MotoNews.pl

Globalna premiera nowego Maserati Grecale

12 marca 2022

Maserati-Grecale-Trofeo

Nowy SUV Maserati Grecale to “wyjątkowość każdego dnia”. Grecale zachowuje właściwą równowagę pomiędzy wszechstronnością, elegancją, osiągami i innowacyjnością, a jednocześnie gwarantuje wydajność, komfort oraz bezpieczeństwo. Te cechy łączą się z możliwościami terenowymi i bezkompromisową przyjemnością z jazdy.

SUV Maserati Grecale

Opracowany w Laboratorium Innowacji Maserati w Modenie nowy SUV będzie produkowany w zakładzie w Cassino. Za Grecale stoi najszersza gama w historii marki spod znaku trójzębu. Do wyboru jest niezwykle szeroka paleta napędów: konwencjonalny spalinowy, hybrydowy, a za rok Grecale będzie także pierwszym w pełni elektrycznym SUV-em w dziejach Maserati.

W chwili debiutu na rynek trafią trzy wersje:

  • GT, napędzana 4-cylindrowym silnikiem z układem mild hybrid (miękkiej hybrydy) o mocy 300 KM,
  • Modena, z 4-cylindrową jednostką mild hybrid o mocy 330 KM
  • oraz potężna Trofeo, wyposażona w wysokowydajny benzynowy silnik V6 o pojemności 3,0 l i mocy 530 KM, bazujący na motorze Nettuno zamontowanym w MC20.

Uzupełnieniem oferty będzie Grecale Folgore, w 100% elektryczna wersja w technice 400V.

Maserati Grecale Trofeo 4

Maserati Grecale Trofeo

Nowy SUV wyróżnia się przestronnością i komfortem, szczycąc się imponującym pakietem cech „najlepszych w swojej klasie”. Jest najlepszy w swojej klasie pod względem: przestrzeni wewnątrz, właściwości jezdnych, prowadzenia, przyspieszenia (0-100 km/h w 3,8 s – wersja Trofeo), prędkości maksymalnej (285 km/h – ponownie Trofeo), jakości dźwięku oraz szerokiego zastosowania szlachetnych materiałów, takich jak drewno, włókno węglowe i skóra.

Ważnym argumentem są tu wymiary nowego SUV-a

W wersji GT Grecale ma 4846 mm długości, jego rozstaw osi wynosi 2901 mm, wysokość – 1670 mm, szerokość – 1948 mm (2163 mm wraz z lusterkami bocznymi).

Wizytówką Grecale jest nowy wizualny symbol Maserati, który wyróżnia każdy nowy model marki od czasu MC20. Z przodu uwagę zwraca również imponująca, nisko umieszczona osłona chłodnicy. Profil wyróżnia się kontrastem czystości linii i funkcjonalnego wzornictwa, z harmonijnie ukształtowanymi, muskularnymi płaszczyznami. Techniczną stronę podkreśla zastosowanie włókna węglowego. Tylne światła w kształcie bumerangu czerpią inspirację ze stylizowanego przez Giugiaro modelu 3200 GT i płynnie wpisują się w trapezoidalny kształt, który dodatkowo podkreślają kabina z efektem coupé oraz wykończenie przywodzące na myśl sportowe samochody.

Maserati Grecale Modena 7

Maserati Grecale Modena

Wewnątrz Grecale przykuwa wzrok tradycyjnym dla Maserati zegarkiem – po raz pierwszy w wersji cyfrowej. A dzięki sterowaniu głosowemu zegarek zmienia się w prawdziwego konsjerża w samochodzie.

Redukcja instrumentów do paneli dotykowych pozwoliła osiągnąć ekstremalną estetyczną czystość. Obsługa odbywa się za pośrednictwem kilku wyświetlaczy: dużego ekranu centralnego o przekątnej 12,3” – największego, jaki kiedykolwiek widziano w Maserati, kolejnego o przekątnej 8,8” dla dodatkowych elementów sterujących oraz trzeciego, dla pasażerów tylnych siedzeń.

Za zarządzanie funkcjami odpowiadają najnowocześniejszy system informacyjno-rozrywkowy Maserati Intelligent Assistant (MIA) oraz Maserati Connect.

Maserati Grecale GT 1

Maserati Grecale GT

Dźwięk we wnętrzu dociera do granic absolutnej przyjemności. To zasługa wszechstronnych wrażeń akustycznych, jakie zapewnia brzmienie napędów Maserati oraz angażujące nagłośnienie Sonus faber 3D. System Sonus faber – standardowy na poziomie wyposażenia Premium – liczy 14 głośników, a na żądanie, na poziomie High Premium, ma 21 głośników.

Każda podróż zamienia się w wyjątkową przygodę, która spaja dynamikę i komfort w niezapomniane wrażenia z jazdy. To efekt niezwykłego prowadzenia Grecale, za które odpowiada między innymi nowy system Maserati – Vehicle Dynamic Control Module (VDCM), oferujący 360-stopniową kontrolę nad samochodem. Kierowca ma do wyboru zdecydowanie zróżnicowane tryby jazdy: COMFORT, GT, SPORT, CORSA (tylko Trofeo) oraz OFF-ROAD.

Światowa premiera Maserati Grecale

Specjalne cyfrowe wydarzenie transmitowane na stronie internetowej marki (houseof.maserati.com) – uświetnią Matilda De Angelis i Alessandro Borghi, światowej sławy włoscy aktorzy oraz ambasadorowie marki, którzy przybliżą nowy model i zaprezentują jego potencjał.

Na liście obecności nie zabrakło także Davida Beckhama, globalnego ambasadora Maserati, oraz włoskiego artysty Dardusta, który zadbał o ekskluzywny podkład części cyfrowej imprezy.

Inżynierowie z Laboratorium Innowacji Maserati w Modenie bezpośrednio współpracowali z Dardustem nad zaprojektowaniem dźwięku w samochodzie. Ich wspólny wysiłek, rezultat transferu technologii w dziedzinie projektowania brzmienia, pozwolił stworzyć niepowtarzalne komunikaty dźwiękowe, które będą towarzyszyć użytkownikowi Grecale.

Zdjęcia: Maserati