MotoNews.pl

Citroen Survolt wystartował na torze w Le Mans

14 lipca 2010

Kategoria | Sport
Marka, model | ,
Citroen Survolt wystartował na torze w Le Mans

Niezwykły koncepcyjny pojazd Citroena: Survolt, czyli pierwszy samochód wyścigowy z całkowicie elektrycznym napędem, w zeszły weekend wykonał pierwsze okrążenia na legendarnym torze Le Mans podczas wyścigu Le Mans Classic.

100% napęd elektryczny to wciąż rzadkość w świecie sportów motorowych – Survolt udowodnił jednak, że potrafi dotrzymać kroku klasycznym samochodom wyścigowym, przejeżdżając po torze w Le Mans i prowadząc paradę składającą się z konceptu GTbyCITROËN oraz stylowych modeli DS3.

Za kierownicą nowatorskiego pojazdu zasiadała kobieta, a jednocześnie doświadczony kierowca wyścigowy, Vanina Ickx. Oto jak skomentowała jazdę:

“Jestem dumna z tego, że wzięłam udział w tym niezwykłym projekcie. Bardzo dobrze czułam się na torze. To prawdziwy samochód wyścigowy, o dużym potencjale rozwoju w przyszłości.”

Dwa elektryczne silniki Survolta dostarczają mocy 300 KM i pozwalają rozpędzić go do 260 km/h, a pierwszą setkę na prędkościomierzu osiągnąć po mniej niż 5 sekundach. Podwójne baterie litowo-jonowe po jednokrotnym naładowaniu (co trwa dwie godziny przy użyciu specjalnego źródła zasilania lub dziesięć godzin przy użyciu standardowego gniazdka) wystarczają na przejechanie dystansu 200 km.

Zobacz także zdjęcia i film z testów Survolta na torze w Le Mans, tuż przed oficjalnym debiutem.

Zdjęcia: Citroen