę, idealną dla koncepcji “ground tourer”.  Pozwala też na komfort jazdy na długich trasach, z czysto elektrycznym zasięgiem 120 km i połączonym zasięgiem hybrydowym przekraczającym 1200 km. Układ napędowy z trzema silnikami, jednym z przodu i dwoma z tyłu, zapewnia znaczną poprawę parametrów trakcyjnych układu stałego napędu czterech kół, dając pełne pole do popisu opracowanemu przez MMC zintegrowanemu systemowi sterowania dynamiką pojazdu Super All Wheel Control (S-AWC). Zapewnia to nowy poziom stabilności prowadzenia samochodu.

Systemy komunikacyjne

Mitsubishi GT-PHEV Concept wyróżnia się również najnowszą technologią łączności samochodowej, pozwalającą na pełne wykorzystanie osiągów i możliwości samochodu. Zastosowane rozwiązania umożliwiają zasilanie układów sterowania informacjami z systemu nawigacji samochodowej, danymi o pogodzie i nawierzchni uzyskanymi z sieci informacyjnych oraz z czujników pokładowych i kamer. Pozwala to na precyzyjne zarządzanie zużyciem energii, zarówno elektrycznej, jak i zużyciem paliwa, a także na wykorzystanie tych informacji w celu zapewnienia optymalnego sterowania napędem wszystkich kół w dowolnych warunkach drogowych i pogodowych.

Zdjęcia: Mitsubishi