MotoNews.pl

Audi A4 – ikoniczny model marki

22 maja 2023

Marka, model | ,
Audi-A4-2023

Audi A4 to ikona marki rodem z Ingolstadt. Najbardziej znany i doskonale kojarzony z czterema pierścieniami samochód, od niemal trzydziestu lat reprezentuje istotę marki Audi. Audi A4 zwraca uwagę progresywną stylistyką nadwozia z dynamicznie zaostrzonym przodem, sportowymi detalami i niekwestionowaną wszechstronnością – zarówno w wersji Limousine, jak i w wersji Avant.

Audi A4 2023

Estetyczną całość dopełniają innowacyjne cyfrowe rozwiązania, które zapewniają kierowcy komfort i wsparcie w trakcie jazdy. Warto się tym modelem zainteresować, ponieważ dostępny jest on teraz w ofercie specjalnej Audi Business Edition, charakteryzującej się bogatym wyposażeniem dodatkowym. Co więcej, oferta specjalna Audi Business Edition dostępna jest w specjalnej ofercie cenowej, z czteroletnią gwarancją oraz w leasingu 104%.

Audi A4 w dostępnej obecnie piątej, odmłodzonej w roku 2019 generacji, dzięki sportowym akcentom stylistycznym nabrało jeszcze bardziej dynamicznego i ekskluzywnego charakteru. Jego wnętrze jest zakotwiczone w nowym języku stylistycznym marki, a duży wyświetlacz dotykowy MMI touch zapewnia klientowi sposób obsługi dobrze znany ze smartfonów. Wiele silników jest teraz dostępnych z systemami mild hybrid (MHEV). Zaawansowana elektryfikacja napędu korzystnie wpływa na wydajność i komfort podróży.

Audi A4 2023 4

Stylistyka

Poziome linie z przodu i z tyłu podkreślają szerokość Audi A4. Patrząc z boku, pojazd definiują wyraziste mięśnie nad błotnikami i znajdująca się pomiędzy nimi, niżej pociągnięta linia ramion. Całość tworzy nad kołami mocno zarysowane kontury uzewnętrzniające geny quattro.

Diodowe reflektory są w Audi A4 elementem wyposażenia standardowego. Reflektory diodowe Matrix, które dostępne są jako wyposażenie dodatkowe, posiadają w pełni automatyczne światła drogowe. Klient zamówić może samochód w jednej z trzech linii stylistycznych: base, advanced lub S line. Wygląd modeli S i A4 allroad quattro można indywidualnie spersonalizować. Klienci mogą wybierać też spośród 12 barw lakieru.
Audi A4 2023 5

W klasycznie zaaranżowanym wnętrzu Audi A4, poziome linie podkreślają ogólne wrażenie. W centrum tablicy rozdzielczej znajduje się lekko zwrócony ku kierowcy duży wyświetlacz dotykowy MMI touch. To centrala systemu obsługi. Oferujące wiele kolorów i materiałów pakiety stylistyczne wnętrza: design selection i S line, można dowolnie łączyć z liniami stylistycznymi nadwozia. W ciemnościach, pakiet oświetlenia konturowego i Ambiente, nadaje wnętrzu wyrafinowanej atmosfery.

Zaawansowana elektryfikacja: napęd

Rodzina modelowa Audi A4 wyposażana jest w siedem turbodoładowanych silników do wyboru, dostępnych w aż 24 konfiguracjach. Wachlarz ich mocy sięga od 100 kW (136 KM) do 251 kW (341 KM) – od Audi A4 30 TFSI, aż po Audi S4 TDI. Wszystkie jednostki – czy to czterocylindrowe Diesle, V6 TDI, czy też czterocylindrowe TFSI, spełniają normy emisji spalin Euro 6d-temp.

Audi A4 2023 9

Pięć z nich wyposażonych jest w system mild-hybrid (MHEV), bazujący na 12-woltowej sieci pokładowej. System ten obniża zużycie paliwa, a jednocześnie podnosi komfort podróży. Zaawansowana elektryfikacja stanowi ważny wkład w osiągnięcie celów Audi w zakresie zużycia paliwa. W rzeczywistych warunkach jazdy system MHEV – według pomiarów własnych Audi – może obniżyć spalanie nawet o 0,3 litra na 100 km. Bez znaczenia czy to manualna skrzynia biegów, czy siedmiostopniowa automatyczna skrzynia S tronic, czy ośmiostopniowa tiptronic, czy to napęd na oś przednią, czy też napęd quattro; każdy z silników oferowany jest z dopasowanym do niego na miarę układem przeniesienia napędu.

