MotoNews.pl

Nowa Mazda BT-50 – “wyrafinowana bestia”

15 października 2010

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
2011 Mazda BT50 3

Podczas tegorocznego Australijskiego Międzynarodowego Salonu Motoryzacyjnego w Sydney Mazda zaprezentuje odświeżony model BT-50, który jak twierdzi producent nada nowy kierunek rozwoju segmentowi pojazdów użytkowych. Odmienność BT-50 została podkreślona nową nazwą – Mazda prezentuje go jako „active lifestyle vehicle”, czyli „pojazd dla aktywnego stylu życia”. Ma być przeznaczony dla szerokiego kręgu klientów, od tradycyjnych użytkowników biznesowych, po rodziny i poszukiwaczy przyjemności. Nowa wersja BT-50 oferuje funkcjonalność wymaganą w biznesie w połączeniu z komfortem znanym z samochodów rodzinnych, co powinno szczególnie przemówić do klientów prowadzących aktywny tryb życia z Australii i Europy, bo tam będzie sprzedawany model.

Design: „wyrafinowana bestia”
Ryo Yanagisawa, szef projektantów Mazdy tak wyjaśnia, na czym polega nowy design BT-50:

“Nową filozofią Mazdy jest Zoom-Zoom, słowa te odnoszą się do emocji płynącej z ruchu, jakiej po raz pierwszy doświadcza dziecko. W przypadku nowego BT-50 mieliśmy na celu wyrażenie tej emocji za pomocą wzornictwa i czerpaliśmy mnóstwo inspiracji z różnych rodzajów „ruchu”, jakie odkrywaliśmy w otaczającym nas świecie. Mieliśmy na przykład zdjęcie lwa. Wyglądał jak wspaniały drapieżnik, z tymi prężącymi się muskułami, jakby miał za chwilę rzucić się na ofiarę. Jego ścięgna były napięte, gotowe do akcji, a jego grzywa otaczała ostre, bardzo „męskie” oblicze, które wydawało się mówić: „Jestem dumnym królem zwierząt!” Z profilu lew sprawiał jednocześnie inteligentne i potężne wrażenie. Bardzo chciałem, by design BT-50 tworzył taki obraz. Ten rodzaj inspiracji stanowił podstawę emocjonalnego wzornictwa, nad którym ciężko pracowaliśmy w BT-50.”

Nadwozie
Nadwozie ma atletyczny charakter, przy czym nie sprawia wrażenia ciężkiego. Dynamiczne proporcje i klinowaty kształt przywodzą na myśl obraz dużego mięsożercy, który właśnie ma rzucić się na swoją ofiarę, co nie jest typowe dla pojazdów użytkowych. W nowym BT-50 zrezygnowano także z konwencjonalnego, pudełkowatego wyglądu, na rzecz bardziej sportowych linii, mocno zaakcentowanych błotników i muskularnych konturów.

Wnętrze
Projektanci Mazdy chcieli nadać BT-50 w wersji na rok 2011 bardziej sportowy i osobisty charakter we wnętrzu tak, by uzupełniało ono design nadwozia, a jednocześnie tworzyło wygodną przestrzeń dla pasażerów. Kokpit „owija się” jakby wokół kierowcy. Płynne linie łączą środek deski rozdzielczej z podwyższoną konsolą środkową, elementem, którego raczej nie można zobaczyć w tradycyjnych pick-upach. Sama deska rozdzielcza została zaprojektowana w asymetryczny sposób, by zapewnić optymalną przestrzeń po każdej z jej stron, otacza kierowcę zapewniając wolne miejsce dla pasażera.

Zdjęcia: Mazda, opracowanie: BM