Audi Mileage Marathon - potwierdzenie wydajności

Audi Mileage Marathon - potwierdzenie wydajności22.12.2008
Audi Mileage Marathon to niezwykle żmudny test drogowy, który rozpoczął się w Nowym Jorku, a zakończył w Los Angeles. Konwój składający się z 23 modeli Audi: A3, A4, Q5 i Q7, miał za zadanie pokonanie w ciągu 2 tygodni odcinka ...

...od wschodniego do zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Podczas trasy obejmującej ponad 8 tysięcy kilometrów wszystkie przemierzające trasę pojazdy Audi były szczegółowo monitorowane pod względem zużycia paliwa przez amerykańskie stowarzyszenie motoryzacyjne IMSA. Im bardziej Audi Mileage Marathon posuwał się naprzód, tym bardziej potwierdzała się wyjątkowa efektywność technologii silników TDI.

Kierowcy biorący udział w Audi Mileage Marathon zmagali się z typowymi warunkami drogowymi panującymi na terenie USA, musieli zachowywać prędkość określaną przepisami drogowymi. Trasa zmieniała się tak często jak krajobraz. W stanie Illinois i Teksas wiodła przez płaskie tereny, ale zmieniła się drastycznie na terenie Gór Skalistych. Odcinki, które prowadziły przez zabudowane tereny miejskie uczyniły trasę jeszcze bardziej zróżnicowaną i tym samym - wymagającą.

Jednym z pojazdów przemierzających kolejne etapy Mileage Marathon, był wyjątkowy SUV - Audi Q5. Jego 3-litrowy silnik TDI osiąga moc 176 kW i maksymalny moment obrotowy na poziomie 500 Nm. Jednak nie tylko te parametry stanowią o jego wyjątkowości, imponuje także niewielkie zużycie paliwa: pomimo długiego dystansu i dużych prędkości średnich, zanotowało zużycie paliwa na poziomie zaledwie 6,2-6,5 l/km. Poza technologią TDI, na wspaniałe osiągi pojazdu wpływ mają także niezwykle wydajna siedmiostopniowa przekładnia S tronic z podwójnym sprzęgłem oraz wiele innych wybitnych technologii.

Niewielkim zużyciem paliwa wykazało się także biorące udział w maratonie Audi A4. Wyposażony w trzylitrowy silnik TDI, w połączeniu z przekładnią tiptronic i stałym napędem na cztery koła quattro, pojazd osiągnął wspaniały wynik: niewielkie zużycie paliwa, na poziomie poniżej 6 litrów na 1 kilometr. Nawet tak szczególne osiągnięcia mogą być jeszcze lepsze: kolejny model Audi: A3 2.0 TDI, wyposażony w przekładnię S tronic zachwyca jeszcze niższym zużyciem paliwa, znacznie poniżej 5 l/km.

Źródło: Audi