Audi R15 TDI: z nowym Dieslem po laury w Le Mans

Audi R15 TDI: z nowym Dieslem po laury w Le Mans13.03.2009
Jako pierwszy producent samochodów na świecie AUDI AG stworzyło wyścigowy samochód z silnikiem wysokoprężnym drugiej generacji. Nowym Audi R15 TDI Audi chce umocnić swoją dominację w legendarnym 24-godzinnym wyścigu Le Mans ...

...i po raz kolejny podkreślić na torze wyścigowym swoją techniczną kompetencję w dziedzinie budowy samochodów.

Audi R15 TDI: z nowym Dieslem po laury w Le Mans 1 24-godzinny wyścig na torze Le Mans doskonale się do tego nadaje: w tym francuskim długodystansowym klasyku szczególnie istotna jest wysoka efektywność i niskie spalanie. Lekkie konstrukcje, przyjazne dla środowiska koncepcje napędu i optymalna aerodynamika są równie ważne w Le Mans, jak podczas tworzenia seryjnych samochodów. Przy czym regulamin pozwala inżynierom na wiele technicznych innowacji.

Audi Sport konsekwentnie wykorzystało tę kreatywną swobodę i zbudowało nowy bolid LMP1, znacznie różniący się od wszystkich dotychczasowych samochodów sportowych Le Mans. „R15 TDI posiada wiele technicznych, szczegółowych rozwiązań, których dotychczas nie stosowano w żadnym sportowym prototypie” – wyjaśnia szef Audi Motorsport Dr. Wolfgang Ullrich. „W niektórych przypadkach poszliśmy zupełnie nowymi drogami.”

Wysokoefektywny silnik TDI
Sercem R15 TDI jest nowy silnik V10 TDI o mocy ponad 600KM i z maksymalnym momentem obrotowym powyżej 1.050 Nm, odzwierciedlający najnowszy stan technologii TDI opracowanej przez Audi. Nowa jednostka napędowa jest bardziej zwarta i lżejsza niż dwunastocylindrowy silnik w poprzednim modelu R10 TDI. Zużycie paliwa i związana z nim emisja CO2 również zostały zredukowane.

Audi R15 TDI: z nowym Dieslem po laury w Le Mans 2Innowacje w dziedzinie turbodoładowania i wtrysku paliwa zapewniają lepszą reakcję silnika. W R15 TDI zastosowano także nową generację jeszcze lżejszych filtrów cząstek stałych.

W tym nowym samochodzie sportowym ekstremalnie udoskonalono aerodynamikę, odgrywającą wyjątkowo dużą rolę w Le Mans. Podobnie jak w odnoszącym zwycięstwa w DTM 2008 Audi A4 przepływ powietrza zoptymalizowano przy użyciu obliczeń CFD (Computational Fluid Dynamics). Do innowacyjnych detali, które są od razu zauważalne, należy nowy spojler tylny i wysoki „nos” samochodu.

Nowa koncepcja układu elektrycznego
Całkowicie nowy jest układ elektryczny tego sportowego samochodu Le Mans: Po raz pierwszy zastosowano akumulator litowo – jonowy, używany w niektórych pojazdach hybrydowych. Jest on lżejszy niż tradycyjny akumulator i daje wyższe napięcie.

Wyższa moc akumulatora wpływa korzystnie między innymi na reflektory R15 TDI. W Le Mans Audi wystartuje po raz pierwszy ze światłami mijania składającymi się wyłącznie z diod, które stanowią już następną generację technologii LED Audi dla samochodów seryjnych.

Innowacyjne rozwiązania
Liczne innowacyjne rozwiązania zastosowano także w nadwoziu i podwoziu. Zawieszenie kół na przedniej i tylnej osi zostało podniesione zgodnie z koncepcją aerodynamiczną.

Audi R15 TDI: z nowym Dieslem po laury w Le Mans 3Dzięki dłuższemu rozstawowi osi i zoptymalizowanej masie pojazdu R15 TDI jest znacznie „zrywniejsze”, niż jego poprzednik.

Audi jest dotychczas jedynym producentem samochodów, który wygrał słynny 24-godzinny wyścig Le Mans pojazdem z silnikiem wysokoprężnym. „R15 TDI stanowi podstawę do kolejnych zwycięstw w Le Mans, mamy nadzieję, że także w 2009 roku” – powiedział szef Audi Motorsport Dr. Wolfgang Ullrich.

Audi R15 TDI będzie miało swój wyścigowy debiut 21 marca w 12-godzinnym wyścigu w Sebring (Floryda, USA). W 24-godzinnym Le Mans w dniach 13-14 czerwca Audi Sport Team Joest planuje udział trzech bolidów.

Źródło: Audi