Druga generacja Audi A3

Druga generacja Audi A323.08.2003
Cztero- i sześciocylindrowe silniki o mocy do 177 kW (241 KM), napęd quattro i nowa, automatyczna przekładnia sportowa DSG wraz z niezwykle dynamicznym mechanizmem jezdnym gwarantują przyjemność jazdy zapowiadaną przez sportowe nadwozie ...

Cztero- i sześciocylindrowe silniki o mocy do 177 kW (241 KM), napęd quattro i nowa, automatyczna przekładnia sportowa DSG wraz z niezwykle dynamicznym mechanizmem jezdnym gwarantują przyjemność jazdy zapowiadaną przez sportowe nadwozie. Ekskluzywne wyposażenie i najwyższej jakości materiały wnoszą do samochodu kompaktowego charakterystyczny dla większych modeli Audi, wysoki standard.

Druga generacja Audi A3 1 Nowe Audi A3 ma wszelkie predyspozycje ku temu, aby kontynuować pełną sukcesów historię swojego poprzednika. Sportowy charakter, nowoczesna technologia i dynamiczny design stanowią doskonałą podstawę do uzyskania przez drugą generację A3 czołowej pozycji w swojej klasie, którą bez trudu osiągnęła produkowana od 1996 roku pierwsza generacja tego modelu.

Pierwsze A3, w chwili swojego debiutu zdefiniowało nowy segment – klasę kompaktową premium, w którym model ten zajmował dominującą pozycję przez cały okres produkcji. Świadczą o tym nie tylko liczne wyróżnienia, lecz także wielkość sprzedaży - Audi A3 zawsze wyprzedzało, zarówno w Niemczech, jak i na świecie, swoich konkurentów.

Stylistyka

Emocje i precyzja to cechy, które charakteryzują stylistykę zewnętrzną nowego A3 i czynią z niego typowego przedstawiciela aktualnej linii Audi. Z sylwetki pojazdu promieniuje jeszcze większe siła i dynamika.

Druga generacja Audi A3 2 Zwiększony o 65 mm rozstaw osi, dodatkowe 30 mm szerokości przy jednoczesnym zmniejszeniu wysokości o 10 mm zbliżają proporcje nowego Audi A3 do proporcji klasycznego coupe. Wrażenie to podkreślają mniejsze zwisy nadwozia, znacznie bardziej pochylony tylny słupek i płaskie pasy szyb. Jednocześnie pasażerowie podróżujący z przodu i z tyłu, dzięki większym wymiarom wnętrza, mogą cieszyć się dużą przestronnością.

W części przedniej samochodu uwagę zwracają podkreślone boczne załamania i dynamiczny krój reflektorów przykrytych przezroczystą osłoną. Ich górne krawędzie skierowane są do środka i nadają obliczu, z typową dla Audi podwójną kratownicą osłony chłodnicy, ofensywny charakter.

Część tylna, w której zredukowano ilość linii i wprowadzono graficzny podział płaszczyzn, zachwyca czystością kształtów. Ta ewolucja języka formy wyraźnie nawiązuje do wyróżnianego wielokrotnie za stylistykę modelu poprzedniej generacji. Elementem przyciągającym wzrok w tylnej części samochodu są wyraźnie widoczne rury wydechowe – w zależności od silnika – pojedyncze lub podwójne.

Również wnętrze charakteryzuje elegancja i sportowy charakter. Wrażenie "sportowości" podkreślają m.in. fotele umieszczone niżej niż w poprzednim modelu, okrągłe dysze wentylacji z aluminiowym obramowaniem, wysoka konsola środkowa z ergonomicznie umieszczonym drążkiem zmiany biegów oraz typowy dla samochodów sportowych, „stojący” pedał gazu.

Druga generacja Audi A3 3 Nowe A3 jest znacznie przestronniejsze od swojego poprzednika – odczują to przede wszystkim pasażerowie siedzący z tyłu, którzy mają do dyspozycji o wiele więcej miejsca na wysokości nóg i barków. Dzięki zmienionej konstrukcji dźwigni hamulca ręcznego w konsoli środkowej udało się umieścić dwa uchwyty na kubki, dostępne także dla osób siedzących na tylnej kanapie.

Napęd

W ofercie silników znalazły się trzy nowe jednostki napędowe. Konstruktorzy Audi zwiększyli pojemność cieszącego się dużą popularnością silnika TDI do dwóch litrów i wyposażyli go w czterozaworową głowicę cylindrów. Po raz pierwszy w Audi A3 pojawią się również silniki 2.0 FSI oraz 3.2 V6, które niedawno zadebiutowały w Audi A4 i Audi TT.
- 3,2 l V6 o mocy 177 kW (241 KM), 320 Nm (od połowy 2003 roku)
- 2,0 l FSI o mocy 110 kW (150 KM), 200 Nm
- 1,6 l o mocy 75 kW (102 KM), 148 Nm
- 2,0 l TDI o mocy 103 kW (140 KM), 320 Nm
- 1,9 l TDI o mocy 77 kW (105 KM), 250 Nm.

