MotoNews.pl

Koncepcyjny “5-by-Peugeot”

16 lutego 2010

Kategoria | Auta koncepcyjne
Marka, model |
5 by Peugeot 12

Pojazd koncepcyjny o nazwie “5-by-Peugeot” to kolejna wskazówka dotycząca zmiany wizerunku marki, dająca wgląd w ambicje producenta dotyczące rozwoju na rynku pojazdów luksusowych. Napędza go system HYbrid4, który zapewnia zarówno dużą przyjemność z jazdy, jak i zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Technologia ta zostanie wprowadzona w wersjach produkcyjnych modeli Peugeota w przyszłym roku, a konkretnie w modelu Peugeot 3008.

2-litrowy silnik diesla HDi FAP ma moc 163 KM i został umieszczony z przodu samochodu. Z tyłu natomiast zamontowano silnik elektryczny o mocy 37 KM. Ogólna moc tego napędu wynosi więc 200 KM. Silnik elektryczny może być używany przy niewielkich prędkościach, jeśli to potrzebne pojazd będzie mógł się poruszać w trybie napędu na wszystkie koła, a emisja CO2 to 99 g/km lub zero, gdy wykorzystywany jest silnik elektryczny.

Wymiary, proporcje i styl to bezpośrednia odpowiedź Peugeota na zmienne trendy w segmencie dużych, luksusowych sedanów. Linia nadwozia przebiega łagodnie i bez zakłóceń od maski aż po klapę bagażnika. Wszystkie elementy zestawiono ze sobą na tyle precyzyjnie, że ogólnie sylwetka pojazdu przypomina jednolitą bryłę.

Z przodu zastosowano unowocześnioną wersję charakterystycznego “kociego” wyglądu samochodów tej marki, światła LED podkreślono używając iluminowanego tła. Reflektory obramowują kratkę chłodnicy o ciekawym wyglądzie inspirowanym innym pojazdem koncepcyjnym: Peugeotem SR1. Kratka chłodnicy wydaje się jakby oddzielona od reszty samochodu i zawieszona na jego przedzie.

Aerodynamiczną linię boków pojazdu podkreślają jeszcze ukośne wykończenia okien wykonane z aluminium oraz klamki drzwi i 19-calowe felgi wykonane z tego samego materiału. Kształt tyłu samochodu sugeruje zarówno solidność, jak i siłę. Tylne światła tworzą trzy osobne pasy, które będą wyróżniać pojazd podczas jazdy nocą.

Zdjęcia: Peugeot