MotoNews.pl

Światowy debiut Mitsubishi e-Evolution Concept w Tokio

26 października 2017

Mitsubishi-e-Evolution-Concept 9

45. wystawa Tokyo Motor Show będzie miejscem światowego debiutu Mitsubishi e-Evolution Concept – nowego samochodu koncepcyjnego opracowanego przez Mitsubishi Motors Corporation (MMC). Całkowicie elektryczny pojazd nawiązuje do kluczowych cech marki i wskazuje drogę na przyszłość.

Mitsubishi e-Evolution Concept

 • Sztuczna inteligencja (Ai) wspomaga kierowcę i zwiększa osiągi pojazdu
 • System Triple Motor 4WD – 3 silniki, napęd 4×4
 • Dwusilnikowy Active Yaw Control (AYC) – system kontroli znoszenia
 • Napęd elektryczny o wysokiej charakterystyce momentu obrotowego
 • Adaptacyjne dostosowanie parametrów jazdy do wymagań kierowcy i warunków drogowych
 • Funkcja coachingu

Mitsubishi e-Evolution Concept jest nowej generacji, niezwykle zaawansowanym technologicznie, całkowicie elektrycznym crossoverem w segmencie SUV, który pokazuje kierunek rozwoju MMC w przyszłości. Koncepcja Mitsubishi e-Evolution Concept to idealne połączenie najnowszych technologii z właściwościami jezdnymi, charakterystycznymi dla pojazdów SUV.

Mitsubishi e-Evolution Concept jest świadectwem najnowszych osiągnięć technologicznych i ogromnej wiedzy Mitsubishi Motors na temat napędów elektrycznych i 4×4, przenosząc ją na wyższy poziom dzięki zaawansowanej sztucznej inteligencji. Elementy te połączono w niezwykle wyrafinowany sposób, dzięki czemu działają niezwykle płynnie, w sposób niezauważalny odczytują zamiary kierowcy, zapewniając bezpieczne i przyjemne prowadzenie samochodu w każdych warunkach pogodowych, na wszystkich nawierzchniach.

Reputacja modeli Evolution

Prototyp Mitsubishi e-Evolution Concept pobudza ciekawość zarówno kierowcy, jak i pasażerów, korzystając z reputacji modeli Evolution.

 • Mitsubishi e-Evolution Concept wykorzystuje wydajne silniki elektryczne o wysokim zakresie momentu obrotowego wspomagane przez system akumulatorów o dużej pojemności – układ ten zapewnia bardziej płynną i dynamiczną jazdę, co odróżnia pojazdy z napędem elektrycznym od spalinowych. Trzysilnikowy system 4WD wykorzystuje jeden silnik do napędzania przednich kół, a nowy system Dual Motor AYC (Active Yaw Control), łączy dwa elektryczne silniki na tylnej osi za pośrednictwem elektronicznie sterowanego modułu AYC (Active Yaw Control – system kontroli znoszenia). Układ napędowy działa niezwykle płynnie i wiernie odczytuje wszystkie zamiary kierowcy, zapewniając doskonałe prowadzenie w czasie jazdy miejskiej, na autostradzie, czy też podczas pokonywania ostrych zakrętów.
 • Mózgiem Mitsubishi e-Evolution Concept jest system sztucznej inteligencji (AI), który wspomaga kierowcę. Układ czujników cały czas monitoruje warunki na drodze i natychmiast odczytuje zamiary kierowcy, koordynując je z osiągami pojazdu. System wspomaga osoby o różnych umiejętnościach prowadzenia samochodu. Pozwala na łatwiejsze i bardziej bezpieczniejsze kierowanie pojazdem, dzięki czemu radość z jazdy samochodem przenosi się na całkowicie nowy poziom.
 • Specjalna funkcja coachingowa pozwala systemowi sztucznej inteligencji przekazać swoją wiedzę kierowcy i wpłynąć na jego zachowanie podczas jazdy. Po zebraniu danych na temat umiejętności kierowcy, system tworzy program szkoleniowy, który jest przekazywany w postaci komunikatów głosowych oraz wyświetlany na ekranie umieszczonym na desce rozdzielczej. W rezultacie kierowcy o różnych umiejętnościach mają możliwość prowadzenia samochodu, który zachowuje się tak jak sobie tego życzą – pozwala to rozwijać swoje zdolności i doświadczać emocji w czasie jazdy w znacznie większym stopniu niż obecnie.

