Rekord produkcji Audi R8 LMS

Rekord produkcji Audi R8 LMS15.06.2021
Jak dotąd samochód ten zdobył dla marki 82 tytuły mistrzowskie w klasyfikacji kierowców oraz 106 innych tytułów w klasie GT3.

Niemal w połowie roku 2021 Audi Sport customer racing odnotowało kolejny rekord: Powstał 138. egzemplarz drugiej generacji Audi R8 LMS klasy GT3. Ten wyczynowy samochód znajduje się w ofercie Audi Sport customer racing od końca 2015 roku. Jego odnoszący sukcesy poprzednik, dostępny od 2009 do 2015 roku, został wyprodukowany w serii 137 sztuk. To jasna deklaracja przewagi Audi Sport na globalnym rynku GT3, liczącym w sumie dziesięciu producentów samochodów.

„W naszym wysoce konkurencyjnym środowisku można łatwo zauważyć, że nie jest bynajmniej rzeczą oczywistą, iż następca odnosi taki sam sukces komercyjny jak model poprzedni. A jeszcze rzadziej można zobaczyć, że go przewyższa” - mówi Chris Reinke, szef Audi Sport customer racing. „Nam nigdy nie chodziło wyłącznie o sukces sportowy. Od pierwszego dnia projektowaliśmy nasz program customer racing tak, by zapewnić zespołom na wszystkich kontynentach wydajny produkt, indywidualne wsparcie i bezproblemową obsługę.” W tym celu stworzono specjalne podmioty w Australii, Chinach, Japonii, Kanadzie i w USA. Audi Sport customer racing – operując z Niemiec - opiekuje się rynkami europejskimi.
Audi

Indywidualnie przygotowywany samochód wyścigowy dzieli połowę podzespołów z modelem seryjnym i jest częściowo budowany w zakładach Böllinger Höfe w Neckarsulm. Druga część montażu odbywa się w warsztacie Audi Sport customer racing w dzielnicy Biberach w Heilbronn. Zaawansowana konstrukcja podwozia z mieszanką materiałów z aluminium, CFRP i stali, wysoka niezawodność i ekonomiczne warunki eksploatacji, to tylko niektóre z kluczowych zalet R8 LMS. Przy opracowywaniu wersji dostępnej od 2019 roku, Audi w znacznie większym stopniu uwzględnia życzenia klientów dotyczące prowadzenia i właściwości jezdnych pojazdu.

Sumując pierwszą i drugą generację Audi R8 LMS, powstało w sumie 275 tych sportowych samochodów klasy GT3. Do tej pory zdobyły one 188 tytułów w różnych kategoriach w Ameryce, Europie, Azji i regionie Pacyfiku z Australią i Nową Zelandią włącznie. Do tego dochodzi 13 zwycięstw w wyścigach 24-godzinnych i osiem w wyścigach 12-godzinnych, a także inne sukcesy w różnych wyścigach długodystansowych. Zarówno na płaszczyźnie sportowej, jak i handlowej, Audi Sport jest liderem. Poza modelem GT3, marka posiada w ofercie jeszcze dwa inne wyścigowe warianty R8: GT2 i GT4. Do tej pory powstało ponad 100 innych samochodów wyścigowych w tych klasach GT. Bogatą ofertę modeli Audi Sport customer racing uzupełnia samochód turystyczny RS 3 LMS, którego druga generacja dostępna jest od tego roku.

Źródło: Audi