Koncern Audi - skutecznie do celu

Koncern Audi - skutecznie do celu13.08.2009
Koncernowi Audi udało się w pierwszym półroczu odciąć od negatywnych tendencji całego rynku i uzyskać wyraźnie dodatni wynik operacyjny w wysokości 823 milionów euro (2008: 1,3 miliarda euro) ...

Również pod względem sprzedaży marka z czterema pierścieniami utrzymuje się na obranym kursie: w pierwszych sześciu miesiącach przy sprzedaży 466.000 samochodów różnica w stosunku do rekordowej wartości poprzedniego roku zmniejszyła się o minus 9,7 procent (2008: 516.219).

- Członek Zarządu ds. finansowych Strotbek: „Nadal trzymamy się naszego celu, aby w 2009 roku uzyskać wyraźnie dodatni wynik operacyjny, jednak w drugim półroczu będziemy musieli stawić czoła kilku wyzwaniom.",
- Do jesieni marka Audi będzie miała w ofercie 50 różnych wersji samochodów z emisją CO2 poniżej 140 g/km,
- A5 Sportback pojawi się na rynku we wrześniu.

Mimo dużych wyzwań stojących przed światowym rynkiem motoryzacyjnym i trudnej ogólnej sytuacji gospodarczej koncernowi Audi udało się w pierwszym półroczu utrzymać swoją dochodowość. W okresie od stycznia do czerwca obroty koncernu wyniosły 14,5 mld euro (2008: 17,4 mld euro), czyli o 16,4 procent mniej, niż w rekordowym ubiegłym roku. Wynik operacyjny w tym okresie wyniósł 823 mln euro, czyli był o 36,6 procent niższy, niż rok wcześniej (2008: 1,3 mld euro).

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku pierwszego półrocza, jednak nie wpadamy w euforię myśląc o drugim półroczu, w którym będziemy musieli stawić czoła jeszcze kilku wyzwaniom” – powiedział Axel Strotbek, Członek Zarządu ds. finansowych i organizacji AUDI AG. „Jednak potwierdzamy nasz cel, jakim jest sprzedaż do końca roku 900.000 samochodów i osiągnięcie wyraźnie dodatniego wyniku operacyjnego” – dodał Strotbek.

Wynik finansowy przed opodatkowaniem wyniósł w I-szym półroczu 994 mln euro (2008: 1,4 mld euro), co oznacza minus 27,5 procent w porównaniu z rekordową wartością ubiegłego roku. Wynik finansowy po opodatkowaniu osiągnął 697 milionów euro (2008: 930 mln euro), czyli był o 25,0 procent niższy, niż rok wcześniej.

Cashflow netto w pierwszych sześciu miesiącach tego roku osiągnął podobnie wysoką wartość, jak w 2008 roku – 1,37 mld euro (2008: 1,48 mld euro). „To świadczy o sile finansowej koncernu Audi, który także podczas kryzysu prowadzi wszystkie swoje inwestycje bez udziału obcych środków i potrafi przy tym nawet wygospodarować nadwyżkę. Dowodem naszej solidnej podstawy finansowej jest ponowny wzrost płynności finansowej netto do ponad 9,7 mld euro w pierwszych sześciu miesiącach (31.12.2008: 9,3 mld euro)” dodał Strotbek. „To pomoże nam wyjść wzmocnionym ze światowego kryzysu gospodarczego”.

Mimo kryzysu Audi nie spowalnia swojej ofensywy modeli. „Co roku inwestujemy około dwóch miliardów euro w rozwój innowacyjnych produktów i efektywnych napędów” – tłumaczył Strotbek. Do 2015 roku marka z czterema pierścieniami zwiększy liczbę modeli do 42. We wrześniu rozpocznie się wprowadzanie na rynek nowego A5 Sportback, w 2010 roku pojawi się limuzyna klasy wyższej A8, a w połowie roku – całkiem nowe Audi A1. Tym modelem Audi zwraca się do nowej grupy docelowej w segmencie Premium.

Przy wszystkich nowych modelach marka z czterema pierścieniami szczególnie dużą uwagę przykłada do wysokiej efektywności i przyjazności dla środowiska. Głównymi fundamentami tej ofensywy nastawionej na efektywność jest optymalizacja tradycyjnych technologii napędów, odpowiednie zastosowanie lekkich konstrukcji w celu odwrócenia spirali masy pojazdów oraz doprowadzenie stanu rozwoju samochodów elektrycznych do etapu pozwalającego na ich seryjną produkcję. Już teraz Audi posiada w ofercie 31 samochodów emitujących mniej niż 140 gramów na kilometr dwutlenku węgla, do jesieni będzie to 50 wersji.

Do 2012 roku, dzięki konsekwentnemu stosowaniu technologii poprawiających efektywność, Audi zredukuje emisję CO2 swoich samochodów o 20 procent.

Źródło: Audi