MotoNews.pl

Audi prezentuje nową generację modelu SQ5 TDI

14 listopada 2020

Kategoria | Premiery  Rynek Premium
Marka, model | ,
Audi-SQ5-TDI-2020

Bardziej dynamiczne, bardziej sportowe i wydajniejsze: zoptymalizowane Audi SQ5 TDI wygląda teraz jeszcze bardziej imponująco. Jego trzylitrowy, wysokoprężny silnik V6 o mocy 251 kW (341 KM) rozwija swój moment delikatnie, a zarazem dynamicznie. Zewnętrzna stylistyka podkreśla sportowy charakter tego SUV’a. Opcjonalnie dostępne są tylne światła w cyfrowej technice OLED.

Audi SQ5 TDI 2020

Pierwsza generacja tego modelu, która na rynku pojawiła się jesienią roku 2012, była początkiem jego sukcesu – sukcesu pierwszego modelu Audi typu S napędzanego silnikiem Diesla.

Audi SQ5 TDI 2020 1

W swej najnowszej wersji, ta trzylitrowa jednostka V6 rozwija 251 kW (341 KM) mocy i 700 Nm momentu obrotowego. Szczytowy moment obrotowy dostępny jest w zakresie od 1750 do 3250 obr./min. 3.0 TDI oddaje swą moc szybciej i bardziej dynamicznie niż w poprzedniej wersji. Od 0 do 100 km/h przyspiesza w 5,1 sekundy, a prędkość maksymalna ograniczona jest elektronicznie do 250 km/h. Specjalny wzmacniacz dźwięku układu wydechowego – montowany już w pierwszej generacji SQ5 TDI – nadaje silnikowi V6 „rasowego” brzmienia.

Trzylitrowy TDI z wieloma innowacjami – teraz jeszcze mocniejszy i wydajny

Wiele szczegółów V6 3.0 TDI zostało poprawionych. Tłoki nie są już wykonane z aluminium, ale z kutej stali – nowy materiał zmniejsza straty ciepła. Ich wyższa wytrzymałość rekompensuje mniejszą masę tłoków aluminiowych. Schodkowe wgłębienie w tłoku sprawia, że spalanie jest szybsze i bardziej wydajne. Dzięki nowemu czujnikowi piezoelektrycznemu, który monitoruje zamknięcie igły, wtryskiwacze elektromagnetyczne stosowane do wtrysku paliwa pracują niezwykle precyzyjnie. Mogą one wykonywać do ośmiu wtrysków w jednym cyklu roboczym, przy czym ilości wtrysku są skalowalne z jeszcze większą precyzją. Maksymalne ciśnienie wtrysku wynosi 2500 barów.

Audi SQ5 TDI 2020 2

Chłodnica międzystopniowa (intercooler) została zamieniona z chłodnicy powietrze/powietrze umieszczonej w zderzaku, na pośrednią chłodnicę woda/powietrze zamontowaną w rozwarciu V rzędów cylindrów silnika. Skrócone drogi zasysania powietrza pomagają szybko zwiększyć ciśnienie doładowania. Pośrednia chłodnica międzystopniowa jest bardziej efektywna. Jest w stanie podgrzać powietrze wlotowe już krótko po uruchomieniu silnika w zimnych warunkach otoczenia, tak by szybciej osiągnąć idealną temperaturę spalania. Ma to również tę zaletę, że system oczyszczania spalin reaguje wtedy szybciej.

Turbosprężarka jest teraz wyposażona w mniejsze i lżejsze koło kompresora, które wchodzi na obroty z wyjątkowo wysoką prędkością. To kluczowy czynnik dla spontanicznego budowania wysokiego momentu obrotowego. Kolektor wydechowy korzysta z lepszej izolacji. Dzięki temu, spaliny szybciej osiągają optymalną temperaturę po rozruchu zimnego silnika.

Audi SQ5 TDI 2020 3

MHEV i EAV: jeszcze wyższa wydajność i spontaniczne reakcje silnika

Jednostka 3.0 TDI posiada dwa rozwiązania techniczne redukujące zużycie paliwa i poprawiające jej spontaniczne reakcje. 48-voltowy system tzw. miękkiej hybrydy (mild hybrid – MHEV) składa się z alternatora-rozrusznika (RSG), litowo-jonowego akumulatora buforowego i z przetwornika napięcia 48/12 volt. System MHEV w procesie hamowania pojazdu odzyskuje nawet 8 kW mocy. Sportowy SUV SQ5 TDI może żeglować przez ok. 40 sekund z wyłączonym silnikiem. Po tym czasie RSG ponownie go uruchamia. System MHEV ma potencjał redukcji zużycia paliwa w standardowym cyklu jazdy nawet o 0,7 litra na 100 km.