Jednostki napędowe w Audi A3 współpracują z manualną 5-cio lub 6-cio biegową skrzynią biegów oraz z automatyczną skrzynią biegów Tiptronic. Automatyczna przekładnia z sześcioma przełożeniami jest wyjątkową ofertą w samochodach klasy kompaktowej.

Druga generacja Audi A3 4 Najmocniejsze silniki benzynowe i TDI mogą być wyposażone alternatywnie do przekładni manualnej także w nową, preselekcyjną, sportową skrzynię biegów. Ten nowy sposób przenoszenia napędu – zainspirowany techniką pochodzącą z torów wyścigowych – dzięki podwójnemu sprzęgłu pozwala na niezwykle szybką zmianę biegów bez utraty mocy i zapewnia kierowcy niczym nie zakłóconą przyjemność sportowej jazdy.

Kierowca zmienia biegi przy użyciu drążka zmiany biegów lub przełączników kołyskowych na kierownicy. Przekładnia DSG może, na życzenie, zapewnić komfort automatycznej skrzyni biegów i – elektronicznie regulowana – samodzielnie zmieniać przełożenia. Ponieważ jednak nie zastosowano w niej obniżającego moc sprzęgła hydrokinetycznego, system ten zapewnia zarówno dynamikę, jak i zużycie paliwa odpowiadające manualnej skrzyni biegów. Modele z przekładnią DSG dostępne będą od połowy 2003 roku.

Stały napęd na wszystkie koła - quattro nadal nie ma konkurenta w samochodach premium klasy kompaktowej. Dzięki quattro moc najsilniejszych modeli A3 jest w sposób optymalny zamieniana na napęd. Napęd quattro zapewnia doskonałą dynamikę i wysoki poziom bezpieczeństwa jazdy.

Podwozie

Drugi fundament znakomitej dynamiki nowego Audi A3 stanowi konstrukcja podwozia z udoskonaloną osią przednią z kolumną McPhersona oraz nowym niezależnym, czterowahaczowym zawieszeniem tylnych kół.

Druga generacja Audi A3 5 Konstrukcja podwozia gwarantuje sportową elastyczność przy zachowaniu wysokiej stabilności i zapewnia doskonałe zachowanie pojazdu przy pokonywaniu zakrętów. Stabilizatory zintegrowane z amortyzatorem minimalizują ruchy wzdłużne nadwozia.

16- lub 17-calowe obręcze kół ze stopu metali lekkich (17-calowe obręcze montowane są seryjnie w wersjach Ambition) zwiększają komfort jazdy i stanowią wizualny akcent sportowy.

Do mocy jednostek napędowych dostosowana została także skuteczność układu hamulcowego ze zwiększoną średnicą tarcz.

Nowością w Audi A3 jest elektromechaniczny układ kierowniczy ze wspomaganiem zależnym od prędkości jazdy. Łączy on optymalną czułość na ruchy kierownicy ze zmniejszoną wrażliwością na bodźce zewnętrzne (ze strony nawierzchni).

Wyposażenie

Podobnie jak poprzedni model, także nowe Audi A3 wytycza standardy w dziedzinie wyposażenia samochodów premium klasy kompaktowej. Trzy linie wyposażenia - pełna charakteru wersja Attraction, wybitnie sportowa wersja Ambition oraz ekskluzywna wersja Ambiente pozwalają dopasować każde A3 do indywidualnych życzeń właściciela.

Druga generacja Audi A3 6 Już w wersji Attraction do wyposażenia seryjnego należą między innymi: funkcja Easy-Entry dla przednich foteli, elektrycznie podnoszone i opuszczane szyby z przodu oraz centralny zamek z pilotem. Fotel kierowcy posiada możliwość regulacji w pionie, na życzenie – co jest novum w tej klasie samochodów – dostępne jest ogrzewanie kanapy tylnej. Także na życzenie oferowana jest osłona przeciwsłoneczna tylnej szyby.

Nowe A3 dysponuje rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo jazdy, takimi jak: elektroniczny program stabilizacji toru jazdy ESP, nowe przednie fotele z aktywnymi zagłówkami oraz system poduszek powietrznych chroniących głowę - sideguard.

Bardzo bogata jest lista elementów wyposażenia dodatkowego. Znajdują się na niej m.in.: wysokiej klasy sprzęt audio, system nagłośnieniowy BOSE, automatyczna klimatyzacja, system nawigacji satelitarnej oraz tuner TV. Oferowana jako element wyposażenia dodatkowego zmieniarka płyt CD znajduje się teraz w schowku po stronie pasażera i jest bardzo łatwo dostępna.

Worek na narty, umożliwiający przewożenie nawet dwóch desek snowbordowych oraz czujnik światła uruchamiający automatycznie światła mijania uzupełniają bogate, wykraczające znacznie poza swoją klasę, wyposażenia Audi A3.

! Dane o wyposażeniu dotyczą rynku niemieckiego !

Źródło: KulczykTradex