MotoNews.pl

Dodge Charger Daytona SRT Concept ujawnia drogę do elektryfikacji

04 listopada 2022

Charger-Daytona-SRT-Concept-Stryker-Red

Podczas targów SEMA w Las Vegas Dodge przedstawił entuzjastom wydajności wskazówki dotyczące przyszłych produktów w okresie poprzedzającym premierę pierwszego na świecie zelektryfikowanego muscle cara. W ramach ekspozycji marki Dodge zaprezentowany został Dodge Charger Daytona SRT Concept.

Dodge Charger Daytona SRT Concept

Odbywające się w dniach 1-4 listopada 2022 roku, targi Specialty Equipment Market Association (SEMA) w Las Vegas, są największym na świecie wydarzeniem w branży motoryzacyjnej. Oprócz wspomnianego Chargera Daytona SRT Concept, na stoisku Dodge’a można było zobaczyć również napędzany akumulatorem elektrycznym samochód typu Banshee, a także sześć samochodów specjalnych Dodge Charger i Challenger z 2023 r. z serii “Last Call” oraz pełną gamę nowych 6- i 8-cylindrowych silników skrzyniowych Direct Connection.

“SEMA Show to jedno z wielkich zgromadzeń kultury wyczynowej, a Dodge nie zamierza unikać tego wydarzenia, ponieważ opracowujemy kolejną generację muscle cara – takiego, który tak się składa, że jest w pełni elektryczny” – powiedział Tim Kuniskis, dyrektor generalny marki Dodge – Stellantis. “Technologia idzie do przodu, a tunerzy i specjaliści poruszają się razem z nią. Demonstrujemy, jak oldschoolowy hot-rodding będzie się rozwijał w zelektryfikowanej przyszłości muscle-car.”

Dodge Charger Daytona SRT Concept, pierwotnie pokazany podczas Dodge Speed Week w ramach przygotowań do największego na świecie święta kultury motoryzacyjnej – Woodward Dream Cruise w Michigan, zajął centralne miejsce na skoncentrowanej na osiągach marki Dodge ekspozycji podczas SEMA Show.

Charger Daytona SRT Concept Stryker Red 4

Zaprezentowano ulepszenia mocy i osiągów BEV

Najważniejszym punktem wizyty Dodge’a Chargera Daytona SRT Concept na targach SEMA jest zapowiedź dziewięciu możliwych wariantów układu napędowego dla tego całkowicie elektrycznego samochodu. Na targach SEMA zaprezentowano trzy różne poziomy mocy akumulatorów elektrycznych, a także dwa poziomy ulepszeń Dodge Direct Connection dla każdego poziomu mocy.

Dodge przedstawia stopniowe podejście do swoich zelektryfikowanych osiągów, z 400-woltowymi poziomami mocy 340 kilowatów (456 KM) i 440 kilowatów (590 KM) oraz niezapowiedzianym jeszcze, fabrycznie dostarczonym, 800-woltowym pakietem napędowym SRT Banshee.

Poziomy mocy 400 V

340 kilowatów (kW) – wersja podstawowa (455 KM)

  • eStage 1 – 370 kW (495 KM)
  • eStage 2 – 400 kW (535 KM)

440 kilowatów (kW) – wersja podstawowa (590 KM)

  • eStage 1 – 470 kW (630 KM)
  • eStage 2 – 500 kW (670 KM)

Ulepszenia osiągów Direct Connection Stage 1 i Stage 2 wykorzystują “kryształowy” klucz, który podłącza się do deski rozdzielczej. Podstawowa moc i poziomy ulepszeń Direct Connection dla 800-woltowego Banshee zostaną ogłoszone w przyszłości.

Charger Daytona SRT Concept Stryker Red 1

Dodge Charger Daytona SRT Concept Stryker Red

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest nowy trójkolorowy lakier Dodge’a Charger Daytona SRT Concept w kolorze Stryker Red. Nowy kolor lakieru został wybrany jako sposób na uczczenie ulepszenia Stage 2 Banshee. Ponadto koncept posiada oznaczenia “Stage 2” na błotnikach i nowe 18-calowe lekkie koła Direct Connection z włókna węglowego z oponami 305 mm.

Dodge zaprezentował w formie filmów wideo różne kolory Chargerów Daytona SRT Concept, wzory kół i konfiguracje osiągów, ilustrując wizualną i wydajnościową personalizację, która będzie znakiem rozpoznawczym muscle cars Dodge’a w nadchodzących latach.

Poziomy mocy są dopasowane do pełnego zestawu dziewięciu unikalnych kolorów lakieru i dziewięciu różnych kombinacji kół, a także wyświetlane za pomocą filmów wideo, ilustrujących dziewięć różnych poziomów wydajności i ulepszeń Direct Connection przewidzianych dla samochodu koncepcyjnego Dodge’a.

Dodge Charger Daytona SRT Concept stanowi ogromny krok naprzód na drodze marki do zelektryfikowanej przyszłości, oferując burzącą percepcję koncepcję, która na nowo wyobraża sobie, czym może być muscle car. Dodge Charger Daytona SRT Concept oferuje spojrzenie na elektryczną przyszłość marki poprzez pojazd, który jeździ jak Dodge, wygląda jak Dodge i brzmi jak Dodge.

Dodge Charger Daytona SRT Concept to autentyczny Dodge z nastawieniem, który na nowo zdefiniuje amerykańskie muscle, łącząc wizualne i emocjonalne doświadczenia, których domagają się fani marki, w czystym, radykalnym i wyczynowym samochodzie typu muscle car następnej generacji.

Charger Daytona SRT Concept Stryker Red 5

Dodge//SRT

Przez ponad 100 lat marka Dodge nosiła w sobie ducha braci Johna i Horace’a Dodge. Ich wpływ trwa do dziś, ponieważ Dodge wchodzi na wysokie obroty z linią, która zapewnia niezrównane osiągi w każdym z segmentów, w których konkuruje.

Dodge rozwija się jako marka o najwyższych osiągach, oferując wersje SRT Hellcat modeli Dodge Challenger, Dodge Charger i Dodge Durango, a także wersję R/T plug-in hybrid electric vehicle (PHEV) całkowicie nowego Dodge Hornet z 2023 roku, będącego pierwszym w historii marki pojazdem o podwyższonych osiągach z napędem elektrycznym.

Dodge oferuje również dominujący na torze wyścigowym 807-konny model Dodge Challenger SRT Super Stock oraz 797-konny model Dodge Charger SRT Redeye, który jest najmocniejszym i najszybszym seryjnie produkowanym sedanem na świecie. Z kolei 710-konny Dodge Durango SRT Hellcat, to najpotężniejszy SUV w historii, a najlepsze w swojej klasie osiągi w segmencie kompaktowych pojazdów użytkowych zapewnia dzięki modelowi Dodge Hornet. Łącznie te cztery pojazdy typu muscle sprawiają, że Dodge jest najpotężniejszą marką w branży, oferującą więcej koni mechanicznych niż jakakolwiek inna amerykańska marka w całej swojej ofercie.

Zdjęcia: Dodge/Stallantis