Kolejnym komponentem technicznym wpływającym na spalanie jest elektrycznie napędzana sprężarka (EAV), która pomaga, gdy przepływ spalin dostarcza zbyt mało energii do napędu turbosprężarki. Kompaktowy silnik elektryczny korzystający z układu 48V rozpędza koło sprężarki EAV do 65 000 obr./min. w około 300 milisekund. EAV jest teraz wykorzystywana częściej i na szerszej mapie silnika. Wspiera bardziej spontaniczną jego reakcję podczas ruszania pojazdu, jak również podczas przyspieszania z niskich prędkości obrotowych. Zoptymalizowana interakcja pomiędzy EAV, MHEV, turbosprężarką, samym silnikiem i automatyczną skrzynią biegów tiptronic, wspiera ten efekt.

Audi SQ5 TDI 2020 4

Interakcja dwóch katalizatorów SCR: oczyszczanie spalin

Do oczyszczania spalin Audi stosuje technikę podwójnego wtrysku opartą na dwóch współpracujących ze sobą katalizatorach SCR. Pierwszy z nich znajduje się bezpośrednio za kolektorem w układzie wydechowym, gdzie działa również jako filtr cząstek stałych. Drugi zamontowany jest dalej od silnika, pod podłogą pojazdu. Praca obu katalizatorów uzupełnia się wzajemnie, ponieważ pokrywają one różne sytuacje eksploatacyjne i okna czasowe temperatury spalin. Katalizatory SCR są zasilane roztworem mocznika AdBlue, pobieranym z 24-litrowego zbiornika. Dzięki technice podwójnego wtrysku, emisja SQ5 TDI lokuje się znacznie poniżej limitów nowej normy emisji spalin “Euro 6d ISC-FCM AP”, która przewiduje również radykalną redukcję emisji NOx w codziennych sytuacjach drogowych testowanych na drogach publicznych.

Szybkie i łagodne przełączanie biegów: ośmiostopniowa skrzynia tiptronic

Moc jednostki napędowej przekazywana jest na koła za pośrednictwem ośmiobiegowej, automatycznej przekładni tiptronic charakteryzującej się szybką i łagodną zmianą biegów oraz strategią działania, która została dostosowana do tego zmodyfikowanego silnika. Kiedy SQ5 TDI porusza się w trybie żeglowania z wyłączonym silnikiem, sprzęgło otwiera się i przerywa przepływ mocy.

Audi SQ5 TDI 2020 5

W normalnych warunkach drogowych stały napęd na cztery koła quattro rozdziela moment obrotowy pomiędzy przednią i tylną oś w stosunku 40:60. W przypadku poślizgu, większość momentu napędowego trafia na oś o lepszej trakcji. Do 70 procent może trafić wtedy na przednie koła, a maksymalnie 85 procent na tylne. Podczas szybkiego pokonywania zakrętów, selektywny rozdział momentu obrotowego między kołami ułatwia prowadzenie, przyhamowując delikatnie odciążone koła po wewnętrznej stronie łuku.

Sportowy mechanizm różnicowy: więcej momentu obrotowego, więcej dynamiki, brak podsterowności

Na życzenie klienta, Audi może zamontować na tylnej osi SQ5 TDI sportowy mechanizm różnicowy, aktywnie sterujący rozdziałem momentu obrotowego pomiędzy kołami, gdy kierowca przyjmie sportowy styl jazdy. Wysyła on większy moment obrotowy do tego tylnego koła po zewnętrznej stronie łuku, które ma lepszą przyczepność, dosłownie wciskając w ten sposób samochód w zakręt i znacznie zmniejszając podsterowność. Tylne koło po wewnętrznej stronie zakrętu również otrzymuje większy moment obrotowy, ale wtedy, gdy samochód przyspiesza wyjeżdżając z ciasnego zakrętu. W ten sposób mechanizm jeszcze bardziej usprawnia dynamikę jazdy.

