MotoNews.pl

Nowy, w pełni elektryczny Ford Explorer zaprezentowany w Polsce

26 września 2023

Ford-Explorer-EV-polska-premiera

Ford zapowiedział, że do 2030 roku jego europejska gama samochodów osobowych będzie w pełni elektryczna. Kolejnym, niezwykle ważnym krokiem do osiągnięcia tego celu jest zupełnie nowy, w pełni elektryczny Ford Explorer. Podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi samochód został zaprezentowany szerszej publiczności po raz pierwszy w Polsce.

Elektryczny Ford Explorer – na wskroś amerykański, ale powstający w Europie

Do 2030 roku gama europejskich modeli Forda będzie w pełni elektryczna. Krokiem milowym ku temu celowi jest nowy, w pełni elektryczny Explorer – pierwszy seryjnie produkowany elektryczny model Forda powstający w Centrum Elektryfikacji w Kolonii.

Ten przełomowy model dostępny jest w dwóch wersjach wyposażenia (Explorer i Explorer Premium) zarówno w wersji z napędem wyłącznie na tylną oś, jak i na wszystkie koła. Ma 4 460 mm długości, 1 871 mm szerokości, 1 600 mm wysokości, 2 767 mm rozstawu osi i może być wyposażony w koła o wielkości od 19 do 21 cali. Bagażnik nowego Explorera standardowo oferuje 450 litrów, a po złożeniu tylnych siedzeń pomieści 1442 litry.

Ford Explorer EV Polska Premiera 4

Model wyróżnia się niezwykle bogatym wyposażeniem standardowym. Każdy Explorer EV zawiera bowiem bezkluczykowy dostęp do drzwi, podgrzewane przednie fotele i kierownicę, dwustrefową klimatyzację czy fotel kierowcy z funkcją masażu. Komfort na pokładzie może dodatkowo zwiększyć oświetlenie ambientowe w dziesięciu różnych kolorach.

Nowy Explorer oferuje też gamę zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, która po raz pierwszy w europejskim modelu Forda zawiera asystenta pasa ruchu, który przejmuje płynną i bezpieczną zmianę pasa ruchu po uruchomieniu kierunkowskazu oraz asystenta bezpiecznego opuszczania wnętrza, który przed otwarciem drzwi ostrzega o zbliżającym się jednośladzie lub innym pojeździe. Samochód może być także wyposażony w kamerę 360 stopni, bezdotykowe otwieranie klapy bagażnika stopą czy matrycowe reflektory LED. Naładowanie nowego elektrycznego SUV-a Forda od 10% do 80% zajmuje natomiast zaledwie 25 minut.

Ford Explorer EV Polska Premiera 5

Nowości jest znacznie więcej

Najważniejszym elementem wnętrza jest umiejscowiony centralnie 15-calowy, ruchomy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego SYNC Move. Jest zorientowany pionowo i może się przemieszczać w zakresie ponad 30 stopni. Ford zapewnia bezprzewodową obsługę Android Auto i Apple CarPlay w standardzie, a oba systemy wyświetlają się w trybie pełnoekranowym. Każdy elektryczny Explorer będzie wyposażony w system nawigacyjny Forda z dożywotnią licencją w standardzie. Pod ekranem znajduje się przestrzeń do przechowywania rzeczy osobistych.

Wrażenie robi również 17-litrowa przegroda w konsoli środkowej, którą można dostosować do swoich upodobań. Można tam zamontować uchwyty na kubki, postawić trzy duże butelki z napojami albo mieć gigantyczną przestrzeń do przechowywania rzeczy osobistych, w której zmieści się pełnowymiarowy, 15-calowy laptop.

Ford Explorer EV Polska Premiera 6

Zadowoleni powinni być także fani dobrego nagłośnienia w samochodzie. Ford zdecydował się na ciekawie zaprojektowany i podświetlany soundbar w desce rozdzielczej, który zapewni niesamowite doznania dźwiękowe. Klienci będą mieli do wyboru dobrze znane przez siebie lakiery Frozen White, Magnetic Grey, Carbonized Grey, Agate Black i Lucid Red, a także zupełnie nowy Blue My Mind.

Aby przełamać konwenanse, Ford nawiązał współpracę z Lexie Alford, najmłodszą osobą, która odwiedziła wszystkie kraje na świecie. Influencerka znana jako Lexie Limitless podjęła się objechania globu w nowym, w pełni elektrycznym Explorerze. Celem podróży, która rozpoczęła się 8. września w Nicei jest odwiedzenie sześciu kontynentów i 30 krajów, udowadniając, do czego zdolny jest nowy elektryczny SUV Forda.

Ford Explorer EV Polska Premiera 7

– Explorer jest kolejnym w pełni elektrycznym osobowym modelem Forda na prąd, który po prostu fascynuje i został zaprojektowany bez kompromisów. Po znakomicie przyjętym Mustangu Mach-E poprzeczka była podniesiona wysoko, ale myślę, że samochód stanie się kolejnym hitem sprzedażowym. Do 2030 roku zaprezentujemy kompletną gamę w pełni elektrycznych modeli osobowych. Wszystkie z nich będą mieć śmiały styl zgodnie z hasłem „Adventorous Spirit” i najnowocześniejsze technologie, więc klienci mogą czekać na nie z niecierpliwością. Produkując samochody bezemisyjne skupiamy się na środowisku, ale nie zapominamy o wartościach zapisanych w DNA Forda – wolność, funkcjonalność, postęp czy nawet odrobina buntu – powiedział Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.

Źródło: Ford