MotoNews.pl

Lotus Evora S i Evora IPS w Paryżu

30 sierpnia 2010

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Lotus Evora S 8

Lotus wyposażył model Evora w silnik 3.51 V6 o mocy 350 KM, tworząc w ten sposób Evorę S.  Dyrektor generalny Lotusa, Dany Bahar twierdzi z dużą pewnością siebie, że ten, kto nie usiadł za kółkiem Evory S., nie wie, co to prawdziwa jazda samochodem. A czym, prócz silnika, Evora S różni się od standardowego modelu?

Dopracowano ustawienie zawieszenia i zamontowano przycisk „sport” w kabinie – nie dla ozdoby oczywiście – pozwala ona kierowcy na kontrolowanie pracy przepustnicy układu wydechowego i aktywowanie zaworu obejściowego. Przycisk ten zmienia także ustawienia systemu dynamicznej kontroli jazdy i zwiększa poziom obrotów dostępny natychmiastowo.

Zastosowano także nawiercane hamulce, by usprawnić chłodzenie i aktywny układ wydechowy, dzięki czemu po przyciśnięciu odpowiedniego guzika pojazd brzmi równie imponująco, jak wygląda.

Evora S będzie miała swoją oficjalną premierę podczas paryskiej wystawy motoryzacyjnej w październiku, ale to nie koniec dobrych wieści ze stajni Lotusa. Lotus zaprezentował także opcję IPS (Intelligent Precision Shift) dla Evory. Oznacza to, że Evora będzie dostępna także z automatyczną, 6-biegową przekładnią stworzoną przez Lotusa i współpracującą z silnikiem V6 o pojemności 3,5 litra i mocy 280 KM.

Wersja IPS Evory pozwala kierowcy na wybranie jednego z dwóch trybów pracy skrzyni biegów – manualnego, sterowanego za pomocą manetek umieszczonych przy kierownicy lub automatycznego. Kierowca może także wybrać tryb sportowy, dzięki któremu naprawdę poczuje każdą zmianę biegu i będzie mógł całkowicie kontrolować pracę przekładni.

Dzięki wariantowi IPS Lotus pragnie dotrzeć z Evorą do klientów z rejonów, gdzie pojazdy ze skrzynią automatyczną są popularne: w Azji, na Bliskim Wschodzie i w USA.

Zdjęcia: Lotus