Audi SQ5 TDI 2020 6

Najwyższa precyzja: zawieszenie

Zawieszenie Audi SQ5 TDI jest w pełni przystosowane do pracy z mocnym napędem Diesla. Każde z czterech kół opiera się na pięciu wahaczach. Sportowe zawieszenie S z regulacją amortyzatorów obniża nadwozie o 30 mm (w porównaniu z Q5) i imponuje wyjątkowo szerokim zakresem ustawień – od bardzo komfortowego, do wyjątkowo dynamicznego.

Opcjonalny sportowy mechanizm różnicowy, silnik, układ kierowniczy, automatyczna skrzynia biegów tiptronic oraz regulowane amortyzatory, są sterowane za pomocą seryjnie montowanego systemu wyboru dynamiki jazdy Audi Drive Select. Kierowca może za jego pomocą ustawiać pracę tych systemów. Do jego dyspozycji jest sześć trybów: auto, comfort, efficiency, dynamic, offroad i individual. Siódmy tryb – allroad – jest dodawany w przypadku wyposażenia samochodu w opcjonalne, adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne ze specjalnym zestrojeniem S. Zawieszenie pneumatyczne umożliwia zmianę wysokości zawieszenia nadwozia w aż pięciu stopniach, zależnych od aktualnych warunków drogowych. Kolejnym modułem opcjonalnym jest dynamiczny układ kierowniczy. Wykorzystuje on przekładnię falową do zmiany przełożenia układu kierowniczego w zależności od prędkości i kąta skrętu – od bezpośredniego i zwinnego przy niskich prędkościach, do mniej bezpośredniego i płynnego na autostradzie.

Audi SQ5 TDI 2020 7

Odświeżone Audi SQ5 TDI standardowo stoi na 20-calowych felgach z oponami w rozmiarze 255/45. Opcjonalnie dostępne są również dwa warianty felg 21-calowych, przygotowane przez Audi oraz przez Audi Sport GmbH. Przednie hamulce z tarczami o przekątnej 375 mm mają sześciotłoczkowe, aluminiowe zaciski. Standardowo zaciski mają kolor czarny (opcjonalnie czerwony) oraz umieszczony na nich logotyp S.

Nowe akcenty: stylistyka zewnętrzna

Odświeżone Audi SQ5 TDI ma mocny wygląd, z rzucającymi się w oczy detalami, które nadają mu jeszcze bardziej dynamicznego wyglądu. Pionowe żebra strukturyzują duże, boczne wloty powietrza w przednich zderzakach. W charakterystycznym dla modeli S dużym grillu ośmiokątnej osłony chłodnicy Silgleframe, duże ośmiokątne oczka ułożone w strukturę plastra miodu, są połączone wąskimi żebrami. Podobnie jak żebra bocznych wlotów powietrza, mają aluminiowe wykończenia.

Standardowo Audi SQ5 TDI wyposażone jest w reflektory diodowe. Na życzenie zamówić można również diodowe reflektory matrycowe Matrix LED z funkcją automatycznego włączania świateł drogowych i z dynamicznymi kierunkowskazami. W tylnym zderzaku umieszczono matową, aluminiową listwę, poniżej której znajdują się wkładka dyfuzora oraz cztery chromowane, owalne końcówki rur wydechowych. Klienci mają do wyboru dziewięć kolorów lakieru nadwozia. Na życzenie dostępny jest czarny pakiet stylizacyjny dodający autu sportowych akcentów.

Audi SQ5 TDI 2020 8

Najnowsza technika oświetlenia: cyfrowe światła tylne OLED

Audi dla modelu SQ5 TDI oferuje opcjonalnie nowe światła tylne – cyfrowe światła OLED. Tylne światło OLED jest podzielone na trzy moduły, po sześć segmentów każdy. Zamawiając swój pojazd, klienci mogą wybierać spośród trzech sygnatur świateł tylnych, z których każda ma swój własny, specyficzny wygląd funkcji „coming/leaving home”. Po włączeniu trybu „dynamic” systemu Audi Drive Select, światła zmieniają się w kolejną sygnaturę. Tylne światło OLED posiada również funkcję wykrywania zbliżającego się obiektu, która aktywuje wszystkie segmenty OLED, gdy inny użytkownik ruchu drogowego zbliża się do stojącego SQ5 od tyłu, na odległość mniejszą niż dwa metry. Dynamiczne kierunkowskazy uzupełniają spektrum cyfrowych świateł tylnych OLED.

