MotoNews.pl

W Genewie Kia Motors zaprezentuje się jako światowy lider elektromobilności

05 marca 2019

Kia-Genewa-2019 5

KIA e-Soul, hybrydowe Niro po faceliftingu i concept car elektrycznego auta o nazwie „Imagine by Kia” – podczas 89. Salonu Samochodowego w Genewie Kia zaprezentuje szeroką gamę modeli z nowoczesnymi, zawansowanymi zespołami napędowymi.

Kia Motors na Salonie Samochodowym w Genewie

  • tylko elektryczne i hybrydowe modele można zobaczyć na stosiku marki Kia podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Genewie
  • światowy debiut elektrycznego samochodu studyjnego przyszłości „Imagine by Kia”
  • europejski debiut elektrycznego e-Soula dostępnego, do wyboru, z dwoma silnikami o różnej mocy oraz akumulatorami o mniejszej i większej pojemności, które zapewniają duży zasięg
  • pierwszy pokaz hybrydowego Niro po faceliftingu, którego od 2016 roku Kia sprzedała na świecie ponad 270 000 sztuk Niro, z tego 100 000 w Europie
  • Debiut nowego systemu UVO CONNECT, który zapewnia dostęp do wielu informacji

Dzisiejszy światowy debiut elektrycznego modelu studyjnego „Imagine by Kia” oraz e-Soula, który w Genewie ma swój europejski debiut i odświeżonego Niro w wersjach hybrydowej i hybrydowej typu plug-in pokazuje jak szeroka jest oferta pojazdów marki Kia z nowoczesnymi, zaawansowanymi zespołami napędowymi.

Emilio Herrera, dyrektor operacyjny Kia Motors Europe, powiedział – „Samochody hybrydowe i elektryczne są najważniejszym elementem wzrostu Kia Motors zarówno w Europie, jak i na świecie. Modele z silnikiem elektrycznym w zespole napędowym stanowiły jeden na osiem samochodów, które w ubiegłym roku sprzedaliśmy w Europie. W chwili, gdy wielu producentów wciąż tylko mówi o swoich inwestycjach i planach związanych z samochodami hybrydowymi i elektrycznymi, Kia ma już wieloletnie doświadczenie w ich produkcji i sprzedaje je od lat. Kolejna generacja elektrycznego e-Soula i hybrydowe Niro po faceliftingu, które prezentujemy dzisiaj oraz nowe modele debiutujące w najbliższych latach pokazują, że samochodów zelektryfikowanych w ofercie marki będzie tylko przybywać”.

„Podczas Salonu Samochodowego w Genewie swój debiut ma również innowacyjny system UVO CONNECT, który zapewnia dostęp do ważnych informacji w czasie rzeczywistym i stałą łączność ze światem zewnętrznym. System jest dostępny w e-Soulu i Niro po faceliftingu, a już niedługo będzie oferowany również do innych modeli marki Kia.

Światowy debiut elektrycznego samochodu studyjnego „Imagine by Kia”

Pokazany dzisiaj po raz pierwszy concept car „Imagine by Kia” został zaprojektowany w Centrum Designu Kia Motors we Frankfurcie.

Gregory Guillaume, wiceprezes ds. designu w Kia Motors Europe, powiedział: „Wielu producentów o samochodach elektrycznych myśli i mówi tak samo, jak o autach z silnikiem spalinowym. Kładą nacisk na takie parametry, jak osiągi, zasięg czy koszty eksploatacji. Design samochodów marki Kia musi wywoływać emocje i przyprawiać o szybsze bicie serca bez względu na to, czy projektujemy model klasy Gran Turismo, czy samochód elektryczny. Naszym zdaniem e-mobilność może być emocjonująca i odzwierciedla to concept car nowego elektrycznego auta marki Kia”. Concept car „Imagine by Kia” pokazuje jak będą wyglądały samochody marki Kia w przyszłości.

