MotoNews.pl

Renault Megane eVISION – elektryczny samochód przyszłości

23 października 2020

Renault-Megane-eVision-2020

Renault, największy francuski producent samochodów, od 120 lat nieustannie wdraża innowacyjne rozwiązania. Dziś nie brakuje wyzwań technologicznych, społecznych czy ekologicznych, na które branża motoryzacyjna musi znaleźć odpowiedź. Pojawiające się coraz to nowe wyzwania stanowią siłę napędową rozwoju Renault.

Renault Megane eVISION

Od kilku lat samochód nie jest już postrzegany jako zwykły środek lokomocji dla swojego właściciela. Nabrał nowego wymiaru. Stał się przestrzenią mobilności i wymiany wyposażoną w nowoczesne technologie łączności. Firma Renault bardzo wcześnie zdała sobie sprawę z tej zmiany. Na początku roku marka ucieleśniła te marzenia, prezentując samochód studyjny MORPHOZ. Ten uniwersalny, modułowy i połączony samochód autonomiczny daje nowe możliwości przemieszczania się.

Dziś Renault zapisuje kolejny rozdział w swojej historii i prezentuje innowacyjny show-car: Megane eVision. To ambitna i prekursorska wizja. Megane eVision zapowiada nową generację samochodów elektrycznych, zbudowanych na nowej platformie modułowej CMF-EV.

Megane eVision doskonale pokazuje potencjał nowej platformy Aliansu. Dynamiczny show-car jest na przykład wyposażony w jeden z najcieńszych akumulatorów na rynku i nowy ultrakompaktowy zespół napędowy, które znacznie zwiększają ilość miejsca w kabinie. Elementy nawiązujące do zaawansowanych technologii i charakterystyczne światła podkreślają nowoczesność samochodu. Nowy show-car marki przełamuje kanony podziału na segmenty, proporcji, designu czy efektywności energetycznej.

Ten samochód przyszłości już wkrótce stanie się rzeczywistością. Seryjnie produkowany model inspirowany show-carem zostanie zaprezentowany w 2021 roku.

To więcej niż nazwa ‒ to wizja

Megane eVision symbolizuje nową koncepcję samochodu z tego kluczowego segmentu. Pokazuje, jak będą wyglądały przyszłe „kompakty”, do których przynależy ze względu na swoje wymiary i przestronność wnętrza. Megane eVision to kontynuacja historii flagowego modelu Renault, wprowadzonego 25 lat temu, która wpisuje go w wymagania nowoczesnego świata.

Show-car uosabia pierwszy etap przełomowej zmiany, widoczny w emocjonalnym designie, innowacyjnym wnętrzu i technologiach elektrycznych ‒ zmiany, która jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby klientów. Renault kontynuuje w ten sposób tradycje innowacyjnego producenta, który tworzy samochody pozwalające żyć pełnią życia. Wynosi na jeszcze wyższy poziom to, co zawsze było mocną stroną Megane, modelu, który wyznaczał standardy w segmencie: przyjemność prowadzenia, komfort i spokój ducha. I dodaje nowe atuty ‒ porywający design, wyjątkowo przestronne wnętrze jak na samochód tej długości i wszystkie zalety napędu elektrycznego.

Renault zapewnia ciągłość historii i kontynuację sukcesów modeli, które nosiły tę nazwę. Marka proponuje wizję przyszłości, która już dziś przybiera namacalne kształty i będzie dostępna dla wszystkich.

“Dzięki nowej platformie CMF-EV opracowanej przez Alians mogliśmy przełamać kanony designu, formatu, efektywności energetycznej i możliwych sposobów wykorzystania samochodu i stworzyliśmy show-car Megane eVision. Megane eVision wyposażony w najcieńszy akumulator na rynku i kompaktowe nadwozie o długości 4,21 m z przestronną kabiną samochodu z segmentu C jest mistrzowskim pokazem pomysłowości! Sięgnęliśmy po jeden z naszych najbardziej kultowych samochodów i odmieniliśmy go w czasie przyszłym. Megane eVision proponuje nową wizję Megane, a Renault proponuje nową wizję Renault. To dopiero początek, który zapowiada pojawienie się nowej generacji samochodów elektrycznych wypełnionych innowacyjnymi rozwiązaniami.” – Luca De Meo, dyrektor generalny Grupy Renault

Stylistyka, która zachwyca

Kwintesencja strategii designu Renault

Megane eVision perfekcyjnie wpisuje się w strategię designu Renault stylistyką, którą umiejętnie łączy miękkie i płynne linie z precyzyjnie zarysowanymi cienkimi elementami. Fuzja zmysłowości, zaawansowanych technologii i aerodynamiki pokazuje również ewolucję koncepcji designu marki. Jej zapowiedź było już widać w samochodzie koncepcyjnym MORPHOZ, który był inspiracją dla Megane eVision. Precyzja i techniczne detale show-caru są czytelnym znakiem elektrycznego napędu i technologicznego zaawansowania samochodu, są także zapowiedzią stylu nowej generacji samochodów elektrycznych Renault.

