Jak kontrolować ośmiornicę?

Jak kontrolować ośmiornicę?10.09.2010
Nie, nie chodzi nam o słynną mafię - tym razem ośmiornica pochodzi wprost z fabryki Audi. Producent z Ingolstadt zaangażował się w projekt artystyczny przygotowywany w ramach Londyńskiego Festiwalu Wzornictwa. Osiem olbrzymich, ...

...przemysłowych ramion-robotów ważących w sumie ponad 10 ton, które zwykle pracują przy linii produkcyjnej w fabryce Audi wyruszyło do Londynu i to w samo jego centrum – na plac Trafalgar. Jakby tego było mało, każdy, kto ma na to ochotę, będzie mógł przejąć nad nimi kontrolę używając w tym celu swojego domowego komputera lub smartfona.

Ten niezwykły projekt o nazwie „Outrace” został przygotowany przez dwóch projektantów – Clemensa Weisshaara i Reeda Krama specjalnie na Londyński Festiwal Wzornictwa. Mieli oni pomysł, aby pozwolić publiczności na przejęcie kontroli nad instalacją za pomocą Internetu. W skrócie chodzi o to, że roboty ustawione na Trafalgar Square będą zapisywać na niebie za pomocą promieni świetlnych osobiste wiadomości przesłane przez internautów z całego świata.

Końcówki ramion ośmiu potężnych robotów (każdy waży k. 1,3 tony) zostaną wyposażone w reflektory LED stosowane w wyścigowym modelu Audi R15 TDI. Po otrzymaniu wiadomości (będą one wybierane losowo) mechaniczne „macki” będą poruszając się zapisywać ją litera po literze na wysokości ok. 3,5 m nad ziemią. Są jednak na tyle precyzyjne, że odchylenia w kształcie poszczególnych liter będą wynosić nie więcej niż 0,2 mm. Jednocześnie kamery o wysokiej rozdzielczości zarejestrują rezultat malowania światłem, a następnie wszystkie zapisy zostaną połączone w film wideo.

Każda osoba, która wyśle wiadomość robotom, później otrzyma od organizatorów happeningu zapis wideo z jej wyświetlenia na londyńskim niebie. Filmy będą także publikowane na portalach społecznościowych, takich jak np. YouTube.

Co trzeba zrobić, żeby zobaczyć ułożoną przez nas wiadomość wypisaną światłem na niebie w stolicy Wielkiej Brytanii? Po pierwsze odwiedzić stronę www.outrace.org, a następnie wysłać robotom wiadomość w języku angielskim składającą się z nie więcej niż 80 znaków i czekać na efekty.

Instalacja zacznie działać 16 września, w dniu otwarcia festiwalu.


Źródło: Audi, opr. BM