MotoNews.pl

W Porsche Exclusive Manufaktur każdy Taycan staje się wyjątkowy

01 lutego 2020

Porsche-Taycan

Pierwszy w pełni elektryczny samochód sportowy marki Porsche może być pieczołowicie, ręcznie wykończony z zastosowaniem wysokiej jakości komponentów oraz specjalnych pakietów wyposażenia, dostępnych dla nadwozia i wnętrza. Cel: uzyskanie jeszcze wyższego stopnia personalizacji. Wśród 90 ekskluzywnych opcji oferowanych przez firmową manufakturę Porsche w Zuffenhausen znajduje się pakiet Sport Design w trzech wariantach oraz 21-calowe koła Exclusive Design z aerodynamicznymi ramionami z włókna węglowego. Wzrok w szczególności przyciągają matrycowe reflektory LED z elementami w kolorze Glacier Ice Blue.

Porsche Taycan

Równolegle do premiery modelu Taycan zakład Porsche Exclusive Manufaktur w Zuffenhausen zwiększył swoje możliwości: powierzchnia produkcyjna wzrosła o jedną trzecią, do 2000 metrów kwadratowych, pojawiły się też cztery nowe stanowiska robocze. Wygospodarowano tam również 150 metrów kwadratowych powierzchni magazynowej, a logistykę pojazdów zoptymalizowano dzięki bezpośredniemu połączeniu z miejscem załadunku gotowych aut. Równocześnie zespół wzbogacił się o dodatkowych ekspertów z zakresu wykończenia samochodów.

Nadwozie: reflektory z elementami świateł do jazdy dziennej w kolorze Glacier Ice Blue

Nabywcy Porsche Taycan mogą zdecydować się na jeszcze bardziej dynamiczną stylizację modelu, wybierając jeden z trzech wariantów pakietu Sport Design, różniących się akcentami w dolnej części przedniego zderzaka, na osłonach progów i w bocznych „płetwach” dyfuzora. W zależności od pakietu mogą być one polakierowane na kolor nadwozia lub czarny (wysoki połysk) albo wykonane z karbonu.

Matrycowe reflektory LED z systemem Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus) z oferty Porsche Exclusive Manufaktur są dostępne z trójwymiarową grafiką płytki drukowanej w obudowie lampy, a także z elementami świateł do jazdy dziennej w kolorze Glacier Ice Blue. 21-calowe obręcze Exclusive Design z aerodynamicznymi ramionami z kutego i frezowanego włókna węglowego łączą doskonałą aerodynamikę z lekką konstrukcją – w porównaniu z podobnym wariantem obręczy redukcja masy w przypadku jednego zestawu kół wynosi ponad 3 kilogramy.

Sportowa, wysokiej klasy atmosfera we wnętrzu

Pakiet dla wnętrza o nazwie Carbon jest inspirowany sportem motorowym: rozległe okładziny paneli przednich i tylnych drzwi, a także elementy ozdobne po bokach konsoli środkowej są wykończone matowym karbonem. Pakiet akcentujący oferuje wykończenie wnętrza z zastosowaniem kontrastowych kolorów oraz listwy na panelach przednich i tylnych drzwi lakierowanie na kolor nadwozia. Sportowy charakter Porsche Taycan podkreślają pasy bezpieczeństwa dostępne w kolorach: Graphite Blue, Truffle Brown, Lime Beige, Crayon, Blackberry, Meranti Brown, Slate Grey i Bordeaux Red.

Porsche Exclusive Manufaktur w skrócie

Podstawową kompetencją Porsche Exclusive Manufaktur jest indywidualizacja produkowanych aut. Bazuje ona na interakcji pomiędzy perfekcyjnym kunsztem oraz techniką – tak, aby tworzyć wysoce spersonalizowane pojazdy dla klientów. Ponad 30 pracowników manufaktury ma dostęp do niezwykle szerokiego zakresu wizualnych i technicznych opcji indywidualizacji nadwozia oraz kabiny. Personalizować można zewnętrzne oświetlenie, koła, a także silnik oraz zespół napędowy.

Do tego dochodzi bogata gama specjalnych kolorów i wysokiej jakości okładzin, takich jak skóra, włókno węglowe, aluminium oraz eleganckie drewniane wykończenia elementów we wnętrzu. Dla wybranych modeli Porsche Exclusive Manufaktur może realizować nawet życzenia klientów, których nie da się znaleźć na liście 600 opcji zawartych w programie indywidualizacji. Spełnione są tu wszystkie wymogi z zakresu jakości, techniki, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz pełnej zgodności z międzynarodowym prawem.

Oprócz specjalnych samochodów klientów Porsche Exclusive Manufaktur odpowiada za budowę limitowanych edycji pojazdów – jak na przykład ostatniej serii 911 Turbo S Exclusive Series. Manufaktura specjalizuje się w fabrycznej personalizacji od 1986 r. W przypadku nadchodzących modeli jej pracownicy w stylowy sposób przenoszą tradycję sportowych samochodów w przyszłość, z autentycznymi odniesieniami do historii Porsche i wielką dbałością o szczegóły. W ramach strategii Heritage Design oddział Porsche Exclusive Manufaktur współpracuje z działem stylizacji Style Porsche przy projektowaniu wyjątkowych koncepcji pojazdów, łączących historyczne wątki z nowoczesnymi konstrukcjami. Współpraca ta ma nadać ekskluzywnym samochodom sportowym ostateczny szlif – za pomocą współczesnych interpretacji elementów stylistycznych z dawnych ikon Porsche z lat 50., 60., 70. i 80.

Taycan: zużycie energii elektrycznej w cyklu łączonym 24,6-26,9 kWh/100 km; emisje CO2 w cyklu łączonym 0 g/km

Wartości zużycia i emisji CO2 obliczono zgodnie z nową Ogólnoświatową Zharmonizowaną Procedurą Badania Lekkich Pojazdów (WLTP – Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure). Obecnie nadal muszą być określane wynikające z tego wartości NEDC; nie można ich jednak porównywać z wartościami obliczonymi na podstawie wcześniej stosowanego cyklu NEDC.

Zdjęcia: Porsche