Mitsubishi e-Evolution Concept będzie jednym z 12 modeli Mitsubishi zaprezentowanych w Tokyo. Dołączy do niego nowy model Eclipse Cross coupe SUV, który zostanie po raz pierwszy pokazany w Japonii. Jego sprzedaż na lokalnym rynku jest planowana na początku przyszłego roku. Outlander PHEV i inne najważniejsze modele MMC oferowane w Japonii również pojawią się na wystawie.

Wystawa technologii / Technologiczne nowinki

Osobisty Asystent – sztuczna inteligencja (AI)

Mitsubishi Motors wprowadza na pokład swoich prototypów Osobistego Asystenta – sztuczną inteligencję (AI Personal Assistant), który łatwo rozpozna potrzeby osób podróżujących samochodem, dostarczy odpowiednich informacji kierowcy i wesprze komunikację pomiędzy kierowcą a rodziną w domu, przez co jazda samochodem stanie się bardziej bezpieczna i mniej stresująca.

Poniżej najważniejsze cechy Osobistego Asystenta AI:

1) Komunikacja głosowa

 • Asystent wykorzystuje najnowsze osiągnięcia sztucznej inteligencji, w tym rozpoznawanie głosu i przetwarzanie danych, po to aby prawidłowo zrozumieć, co mówią pasażerowie i rozmawiać z nimi w języku o naturalnym brzmieniu, nawet pomimo hałasu docierającego z zewnątrz pojazdu.
 • Technologia rozpoznawania głosu osób pozwala systemowi na identyfikację poszczególnych pasażerów, poznanie ich sposobu wyrażania myśli mowy, aby zapewnić system komunikacji najlepiej odpowiadający ich gustom i potrzebom.
 • System umożliwia kierowcy sterowanie głosem, takimi urządzeniami jak klimatyzacja, wycieraczki, ustawieniem reflektorów oraz innymi funkcjami samochodu. Podaje również informacje o stanie technicznym pojazdu, w tym ostrzeżenia, jeżeli pojawi się taka konieczność.
 • Funkcja rozpoznawania mowy Osobistego Asystenta AI wykorzystuje system hybrydowy: łączący informacje zgromadzone w „chmurze” i przetwarza je z wraz z aktualnymi danymi zbieranymi w czasie jazdy. Lokalny system zapewnia dużą dokładność rozpoznawania mowy, nawet jeśli nie ma połączenia sieciowego (tryb offline) lub gdy zasięg sieci jest słaby.

Niektóre z tych funkcji zostaną zaprezentowane w czasie tegorocznego Tokyo Motor Show.

2) Łączność z różnymi urządzeniami i zarządzanie treścią.

 • Osobisty Asystent AI wspiera łączność z wieloma urządzeniami i źródłami danych. Może na przykład łączyć się z dronem w celu sprawdzenia warunków na drodze lub z lotu ptaka pokazać pasażerom krajobraz miejsca, w którym w danej chwili się znajdują.

Prezentacja inteligentnych głośników

W specjalnej strefie Mitsubishi CONNECT odbędzie demonstracja z użyciem systemu inteligentnych głośników Amazon Echo z asystentem Alexa oraz bezprzewodowego domowego systemu nagłaśniającego Google Home z interfejsem VPA (znanym również jako inteligentne głośniki), aby pokazać możliwość łączenia domu z samochodem. Jest to jedna z funkcji usług samochodowych, którą rozwija firma.

Amazon Echo z asystentem Alexa wykorzystuje polecenia głosowe do odtwarzania muzyki, zakupów online i inteligentnej kontroli domowych urządzeń elektrycznych. Google Home posiada wbudowaną funkcję Google Assistant i wykorzystuje polecenia głosowe do odtwarzania muzyki, kontroli dostępu do usług online oraz pozwala na zarządzanie domowym sprzętem. Wykorzystanie inteligentnych głośników rośnie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

W czasie prezentacji, będzie można obejrzeć na żywo, jak asystenci sztucznej inteligencji mogą być wykorzystani do łączenia się z samochodami i kontrolowania ustawienia reflektorów, regulowania temperatury wewnętrznej oraz blokowania lub otwierania drzwi. Zwiedzający będą mogli samodzielnie wypróbować działanie tych aplikacji.

Wystawa 45. Tokyo Motor Show 2017 będzie otwarta dla publiczności od 27 października do 5 listopada.

Dni prasowe odbędą się w dniach 25 i 26 października 2017 roku w centrum wystawowym Tokyo Big Sight.

Więcej informacji na stronie: http://www.tokyo-motorshow.com/en

Firma MMC opracowała angielskojęzyczną stronę związaną z wystawą 45. Tokyo Motor Show: http://www.Mitsubishi-motors.com/en/innovation/motorshow/2017/tms2017/

Zdjęcia: Mitsubishi