Audi A4 3.0 TDI clean diesel quattro

Audi A4 3.0 TDI clean diesel quattro18.09.2009
3.0 TDI clean diesel wykorzystuje najczystszą technologię silników wysokoprężnych na świecie i już dzisiaj spełnia wymagania zapowiadanej na 2014 rok normy Euro-6. Zaprezentowany już w Audi Q7 innowacyjny silnik pojawi się teraz również w A4.

Mocny TDI jest nie tylko niezwykle czysty, lecz także wysokoefektywny – na 100 kilometrów w cyklu EU zużywa zaledwie 6,7 litra paliwa. Pakiet technologiczny 3.0 TDI clean diesel quattro obejmuje sam silnik oraz układ oczyszczania spalin o wysokiej efektywności. Nowy układ wtryskowy Common Rail generujący ciśnienie nawet 2.000 bar, innowacyjne czujniki ciśnienia w komorach spalania i wyjątkowo wydajny układ recyrkulacji spalin zapewniają jeszcze efektywniejsze spalanie i niską emisję szkodliwych substancji.
Na końcu układu wydechowego znajduje się nowoczesny katalizator DeNox odpowiedzialny za redukcję tlenków azotu. Zamontowany bezpośrednio na jego wejściu zawór dozujący wtryskuje roztwór o nazwie AdBlue; w gorącym strumieniu spalin roztwór ten rozpada się na amoniak, który rozkłada tlenki azotu na azot i wodę. Zbiornik AdBlue ma wystarczającą pojemność, aby kierowca nie musiał troszczyć się o uzupełnianie. Zajmą się tym warsztaty Audi w ramach okresowych przeglądów.

Z najczystszą technologią silników wysokoprężnych na świecie Audi A4 3.0 TDI clean diesel quattro spełnia wymagania zapowiadanej na 2014 rok normy Euro 6. A do tego jest wyjątkowo efektywne – średnio zadowala się zaledwie 6,7 litrami paliwa na 100 km (Avant: 6,8 litra). Innowacyjny V6 TDI gwarantuje A4 dobre osiągi – na przyspieszenie od zera do 100 km/h potrzebuje tylko 6,2 sekundy (Avant: 6,3 sekundy), prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h. Połączenie z sześciostopniową przekładnią tiptronic i stałym napędem na wszystkie koła quattro decyduje o wysokim komforcie i doskonałej trakcji.

Źródło: Audi