Audi R8 5.2 FSI quattro: zapierający dech w piersi

Audi R8 5.2 FSI quattro: zapierający dech w piersi22.12.2008
Firma Audi wprowadza na rynek kolejną wersję jednego ze swych najważniejszych samochodów. Modelem Audi R8 marka potwierdziła swą zdecydowaną przewagę na rynku motoryzacyjnym. Teraz przyszła pora na kolejną wersję: Audi R8 V10.

Jego 5,2-litrowy cylindrowy silnik osiąga moc 386 kW i moment obrotowy 530 Nm. Tym samym pojazd oferuje zapierające dech w piersiach osiągi. Wybitne technologie, takie jak stały napęd na cztery koła quattro, specjalna konstrukcja aluminiowego, superlekkiego nadwozia, innowacyjne światła wykonane w technologii LED, w połączeniu z wyjątkową stylistyką sprawiają, że Audi R8 V10 pod każdym względem zostawia konkurencję daleko za sobą.

Audi R8 V10 powstało w wyniku połączenia wiedzy i doświadczenia, jaką marce Audi zapewniło pasmo zwycięstw w Le Mans. Przy budowie samochodu wykorzystano rozwiązania doskonale sprawdzone w sportach motorowych, np. suchą miskę olejową i technologię FSI z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Konstrukcja dziesięciocylindrowego silnika oferuje imponujące osiągi, a także małą wagę pojazdu.

Aby rozpędzić się od zera do 100 km/h, Audi R8 5.2 FSI quattro potrzebuje zaledwie 3,9 sekundy! Wyposażony w sekwencyjną przekładnię R tronic, prędkość 200 km/h osiąga w 8,1 sekundy. Nawet wtedy moc napędu nie słabnie. Audi R8 może więcej: jest w stanie rozpędzić się maksymalnie do 316 km/h.

Audi R8 V10 w wersji z sześciostopniową manualną skrzynią biegów waży tylko 1620 kilogramów, z czego na silnik przypada 258 kilogramów – to tylko o 31 kg więcej niż w wersji V8. Potężna moc, spontaniczność i imponujące przyspieszenie, w połączeniu z niepowtarzalnym dźwiękiem silnika – wszystko to ustanawia zupełnie nową jakość doznań płynących z jazdy. Nie można ich z niczym porównać. Silnik V10 gra koncert, zachwycając swymi basowymi dźwiękami, połączonymi z mocnymi, wysokimi tonami, które za każdym razem, gdy silnik zwiększa obroty, tworzą majestatyczne fortissimo. Ten donośny dźwięk oznacza tylko jedno: wyjątkową, zdumiewającą moc.

Nowe Audi R8 prezentuje typową dla marki, oryginalną stylistykę: tworzą go wyraźne poprowadzone krawędzie i elegancka linia dachu. Do tego muskularna sylwetka, idealne proporcje i rzucające się w oczy koła podkreślają potencjał pojazdu. Perfekcyjna stylizacja z przeszkloną pokrywą silnika, czy boczne wloty powietrza, tzw. sideblades – potwierdzają niepowtarzalny charakter modelu.

Design Audi R8 zachwycił już niejednego eksperta motoryzacyjnego: potwierdza to podwójne zwycięstwo w prestiżowym konkursie "World Car of the Year Awards 2008".

Zdjęcia Audi R8 5.2 FSI Quattro na naszym fotoblogu.

Źródło: Audi