Audi seria E - eko-modele

Audi seria E - eko-modele20.01.2009
Audi szykuje się do istnej ofensywy i przygotowuje nową serię pięciu ekologicznych modeli. Producent z Ingolstadt ma zamiar wzbogacić swoją ofertę o nową serię oznaczoną literą E. Wybór takiego oznaczenia to nie przypadek, ...

...gdyż nowa gama modelowa składająca się z pięciu aut, ma skupiać się przede wszystkim na ekologii i ochronie środowiska.

Jako pierwszy zadebiutować ma na rynku model E1 oparty o platformę NFS, tą samą na której zbudowano concept-car Volkswagena o nazwie Up!, zaprezentowany w 2007 roku. To typowo miejskie autko ma być napędzane przez silniki benzynowe i diesla, jak również napęd elektryczny.

Jeśli model E1 zostanie dobrze przyjęty przez rynek, wtedy kolejnym autem które dostanie "zielone światło", będzie model E2. Podobnie jak jego mniejszy brat, samochód ten zostanie oparty na płycie podłogowej innego prototypowego modelu Volkswagena, a mianowicie na zaprezentowanym w ubiegłym tygodniu na NAIAS w Detroit, modelu BlueSport. To oznacza małego roadstera z silnikiem umieszczonym centralnie, który będzie stanowić groźną konkurencję dla takich aut jak Lotus Elise czy Porsche Boxster. Za tylnymi fotelami znajdą się prawdopodobnie silniki benzynowe i diesla, ale nie wykluczone, że zagości tam również silnik elektryczny. [AKAPIT} W klasie aut kompaktowych rolę ekologicznego modelu będzie pełnić E3. Samochód, który będzie dzielił swoje aluminiowe podwozie z przyszłym wcieleniem Audi A3, "duchowo" będzie związany z modelem A2 z lat 90.

Kolejnym w gamie ma być model E4, czyli większa, droższa i mocniejsza wersja E3 - ekologiczny sport-hatch. Stylistycznie auto będzie nawiązywać do zaprezentowanego w 2006 roku concept-cara Audi o nazwie Roadjet. Ze względu na sportowy charakter auta, pod jego maską zagościć mają wyłącznie mocniejsze jednostki napędowe, a w planach także napęd hybrydowy.

Na samym szczycie znajdzie się model E5 - ekologiczny samochód sportowy. Jego debiut spodziewany jest w okolicach 2014 roku, a ludzie powiązani z tym projektem mówią nieoficjalnie, iż będzie to samochód o kompaktowych wymiarach, do budowy którego zostaną użyte najnowocześniejsze i najlżejsze materiały. W planach jest przewidziana również wzmocniona wersja tego auta, przeznaczona dla wyjątkowo wymagających klientów, która wzbogaci ofertę modeli Audi oznaczonych tradycyjnie literką S, a nazywać się będzie E5S.

Źródło: fot. Audi, informacja Moto Target