„Imagine by Kia” na nowo interpretuje wiele charakterystycznych elementów designu współczesnych samochodów marki Kia. Jednym z nich jest wlot powietrza do chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa. W samochodach elektrycznych takowy nie jest potrzebny, dlatego „nos” zastąpiono podświetlaną „maską”, która otacza nowoczesne reflektory i tworzy w ten sposób nowy łatwo rozpoznawalny „autograf” marki Kia. Przednią szybę i dach tworzy jedna zaokrąglona tafla szkła, która zapewnia panoramiczne okno na świat. Mocno pochylone słupki A i C oraz wygięta linia dachu tworzą jedną łagodną linię, która przyciąga spojrzenia. Wyraźnie zaznaczone nadkola i niewielka powierzchnia szyb z boku podkreślają bardzo dynamiczną sylwetkę auta.

Gregory Guillaume wraz z zespołem stylistów w pełni wykorzystali zalety niewielkich podzespołów elektrycznego układu napędowego, aby zmaksymalizować przestronność wnętrza modelu studyjnego. Z przymrużeniem oka zinterpretowali współczesny zapał konstruktorów do umieszczania wyświetlaczy zamiast zegarów i wielkich dotykowych ekranów na konsoli środkowej. Na cyfrowe wskaźniki w kabinie concept car’a składa się aż 21 indywidualnych ekranów o wysokiej rozdzielczości.

Europejski debiut elektrycznego e-Soula – do wyboru z dwoma silnikami

Aby zaspokoić potrzeby jak najszerszego grona klientów, nowa Kia e-Soul będzie oferowana w Europie z dwoma silnikami i dwoma akumulatorami o różnej pojemności do wyboru. Kierowcy mają do wyboru większy akumulator (o pojemności 64 kWh), który zapewnia większy zasięg lub mniejszy akumulator (o pojemności 39,2 kWh). Niezależnie od tego, którą wersję akumulatora wybierze nabywca, obydwa warianty e-Soula oferują znacznie większy zasięg niż Soul EV poprzedniej generacji. Osiągi są również lepsze, dzięki temu, że znacznie mocniejsze silniki elektryczne generują teraz maksymalny moment obrotowy o wartości 395 Nm – o 39% więcej niż poprzedni silnik. Akumulator o dużej pojemności współpracuje z silnikiem elektrycznym o mocy 150 kW (204 KM) i zapewnia zasięg do 452 kilometrów (w cyklu mieszanym WLTP) na jednym ładowaniu. Zużycie energii w wypadku tego akumulatora – w cyklu mieszanym WLTP – wynosi zaledwie 157 Wh/km, czyli jest on o 24% bardziej wydajny niż akumulator w obecnie najlepiej sprzedającym się aucie elektrycznym w Europie. Zużycie energii przez e-Soula w cyklu miejskim wynosi zaledwie 109 Wh/km (według normy WLTP). Dzięki maksymalnemu momentowi obrotowemu o wartości 395 Nm, który jest do dyspozycji od startu i mocy większej o aż 84% niż w Soulu EV, Kia e-Soul z akumulatorem o pojemności 64 kWh przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,6 sekundy. Akumulator o standardowej pojemności wynoszącej 39,2 kWh współpracuje z silnikiem elektrycznym o mocy 100 kW (136 KM). Przy identycznym maksymalnym momencie obrotowym jak w wypadku mocniejszego silnika i mocy większej o 23% niż w wypadku silnika Soula EV, znacznie większa wydajność energetyczna akumulatora zapewnia e-Soulowi zasięg do 277 kilometrów na jednym ładowaniu. Zużycie energii wynosi 145 Wh/km (w cyklu mieszanym WLTP), czyli o 30% mniej niż w najlepiej sprzedającym się obecnie samochodzie elektrycznym w Europie. e-Soul z akumulatorem o standardowej pojemności jest jednym z najbardziej energooszczędnych pojazdów elektrycznych na świecie.

Kia Genewa 2019 4

Nowy e-Soul, w przeciwieństwie do modeli dwóch poprzednich generacji, ma niezależne wielowahaczowe zawieszenie kół tylnej osi. Dzięki niemu miejski crossover marki Kia zapewnia nie tylko większy komfort podróżowania, ale również większą precyzję prowadzenia i lepsze właściwości jezdne.