Audi A4 2023 10

Sportowe i zarazem pełne harmonii: zawieszenie

Sportowo zbalansowane zawieszenie idealnie harmonizuje z charakterem Audi A4. Klienci mogą wybrać pomiędzy standardowym, a sportowym zestrojeniem zawieszenia. Dodatkowo dostępne są dwa rodzaje zawieszenia adaptacyjnego. Jedno z nich to zawieszenie komfortowe z regulacją tłumienia, w którym karoseria zawieszona jest o 10 mm niżej i które oferuje wyjątkowo wysoki komfort jazdy. Drugie to zawieszenie sportowe z regulacją tłumienia albo bez niego. W nim karoseria zawieszona jest o 23 mm niżej. Jego jeszcze bardziej dynamiczne zestrojenie wyjściowe podkreśla sportowy charakter pojazdu, zachowując jednocześnie wysoki komfort jazdy. Oba regulowane zawieszenia są zintegrowane z systemem wyboru dynamiki jazdy Audi drive select. Za pośrednictwem systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select kierowca może określać, w którym z maksymalnie pięciu dostępnych trybów jazdy mają pracować te systemy.

Na wszystkie ulice i drogi: Audi A4 allroad quattro

Dzięki napędowi na cztery koła quattro i podwyższonemu o 35 mm prześwitowi, Audi A4 allroad quattro łączy wysoki komfort jazdy i dobre właściwości offroad’owe. Zarówno komfort, jak i dynamikę można jeszcze bardziej zwiększyć przy pomocy opcjonalnego podwozia allroad z regulacją stopnia tłumienia. Od Audi A4 Avant model ten odróżniają detale: osłona podwozia, kontrastowe osłony brzegów nadkoli, 12 mm większe koła oraz szerszy rozstaw kół – o 6 mm z przodu i o 11 mm z tyłu.

Audi A4 allroad quattro dostępne jest z dwoma silnikami do wyboru – jednym benzynowym i jednym wysokoprężnym. Automatyczne skrzynie biegów są tu elementem wyposażenia standardowego. Alternatywą dla seryjnego zawieszenia jest zawieszenie z regulacją stopnia tłumienia. Podobnie jak w modelu A4 Avant, bagażnik ma pojemność 495 l, a przy złożonym oparciu tylnego siedzenia i załadowaniu po dach – 1495 l. Pokrywa bagażnika i roleta przestrzeni bagażowej mają w standardzie elektryczny napęd. Wraz z dodatkowym trybem offroad systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, kierowca ma w A4 allroad quattro łącznie sześć profili do dyspozycji.

Audi A4 2023 11

Audi A4 Business Edition

Audi A4 dostępne jest obecnie również w specjalnej ofercie Business Edition charakteryzującej się konkurencyjną ceną, czteroletnią gwarancją oraz możliwością leasingu 104%. Oferta dotyczy A4 Limousine oraz A4 Avant w wersjach silnikowych: 40 TDI S tronic i 40 TDI quattro S tronic w wersji wyposażenia advanced i S line z dowolnym wyposażeniem dodatkowym o minimalnej wartości 24 000 zł. Ceny takiego Audi A4 rozpoczynają się od 175 316 złotych. Wyposażenie o wartości 24 000 PLN można dowolnie skonfigurować, a w tej kwocie wybrać można np.: pakiet promocyjny Comfort – z trójstrefową klimatyzacją, systemem Audi parking plus, podgrzewanymi przednimi fotelami i pakietem oświetlenia Ambiente, pakiet promocyjny Technology – w którym znajdziemy wirtualny kokpit Audi, nawigację MMI Navigation plus z MMI touch i system Audi Connect, a także pakiet promocyjny Exterieur m.in. z przyciemnionymi szybami, reflektorami LED z przodu i światłami LED z tyłu oraz z dynamicznymi kierunkowskazami.

Źródło: Audi