MotoNews.pl

Lexus GXOR Concept – offroad w luksusie

31 lipca 2019

Lexus-GXOR-Concept 7

Zwykle Lexus tworzy pojazdy koncepcyjne, aby wzbudzać emocje wśród entuzjastów, ale czasami to oni są źródłem inspiracji. Lexus GXOR, czyli GX Off-Road, jest tego idealnym przykładem.

Lexus GX to auto terenowe klasy premium spokrewnione z Toyotą Land Cruiser. Właściciele tych samochodów, zachwyceni ich luksusem i możliwościami terenowymi, często sami zwiększali te drugie, jednocześnie zachowując elegancję i komfort wnętrza. Tym razem to Lexus wyszedł im naprzeciw z koncepcyjnym projektem GXOR.

Czym jest Lexus GX?

Duży luksusowy SUV Lexusa największe uznanie zdobył w Stanach Zjednoczonych. Długi na 488 cm, jest produkowany seryjnie z hydraulicznym zawieszeniem pozwalającym na bezproblemowe pokonanie większości przeszkód, jakie może spotkać na drodze. Został wykonany w taki sposób, aby kierowcę i pasażerów dowiózł w komforcie i luksusie, zarówno w trasie, jak i poza nią, wśród dzikiej przyrody.

Lexus GXOR Concept 1

Doceniany za napęd na cztery koła firmy Torsen w połączeniu z nową 6-biegową skrzynią i elektrycznie blokowanym mechanizmem różnicowym, pozwala uratować kierowcę z wielu trudnych sytuacji. Wszystko to na skórzanych siedzeniach, które mogą być zarówno wentylowane, jak i podgrzewane.

Zwykle dobre wyniki poza trasą oznaczają leniwe poruszanie się po drogach szybkiego ruchu. Ale nie w tym przypadku. W 2018 roku Lexus przeprowadził facelifting modelu, w którym oprócz zmian stylistycznych w ofercie pojawił się nowy silnik. Wyposażony w nową widlastą ósemkę o pojemności 4,6 litra, Lexus GX potrafi zmieścić 8 osób i osiągnąć 100 km/h od zera w mniej niż 8 sekund. Ze względu na swoją wszechstronność Lexus GX jest doceniany na wielu rynkach.

Lexus GXOR Concept 2

Lexus nigdy wcześniej nie reklamował modelu GX jako auta typowo do jazdy poza trasą. Jednak entuzjaści i tunerzy sami szybko zauważyli offroadowy potencjał tego auta. Okazało się, że niewielkie modyfikacje pozwalają uwolnić pełne zdolności modelu.

Fani Lexusa GX dzielą się relacjami ze swoich przygód podczas podróży po bezdrożach, używając hashtagu #GXOR. Na portalach społecznościowych można zobaczyć zdjęcia lekko i mocno zmodyfikowanych GX-ów ze szczęśliwymi rodzinami. W końcu niewiele sytuacji jest przyjemniejszych niż biwak pod szczytem góry.

Lexus GXOR Concept 3

Popularność hashtagu #GXOR sprawiła, że japoński producent aut luksusowych postanowił stworzyć własną wizję auta zapewniającego komfort i rewelacyjną jakość wykończenia wnętrza w połączeniu z wyjątkowymi zdolnościami terenowymi. Tak powstał koncept, który ma na celu zainspirować większe grono fanów offroadu do własnych modyfikacji GX-ów.

Lexus GXOR Concept

Do współpracy przy modelu GXOR Concept Lexus zaprosił najlepszych dostawców części do tuningu samochodów tej marki. W ten sposób samochód nie tylko otrzymał całkowicie nowe, wysokiej klasy zawieszenie terenowe, ale także najlepszą folię do oklejenia samochodu, aby błoto, kamienie czy gałęzie na drodze nie zniszczyły lakieru. Standardowe hydrauliczne zawieszenie gwarantuje bardzo dobre osiągi w trasie i poza nią, jednak do celów typowo offroadowych Lexus wybrał specjalny pakiet zawieszenia firmy ICON Stage 6. Aby nic nie zahaczało o silnik od spodu, samochód został wyposażony w specjalną metalową osłonę.

Lexus GXOR Concept 4

Do jazdy poza trasą lepiej także wyposażyć się w terenowe opony. Lexus postawił na koła dostępne w ofercie i zwykle stosowane w modelach sportowych. Na 18-calowe felgi Lexus F-Sport zostały nałożone opony General Tire Grabber X3 275/70/18.

Kiedy estetyka spotyka praktykę

Podczas terenowej wycieczki z przyjaciółmi może się zdarzyć, że któryś z samochodów się zakopie, ugrzęźnie w błocie lub zdarzy się nieszczęśliwy wypadek. Wykonawcy projektu pomyśleli też i o tym. I to w jakim stylu! Zderzak CBI Custom Stealth posiada ukrytą wyciągarkę, która może stać się pomocna nie tylko podczas wydobywania auta z błota, ale także przy pozbywaniu się różnego rodzaju przeszkód z drogi, np. leżącego drzewa. Przy tym zderzak zachował charakterystyczny muskularny wygląd grilla Lexusa GX, a nawet posiada podobną ozdobną strukturę.

Lexus GXOR Concept 5

Koncepcyjny model został wyposażony także w takie udogodnienia jak Safari Snorkel, umożliwiający większe zanurzenie auta, panel słoneczny produkujący energię dla kuchenki i lodówki, długą na 50 cali listwę LED, która pozwala wygodniej podróżować po zachodzie słońca, a także specjalne radio o długim zasięgu oraz system zintegrowanych, modułowych szafek, mieszczących się w bagażniku.

Komfortowy sen

Nie zawsze podczas biwaków chcemy spać w namiocie. Ułożenie się na kamienistym, nierównym podłożu nie ułatwia udanego snu. Dlatego Lexus GXOR Concept został opracowany od razu z przyczepą Patriot Camper X1H, która pozwala spać w komforcie dzięki miękkiemu żelowemu materacowi, doskonałemu wyciszeniu wnętrza i praktycznemu oknu z siatką przeciw komarom. W największej wersji przyczepa zapewnia nawet trzy oddzielne pomieszczenia za sprawą elektrycznie składanego dachu.

Lexus GXOR Concept 6

Co prawda komfort, luksus i odpowiednie wyciszenie było istotne przy wyborze przyczepy, do której mają wejść pasażerowie z samochodu terenowego premium, jakim jest Lexus GXOR, ale najważniejszym atutem przyczepy Patriot Camper X1H są jej właściwości terenowe.

Zdjęcia: Lexus, inf. complexPR