Elektryczny miejski crossover jest pierwszym modelem marki Kia w Europie, który oferuje system UVO CONNECT. System zapewnia kierowcom dostęp do informacji w czasie rzeczywistym na temat sytuacji na drodze, prognozy pogody, interesujących miejsc (POI), informacji dotyczących dostępności miejsc parkingowych i cen za parkowanie oraz – co najważniejsze – zapewnia dostęp do informacji o stacjach ładowania (ich lokalizacji, dostępności i rodzaju wtyczki). Wygodny dostęp do funkcji systemu UVO CONNECT zapewnia panoramiczny ekran dotykowy o przekątnej 10,25 cala umieszczony wysoko na środku deski rozdzielczej oraz smartfon. UVO CONNECT obejmuje nowy system Kia Live, który do działania oraz do pobierania aktualizacji i danych na żywo wykorzystuje własną kartę SIM.

Integralnym elementem systemu UVO jest aplikacja UVO kompatybilna ze smartfonami działającymi w systemach Android i iOS (Apple). W zależności od kraju można zdalnie – na przykład – aktywować układ klimatyzacji w celu wstępnego ogrzania lub schłodzenia kabiny samochodu, przesłać trasę do samochodu, sprawdzić lokalizację auta oraz uzyskać dostęp do danych z podróży i powiadomień diagnostycznych. Ponadto, aplikacja pozwala użytkownikom zdalnie sprawdzić stan naładowania akumulatora i zatrzymać lub wznowić ładowanie za pomocą smartfona. Dzięki temu, w przypadku ładowania e-Soula w domu, mogą oni korzystać z tańszych taryf za energię elektryczną w nocy.

Podobnie jak wszystkie modele Kia, nowy e-Soul będzie objęty 7-letnią gwarancją lub do przebiegu 150 000 kilometrów, która chroni również silnik elektryczny i akumulator. Nowy e-Soul trafi do sprzedaży w Polsce w drugiej połowie 2019 roku.

Pierwszy publiczny pokaz Niro po faceliftingu

Niro – najlepiej sprzedający się hybrydowy crossover marki Kia, który wyróżnia się ultraniską emisją spalin i dwutlenku węgla – przeszło gruntowny facelifting i wprowadzono w nim wiele ulepszeń. Model, który łączy w sobie wszechstronność crossovera z zaletami samochodów hybrydowych, zmienił się zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Odświeżone Niro wyróżnia się nowymi detalami w stylistyce nadwozia, lepszej jakości materiałami we wnętrzu i nowymi możliwościami jego personalizacji.

Od rozpoczęcia sprzedaży w 2016 roku na świecie sprzedano ponad 270 000 egzemplarzy Niro, z czego ponad 100 000 sztuk w Europie. W 2018 roku kompaktowych rozmiarów crossover był piątym najlepiej sprzedającym się modelem marki Kia w Europie. W porównaniu z wynikiem uzyskanym w 2017 roku w ubiegłym sprzedaż Niro wzrosła o 33% – do 45 255 sztuk. W tym było 34 442 egzemplarzy hybrydowej wersji Niro i 9 951 sztuk hybrydy typu Plug-in. Pod koniec 2018 r. gama Niro poszerzyła się o odmianę elektryczną – e-Niro. Sprzedaż odświeżonej Kia Niro w wersjach hybrydowej i hybrydowej typu Plug-in rozpocznie się w Polsce w drugiej połowie 2019 roku. Kia e-Niro, która dostępna jest obecnie tylko na wybranych rynkach, do Polski trafi w 2020 roku. Jej ceny i specyfikacje poznamy nad Wisłą po wakacjach. Jako jeden z nielicznych samochodów hybrydowych w Europie, Niro standardowo jest oferowane z 7-letnią gwarancją lub do przebiegu 150 000 kilometrów.

Zdjęcia: KIA