MotoNews.pl

Skoda Kodiaq Scout: bojowy wygląd i terenowe kompetencje

30 stycznia 2017

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Skoda-Kodiaq-Scout 3

Skoda kontynuuje swoją kampanię modelową w segmencie SUV. Skoda Kodiaq Scout zadebiutuje na targach samochodowych w Genewie (7-19 marca) jako nowy wariant modelowy. Manifestuje swoje zdolności terenowe poprzez wyjątkowy design i zaawansowane rozwiązania techniczne.

Energiczny charakter podkreślają srebrne detale. Wśród nich pojawiają się widoczne z przodu i z tyłu osłony oraz dziewiętnastocalowe obręcze ze stopów metali lekkich. Ich wzór zaprojektowano specjalnie dla tego modelu.

Skoda Kodiaq Scout będzie oferowana z dwoma silnikami benzynowymi i dwoma wysokoprężnymi o mocy od 150 do 190 KM. Wszystkie z nich standardowo łączone będą z napędem na cztery koła.

Mierząca 4,7 metra długości Skoda Kodiaq wywołała na rynku prawdziwe poruszenie. Jej design podkreśla nowy język stylistyczny marki, reprezentujący wyważone połączenie emocji i racjonalizmu. Z pomocą nowych, zarezerwowanych tylko dla tej wersji detali, Skoda Kodiaq Scout nadaje projektowi dużego SUV-a jeszcze więcej siły i charakteru.

Design: srebrne detale odzwierciedlają silny charakter

Oprócz osłon ochronnych nachodzących na zderzaki, Skoda Kodiaq Scout wyróżnia się z zewnątrz przyciemnionymi tylnymi szybami (SunSet). Chronią kabinę przed promieniami słonecznymi.

Dodatkowo, kolejne srebrne detale podkreślają mocarny charakter nowego, dużego SUV-a: kontrastowo wykończono przedni grill, relingi dachowe, obudowy lusterek bocznych, ramki szyb bocznych oraz listwy na zderzakach. Listwy te optycznie podzielono na trzy sekcje.

Sylwetkę modelu charakteryzują krótkie zwisy. Opadającą linię dachową optycznie przedłuża słupek D. Tył został podcięty. Charakter wersji definiują także zaprojektowane specjalnie dla niej dziewiętnastocalowe obręcze ze stopów lekkich. Dyskretne logo tej specjalnej wersji modelu Kodiaq zostało umieszczone za kołami przedniej osi oraz we wnętrzu, na schowku po stronie pasażera.

Skoda Kodiaq Scout  – wyposażenie

Wyposażenie i stylizacja wnętrza także zostały dopasowane do wyjątkowego charakteru modelu. Skoda Kodiaq Scout  pod względem wyposażenia bazuje na wersji Ambition. Wzbogacono ją jednak o wiele elementów docenianych przez najbardziej wymagających klientów. Należą do nich: funkcja OFF-ROAD, pakiet na bezdroża oraz czujniki parkowania z przodu i z tyłu.

Szeroki zakres wyposażenia standardowego obejmuje funkcję wyboru profilu jazdy Driving Mode Select. Do dyspozycji kierowcy jest aż sześć trybów: Eco, Comfort, Normal, Sport, Individual, Snow. Ostatni z nich, tryb jazdy w śniegu, dopasowuje zachowanie systemów ABS i ASR, opcjonalnego aktywnego tempomatu oraz jednostki sterującej silnikiem do specyficznych warunków zaśnieżonej lub śliskiej drogi.

Standardowe wyposażenie wnętrza obejmuje kierownicę wielofunkcyjną, pakiet oświetlenia wnętrza Ambiente z diodami LED w dziesięciu kolorach, radio z ośmioma głośnikami, siedzenia z Alcantary czy stalowe nakładki na pedały.

Zdolności terenowe

Skoda Kodiaq Scout poza drogą czuje się jak w domu. Przy prześwicie 194 mm z łatwością pokonuje wszelkie przeszkody. Krótkie zwisy dają jej imponujące kąty natarcia (22 stopnie), kąt zejściowy (23,1 stopnia) oraz kąt rampowy (19,7 stopnia).

Występujący standardowo w wersji Scout pakiet na bezdroża zabezpiecza samochód przed uszkodzeniami od spodu. Osłania podłogę, silnik, kable oraz przewody hamulcowe i paliwowe.

Gdy kierowca dotrze do kresu utwardzonej drogi, może wybrać tryb jazdy w terenie jednym przyciskiem w kabinie. Opcjonalne zawieszenie adaptacyjne DCC dopasowuje wtedy swoje działanie. Wygładza reakcję silnika na ruchy przepustnicy. System ABS pozwala kołom na określony stopień poślizgu, tak by luźniejszy materiał zebrał się podczas hamowania przed kołami. Na kontrolowany uślizg w trybie tym pozwala także system ASR. Razem z przyspieszonymi reakcjami elektronicznego mechanizmu różnicowego EDL poprawia to sprawność jazdy na nawierzchniach o ograniczonej przyczepności.

W razie potrzeby samochód dysponuje także asystentami Hill-Hold Control i Hill-Descent Control. Pozwalają komfortowo ruszyć pod górę lub zjeżdżać z dużego nachylenia. Zachowują przy tym podczas zjeżdżania prędkość, z którą kierowca na nie wjechał.

Systemy nawigacyjne i Skoda Connect

Skoda Kodiaq Scout wyposażona jest we wszystkie innowacje zastosowane w systemach infotainment, obecnych w pierwszym dużym SUV-ie marki.

Objętościowe ekrany dotykowe kryją nowy, kryształowy design (poza standardowym radiem SWING). Flagowy system nawigacyjny Columbus będzie posiadać duży wyświetlacz o przekątnej 9,2 cala, hotspot wi-fi oraz moduł LTE.

Standardowym elementem wyposażenia jest eCall. Samodzielnie kontaktuje się ze służbami ratowniczymi w przypadku uczestnictwa samochodu w niebezpiecznej sytuacji na drodze. Mobilne usługi online zapewnione przez Skoda Connect stanowią idealne uzupełnienie pokładowych systemów informacyjno-rozrywkowych. Można je z łatwością konfigurować z pomocą własnego komputera lub poprzez dedykowaną aplikację dla smartfonów.

Światowa premiera na Targach Samochodowych w Genewie

Skoda Kodiaq Scout zadebiutuje na Geneva International Motor Show. Jedne z najbardziej prestiżowych targów samochodowych na świecie odbędą się w tym roku w dniach od 7 do 19 marca. Czeska marka zaprezentuje tam nowy wariant swojego dużego SUV-a wraz z wieloma innymi nowościami w hali 2 na pierwszym piętrze Centrum Wystawienniczego Palexpo.

Zdjęcia: Skoda