Proporcje dynamicznego hatchbacka

Show-car Megane eVision ma całkowicie nowe, nowoczesne proporcje. Duże koła, wysoki dolny pas nadwozia i wrażenie solidności, jakie budzi samochód, wydają się w prostej linii atrybutami SUV-ów. Kompaktowa sylwetka, krótkie zwisy i duży rozstaw osi przybliżają go z kolei do samochodów miejskich. Design nadwozia rodzi też skojarzenia ze stylistyką coupé za sprawą spojlera wbudowanego w dach i aluminiowego dyfuzora pod zderzakiem.

„Pływający” dach

Dach Megane eVision przyciąga wzrok złocistym lakierem Gold, który stopniowo pojawia się już na przednim słupku i tworzy wrażenie lekkości. Dach wydaje się unosić w powietrzu. Doskonale podkreśla aerodynamikę wyprofilowanej kabiny.

Wypukła maska

Maska show-caru, z wyraźnie widocznymi dwoma wlotami powietrza, ma mocne przetłoczenia i wypukły kształt. Dodaje samochodowi osobowości. Ciągła linia maski, bez żadnych przerw dobrze eksponuje logo Renault umieszczone pośrodku grilla.

Aerodynamiczne koła

Megane eVision ma, podobnie jak concept car MORPHOZ, duże koła o aerodynamicznym kształcie. Wzór 20-calowych obręczy przypomina łopaty śmigła. Zewnętrzne elementy są maksymalnie płaskie i nie wychodzą poza linię nadwozia, aby zapewnić jak najlepsze właściwości aerodynamiczne i wyższą efektywność poprzez ograniczenie turbulencji. W tym samym celu zastosowano kołpaki o średnicy 21”, które zasłaniają nie tylko obręcze kół, ale i część opony. Mają aerodynamiczne klapy, a ozdobne linie przypominają prążki w dolnej części grilla.

Wyraziste nadkola

Do poprawy ogólnego wyglądu Megane eVision przyczyniają się również nadkola. Gładka powierzchnia, pokryta czarnym błyszczącym lakierem, kojarzy się z miejsca z napędem elektrycznym i miejskim stylem.

Przód samochodu

Przód Megane eVision jest niezwykle atletyczny, a przetłoczenia powiększają go optycznie. Wloty powietrza umieszczono w dolnej części, a cienkie reflektory są połączone bardzo efektowną trójwymiarową listwą. Podświetlane logo Renault umieszczone pośrodku podkreśla elektryczny napęd samochodu.

Grill

Grill staje się elementem tożsamości samochodów elektrycznych. Pojawił się już w concept carze MORPHOZ i nasuwa skojarzenia ze sprzętem hi-fi. Grill, a raczej grille rozmieszczone w dolnej części przodu i po bokach samochodu zostały specjalnie wykończone i tworzą perfekcyjną całość z nadwoziem.

Smukłe układy optyczne

Spośród licznych detali świadczących o precyzji i zaawansowaniu technologicznym Megane eVision najbardziej widoczne są reflektory. Cienka linia reflektorów wyposażonych w matrycowe diody LED ożywia światłem przód samochodu. Charakterystyczny układ świateł, który stał się atrybutem samochodów elektrycznych i znajdzie się również w modelu produkowanym seryjnie poszerza optycznie nadwozie.

Wloty powietrza w zderzaku

Boczne wloty powietrza w dolnej części zderzaka poprawiają parametry aerodynamiczne samochodu. Tworzą kurtynę powietrzną i ułatwiają przepływ powietrza wokół nadkoli. Są pokryte tym samym lakierem Gold, którym polakierowano dach.

Podświetlana pokrywa gniazda ładowania

Podobnie jak w samochodzie studyjnym MORPHOZ, logo Renault jest umieszczone na pokrywie gniazda do ładowania. Przezroczysta pokrywa podświetla się i pełni rolę wskaźnika poziomu naładowania akumulatora.

Tył samochodu

Pas świateł, który biegnie przez całą szerokość samochodu i obejmuje logo Renault, poszerza optycznie tył Megane eVision. Podobnie jak przednie reflektory, tylne światła mają ułożone na krzyż wiązki diod LED, które tworzą efekt mieniących się wzorów i sprawiają, że sygnatura świetlna wydaje znacznie większa i supernowoczesna.
Tył dodaje dynamiki i płynności całej sylwetce samochodu.

Zdjęcia: Renault