MotoNews.pl

H1st vision – samochód koncepcyjny zaprojektowany przez Software Republique

30 czerwca 2023

renault-h1st-vision-concept-car

Software Republique, ekosystem otwartych innowacji, stworzony przez sześć dużych firm (Atos, Dassault Systèmes, Orange, Renault Group, STMicroelectronics, Thales), wyznaczył sobie jasne cele, aby przyczynić się do stworzenia europejskiego ekosystemu zrównoważonej, niezawodnej i bezpiecznej mobilności. Mapa drogowa Software République zakłada uruchomienie do roku 2025 dziesięciu nowych ofert usług i produktów, inkubację co najmniej pięćdziesięciu start-upów i świadczenie usług w ponad pięćdziesięciu regionach.

Prezentacja konceptu H1st vision

Zaledwie dwa lata po powstaniu Software République zaprezentowało na targach Viva Technology 2023 światową premierę innowacyjnej koncepcji mobilności opartej na współpracy. W tym celu wykorzystuje funkcjonalne i innowacyjne technologie, które są ucieleśnieniem jego wizji mobilności jutra skupionej na użytkowniku. To H1st vision (Human First vision).

Ten rewolucyjny samochód koncepcyjny łączy aż dwadzieścia w pełni działających innowacji. Fizyczny, przeznaczony do użytku pojazd ma swą wirtualną replikę, cyfrowego bliźniaka działającego w świecie, gdzie systemy, które są dzisiaj od siebie niezależne (infrastruktura, energetyka, usługi publiczne, różne kategorie użytkowników itp.) komunikują się i współpracują ze sobą. Umożliwia to modelowanie, wizualizację i symulację różnych przypadków użycia, które mogą występować w świecie rzeczywistym.

Renault H1st Vision Concept Car 4

 

Dzięki rozbudowanej łączności z otoczeniem H1st vision prowadzi nieustanny dialog z ekosystemami cyfrowymi i fizycznymi. H1st vision to autentyczne doświadczenie, które wykracza poza mobilność samochodową. To nie tylko samochód koncepcyjny, lecz również namacalna wizja mobilności jutra. Doświadczenie, które bardziej niż kiedykolwiek skupia się na użytkowniku. Dwadzieścia innowacji obecnych na pokładzie tej wizytówki nowych technologii dba o kierowcę, pasażerów i innych użytkowników dróg.

Koncept H1st vision oferuje:

  • bezpieczny i innowacyjny dostęp biometryczny do pojazdu;
  • wyjątkowe wrażenia dźwiękowe we wnętrzu;
  • zoptymalizowany zasięg i ładowanie baterii;
  • monitorowanie stanu zdrowia kierowcy i stanu technicznego pojazdu oraz wsparcie w tym zakresie;
  • ochronę pasażerów i innych użytkowników dróg dzięki ostrzeganiu predykcyjnemu.

Renault H1st Vision Concept Car 5

H1st vision jest owocem wiedzy specjalistycznej członków Software Republic, czyli uznanych producentów i obiecujących start-upów wyselekcjonowanych ze względu na wyjątkowe osiągnięcia.

Został opracowany przez stuosobowy zespół w rekordowym czasie sześciu miesięcy. Dzięki temu samochodowi koncepcyjnemu, występującemu w zarówno rzeczywistej i funkcjonalnej, jak i wirtualnej postaci, Software République udowadnia skuteczność modelu open innovation w tworzeniu projektów przemysłowych, które pomogą Europie stać się centrum nowoczesnej mobilności.

“Samochód koncepcyjny H1st jest inteligentnym pojazdem, fizycznym i wirtualnym, który ukazuje zarówno model mocnej współpracy pomiędzy partnerami, jak i komplementarny charakter technologii Dassault Systèmes, Orange, STMicroelectronics, Renault Group i Thales. Wszystko to ma pomóc w budowaniu mobilności jutra.” – Eric Feunteun, dyrektor operacyjny Software République

20 innowacji na pokładzie

Samochód koncepcyjny H1st vision łączy przełomowe technologie w zakresie mobilności, skupione na bezpieczeństwie, dobrym samopoczuciu użytkowników i środowisku. Dowodzi zasadności interdyscyplinarnego ekosystemu, jakim jest Software République, który dostosowuje i wdraża w obszarze mobilności innowacje z innych sektorów (BHP, sektora militarnego, przemysłu lotniczego itp.).

Renault H1st Vision Concept Car 6

System rozpoznaje sylwetkę, a następnie twarz osoby zbliżającej się do pojazdu, umożliwiając dostęp do wnętrza oraz uruchomienie samochodu. Awatar – wyświetlany na szybie, a następnie na ekranie konsoli środkowej – wita użytkownika i prowadzi go przez wszystkie dostępne funkcje. Immersyjny system audio, zaprojektowany wspólnie z Jean-Michelem Jarre’em, tworzy prawdziwy dźwiękowy kokon. Jego połączenie z innowacyjnym mikrofonem umożliwia przestrzenny odbiór i emisję dźwięku na każdym siedzeniu. H1st vision jest również wyposażony w pokładowy interfejs płatniczy i inteligentne wspomaganie parkowania.

Zastosowanie komponentów energoelektronicznych z węglika krzemu w krytycznych układach zasilania wpisuje się w działania na rzecz zrównoważonej mobilności. Komponenty te są stosowane w samochodach elektrycznych i stacjach ładowania, znacznie zwiększając ich wydajność. Ponadto stacja Powerbox z ładowaniem dwukierunkowym V2G (Vehicle-to-Grid) umożliwia przesył energii do sieci energetycznej i zasilanie mieszkania w okresach szczytowego zużycia energii.

Liczne fizyczne i wirtualne czujniki monitorują stan zdrowia użytkowników, a w razie incydentu H1st Vision może nawiązać połączenie komórkowe lub satelitarne w celu zaalarmowania służb ratunkowych. Monitorowany jest również stan zużycia kluczowych elementów pojazdu, takich jak bateria i opony. H1st vision może nawet wygenerować własny certyfikat stanu technicznego „health certificate”.

Renault H1st Vision Concept Car 7

Wirtualny bliźniak poruszający się po wirtualnym mieście pokazuje szeroką gamę połączeń pojazdu z otoczeniem (Miasto 4.0, inni użytkownicy dróg i infrastruktura itp.) w celu wykrywania potencjalnych zagrożeń, poprawy bezpieczeństwa wrażliwych użytkowników dróg i optymalizacji ruchu pojazdów ratunkowych.

Metoda zastosowana przez Software République

Doświadczenia z dwóch lat współpracy między sześcioma założycielami Software République (Atos, Dassault Systèmes, Orange, Grupa Renault, STMicroelectronics, Thales), sprawny system zarządzania, jak również dokładne zrozumienie technologii każdego z partnerów, umożliwiły wdrożenie w rekordowym czasie sześciu miesięcy dwudziestu technologii w ramach jednej koncepcji.

Jest unikatowy, ponieważ łączy technologie członków-założycieli Software République i innych podmiotów, w tym siedmiu start-upów i partnerów: Arkamys, Compredict, Epicnpoc, Eyelights, Kardome, Stern Tech i JCDecaux O jej unikalności świadczy również połączenie fizycznego obiektu z jego cyfrowym bliźniakiem, współpracującym zarówno z samym obiektem, jak i jego otoczeniem.

Źródło: Renault