Travolution dba o zieloną falę

Travolution dba o zieloną falę22.08.2008
„"Zielona fala" dla Ingolstadt: zespół "Travolution" po dwóch latach prac badawczych stworzył przyszłościową koncepcję mającą na celu poprawę infrastruktury drogowej. Inwestycje wyniosą łącznie około 1,2 mln euro.

Razem ze swoimi partnerami kooperacyjnymi AUDI AG zaprezentowało wyniki swoich prac. Planowane są dalsze wspólne projekty pilotażowe.

"Program Travolution jest prekursorem innowacyjnego kierowania ruchem o tak szerokim zakresie, jakiego dotychczas jeszcze w Niemczech nie było. W wyniku prac powstał gotowy do działania prototyp przyszłościowego systemu sterowania ruchem drogowym" – zapewnia Dr. Werner Widuckel, członek Zarządu AUDI AG ds. personalnych i socjalnych. Obok Audi w projekcie uczestniczy Urząd ds. Zarządzania Ruchem i Geoinformacji miasta Ingolstadt, katedra Techniki Drogowej Uniwersytetu Technicznego w Monachium oraz GEVAS Software GmbH.

W ramach pierwszej części projektu opracowano nowy, ewolucyjny algorytm optymalizujący sterowanie sygnalizacją drogową. Przedstawiony system został zastosowany w 46 punktach sygnalizacji świetlnej na obszarze miasta Ingolstadt. Oprogramowanie optymalizuje na bieżąco działanie całej sieci sygnalizacji, co pozwala znacznie zredukować czas postojów samochodów.

Travolution dba o zieloną falę 1 W drugiej części projektu, nazwanej "poinformowany kierowca", trzy sygnalizatory świetlne wyposażono w moduły komunikacyjne, wysyłające do komputera pokładowego samochodu sygnał o następnej fazie zielonych świateł. Koncern udostępnił jedno Audi S5 i jedno A6 allroad jako samochody testowe. Poprzez system informacji Audi MMI kierowcy tych pojazdów otrzymują informacje, z jaką prędkością powinni się poruszać, aby przejechać przez skrzyżowanie bez zatrzymywania się.

"Samochód staje się częścią połączonego siecią świata" – powiedział Michael Dick, członek Zarządu ds. rozwoju technicznego. "Udane zakończenie tegoprojektu pokazuje, że Audi wcześnie rozpoznało wymagania związane z rozwojem ruchu drogowego i odpowiednio dostosowało swoje koncepcje". "Travolution" optymalizuje przepływ pojazdów i w ten sposób wpływa na redukcję zużycia paliwa, a tym samym zmniejsza niedogodności, jakich doświadczają mieszkańcy ruchliwych części miasta.

"Travolution jest kolejnym dowodem na zaangażowanie Audi w to, co dzieje się w rodzimym mieście koncernu – w Ingolstadt. Połączyliśmy kompetencje naszego działu rozwoju technicznego i naszych partnerów, by poprawić infrastrukturę miasta” – objaśnił Dr. Werner Widuckel. A Dr. Alfred Lehmann, Nadburmistrz Ingolstadt, dodał: „Zapewnienie płynności ruchu jest dla miasta Ingostadt zadaniem, które udało nam się z sukcesem zrealizować dzięki projektowi Travolution."

Na podstawie "Travolution" mają zostać wdrożone następne projekty. Zakres badań w Ingolstadt będzie rozszerzony na dalsze 20 pojazdów i 50 punktów sygnalizacji świetlnej. Ponadto najbardziej aktualne informacje drogowe z rejonu miasta będą lepiej informowały kierowców o sytuacji drogowej.

Projekt "Travolution" jest wspierany przez bawarskie Ministerstwo Gospodarki w ramach programu FuE "Technika informacyjna i komunikacyjna" Wolnego Państwa Bawarii.

Źródło: Audi