MotoNews.pl

Światowy debiut Porsche Panamery i Panamery 4 w Pekinie

16 lutego 2010

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Porsche Panamera 1

Od maja tego roku w salonach sprzedaży dostępne będą modele Porsche Panamera i Panamera 4. Oba modele napędzane będą nowym, 3,6-litrowym silnikiem V6 z wtryskiem bezpośrednim o mocy 300 KM i maksymalnym momencie obrotowym 400 Nm. W Panamerze napęd tradycyjnie przekazywany jest na tylną oś, natomiast w Panamerze 4 standardowym wyposażeniem jest aktywny napęd na wszystkie koła.

Oba modele wyposażone są w dwusprzęgłową skrzynię PDK i system Auto Start Stop. Zużycie paliwa w przypadku Panamery to 9,3 l/100 km, a w przypadku Panamery 4: 9,6 l/100 km. Dostępne jako opcja całoroczne opony pozwalają na zredukowanie go o kolejne 0,2 l na każde 100 km. Obie wersje silnika V6 są zgodne ze europejskimi standardami normy EU5 i amerykańskimi standardami LEV – Panamera emituje 213 g CO2/km, a Panamera 4 220 g CO2 na km.

Porsche poważnie popracowało także nad wagą obu pojazdów: zastosowano lekką konstrukcję osi, drzwi, obudowy silnika, boków i tyłu auta z aluminium lub połączenia aluminium i magnezu. Silnik V6 jest również o około 30 kg lżejszy od ośmiocylindrowej jednostki montowanej w Panamerze S i Panamerze 4S. W sumie więc ogólna waga Panamery to 1730 kg.

Oprócz standardowego stalowego zawieszenia, w opcji dostępnego z adaptacyjnymi amortyzatorami, na życzenie klientów w obu modelach zamontować można adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne.
Panamera i Panamera 4 zadebiutują podczas pekińskiej wystawy motoryzacyjnej 23 kwietnia 2010. Oba modele pojawią się na europejskim rynku w maju tego roku, a w Stanach Zjednoczonych w czerwcu. Ceny Panamery będą się zaczynać od 63 600 euro (bez podatku VAT), a Panamery 4 ze skrzynią PDK od 70 500 euro.

Zdjęcia: Porsche