MotoNews.pl

Odkrywaj zabytkowe samochody wraz z Audi Tradition

03 kwietnia 2017

Kategoria | Rynek
Marka, model |
Audi-Tradition 3

Sezon 2017 rozpoczyna się dla Audi Tradition na pełnym gazie. W tym roku, miłośnicy dawnej motoryzacji będą mogli podziwiać zabytkowe pojazdy spod znaku czterech pierścieni na ponad 20 imprezach w całej Europie. Najważniejszym, z punktu widzenia wszystkich fanów „złotej ery rajdów Audi” wydarzeniem sezonu, będzie pojawienie się dwukrotnego, rajdowego mistrza świata Waltera Röhrla na Festival of Speed w Goodwood. Podczas tej brytyjskiej imprezy, zaplanowanej w dniach od 29 czerwca do 2 lipca, mistrz ponownie wsiądzie do swojego legendarnego Audi Sport quattro S1 Pikes Peak.

Audi Tradition na Techno Classica w Essen (5 – 9 kwietnia)

Sygnałem do rozpoczęcia tegorocznego sezonu są targi pojazdów zabytkowych Techno Classica w Essen (5 – 9 kwietnia). Mottem stoiska czterech pierścieni jest w tym roku hasło „NSU – nowy sposób jazdy”. Audi Tradition wystawi tu wyłącznie samochody marki NSU, poprzednika marki Audi, m.in. ikonę stylistyki, NSU Ro 80. Model ten pojawił się na rynku dokładnie 50 lat temu. Na wystawie zaprezentowane będą dwa auta tej serii, z lat 1967 i 1977. Poza tym, zwiedzający stoisko Audi będą mieli okazję zobaczyć NSU Prinz 30 (rok produkcji 1962), NSU Sport Prinz (1964) oraz NSU 1000 TTS (1970). Organizatorzy tej największej na świecie wystawie oldtimerów, oczekują 180 000 zwiedzających.

Goodwood Festival of Speed

Serce rajdowych fanów Audi zabije mocniej podczas Goodwood Festival of Speed (29 czerwca do 2 lipca). Na festiwalu pojawi się bowiem Walter Röhrl, uważany za największego kierowcę rajdowego wszechczasów. Ten dziś już 70-latek, w latach 1980 i 1982 zdobył za sterami Audi rajdowe mistrzostwo świata, a w 1987, w Audi Sport quattro S1 pobił rekord wjazdu na szczyt Pikes Peak w USA. 30 lat później, dokładnie w tym samym samochodzie, Walter Röhrl będzie wjeżdżał na górę podczas największej na świecie imprezy historycznych samochodów sportowych.

„Już nie mogę się doczekać, by ponownie zasiąść za kierownicą Audi Pikes Peak, a móc poprowadzić ten samochód podczas festiwalu w Goodwood, to doprawdy ważne wydarzenie.”

Najmocniejsze ze wszystkich „Srebrnych Strzał” Auto Union – Auto Union typ C, weźmie udział w dwóch tegorocznych imprezach. 16 cylindrów tego wyścigowego auta pokaże swoją moc w górach, podczas Großglockner Grand Prix (21 do 24 września). W latach trzydziestych XX w., kierowcy wyścigowi Auto Union z ogromnym powodzeniem wspinali się na szczyty podczas popularnych wówczas wyścigów górskich. Najwięcej sukcesów odnotował wtedy Hans Stuck, stąd jego pseudonim: „król gór”. Śladami ojca kroczy jego syn, Hans-Joachim Stuck, który weźmie udział w Großglockner Grand Prix. Ten były kierowca Formuły 1 mówi: „jazda tym właśnie samochodem, śladami mojego ojca, to dla mnie bardzo emocjonujące przeżycie.” Natomiast podczas Classic Days Schloss Dyck (4 do 6 sierpnia), siłę swoich 520 KM zaprezentuje Auto Union Typ C z 1936 r. Na tej imprezie, zwanej „niemieckim Goodwood”, Audi Tradition pokaże również swoje najstarsze eksponaty, m.in. Audi Typ C „Zwycięzca Alp” z roku 1919.

Rajdy Donau Classic

Stałe miejsce w programie imprez Audi Tradition mają rajdy Donau Classic wokół zakładów Audi w Ingolstadt (22 do 24 czerwca) oraz Heidelberg Historic (13 do 15 lipca), odbywający się w pobliżu Neckarsulm. W obu, na starcie pojawią się przede wszystkim samochody marki NSU. Audi Tradition zadomowiło się też w Sachsenring Classic (16 do 18 czerwca), gdzie w tym roku na starcie historycznej trasy staną przede wszystkim klasyczne motocykle. Reprezentantów czterech pierścieni będzie można też podziwiać podczas Bodensee Klassik (4 do 6 maja), Sachsen Classic (17 do 19 sierpnia), Kitzbüheler Alpenrallye (7 do 10 czerwca), Schloss Bensberg Supersport Classics (1 do 3 lipca) oraz Gran Premio Nuvolari we Włoszech (14 do 17 września). Tradycyjnie już, sezon zamknie giełda modeli samochodowych w Audi Forum w Ingolstadt (3 grudnia).

Zdjęcia: Audi