Sportowa czerń i szarość: wnętrze

SQ5 TDI posiada czarne lub ciemnoszare wnętrze z podświetlanymi aluminiowymi listwami progowymi i z umieszczonym na nich logo S. Elektrycznie regulowane fotele sportowe z wytłoczonym logo S są dostępne w trzech wariantach tapicerki. Standardowo oferowane jest połączenie skóry z syntetyczną skórą, a jako opcja dostępna jest mieszanka materiałów: skóry i materiału Dinamica z wytłoczonym logo S. Nowy materiał z mikrofibry Dinamica, składa się głównie z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu i zastępuje Alcantarę. Innym opcjonalnym wariantem jest cienka skóra Nappa z wzorem rombu w czerwieni magmowej. Fotele i kierownica są ozdobione kontrastowymi szwami. Na życzenie, dostępna jest funkcja masażu z 3 programami oraz wentylacja siedziska. Ozdobne panele są standardowo wykonane ze szczotkowanego aluminium. Dostępne alternatywy to dwie wersje z karbonu oraz jedna w kolorze lakieru fortepianowego.

Audi SQ5 TDI 2020 9

Wersja „plus” tylnej kanapy może być przesuwana do przodu i do tyłu oraz posiada oparcia z regulacją stopnia nachylenia. Podstawowa pojemność bagażnika to 520 litrów. Można ją powiększyć do nawet 1520 litrów przy złożonych oparciach tylnej kanapy. W standardzie znajdziemy tu: elektrycznie otwieraną i zamykaną klapę bagażnika, nakładkę na zderzak ze stali nierdzewnej chroniącą krawędź ładunkową oraz aluminiowe relingi dachowe. Ten sportowy SUV może ciągnąć przyczepę o masie do 2,4 tony (z przyhamowaniem, wzniesienie do 12 procent).

System operacyjny, infotainment i Audi connect

Umiejscowiony w samym centrum tablicy rozdzielczej wyświetlacz dotykowy MMI touch o przekątnej 10,1 cala, stanowiący centralny element modułowej platformy infotainment MIB 3, służy jako zunifikowane miejsce wprowadzania i wyświetlania danych. System sterowania głosem naturalnym oraz wielofunkcyjna kierownica są dostępne jako dodatkowe urządzenia sterujące. 12,3-calowy wyświetlacz posiada trzy różne układy graficzne: Dynamic, Sport i Classic. Jako dodatkową opcję Audi oferuje wyświetlacz danych na szybie na wprost wzroku kierowcy head-up display.

Jeżeli samochód wykorzystywany jest przez różnych kierowców, każdy z nich może zapisać swe indywidualne ustawienia we własnym profilu. Ustawić można sześć takich profili. Aplikacja myAudi pozwala na połączenie smartfona użytkownika z pojazdem. Audi phone box łączy z kolei smartfona z anteną samochodową i ładuje smartfony indukcyjnie. Opcjonalny system muzyczny Bang & Olufsen 3D Premium Sound System z trójwymiarowym dźwiękiem zapewnia wrażenia muzyczne z najwyższej półki. Radio hybrydowe, przełączające się automatycznie pomiędzy falami FM, a DAB lub streamingiem, tak by zapewnić jak najlepszy odbiór, pozwala na słuchanie ulubionych stacji radiowych bez uszczerbku na jakości.

Audi SQ5 TDI 2020 10

Wygodne i precyzyjne: systemy wsparcia kierowcy

SQ5 TDI posiada (jako wyposażenie dodatkowe) wszystkie systemy wsparcia kierowcy znane już z Q5. Asystent skrętu, asystent unikania kolizji i asystent wyjazdu, zwiększają bezpieczeństwo. Adaptacyjny asystent jazdy może przejąć kontrolę nad przyspieszaniem, zwalnianiem i utrzymywaniem się na wybranym pasie ruchu na długich dystansach. Predyktywny asystent wydajności pomaga utrzymać stabilny styl jazdy w celu zmniejszenia zużycia paliwa.

Odświeżone Audi SQ5 TDI produkowane będzie w meksykańskiej fabryce czterech pierścieni w San José Chiapa. Na europejskich rynkach zadebiutuje w pierwszym kwartale 2021 roku.

Zdjęcia: Audi