Nowe brzmienie Audi e-tron

Nowe brzmienie Audi e-tron05.11.2010
Samochody elektryczne mimo wielu zalet, mają też swoje słabe strony. Jedną z nich jest dźwięk ich pracy, dlatego Audi postanowiło popracować nad tą kwestią. Produkty Audi to zwykle bardzo dopracowane konstrukcje.

Firma ogłosiła właśnie, iż pracuje nad dźwiękiem nowego modelu e-tron o napędzie elektrycznym. Zwykły silnik spalinowy, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, wydaje pewien określony dźwięk i stanowi określone źródło hałasu. Tymczasem modele elektrycznie napędzane do prędkości 25 km/h są praktycznie bezgłośne. Powyżej tej prędkości słychać oczywiście szum powietrza i toczących się opon, ale są to odgłosy nieporównywalnie cichsze od warkotu tradycyjnego silnika. Bezgłośność może być niebezpieczna dla pieszych, a ponadto obniża poziom doznań z jazdy.

Ekipa Audi pod wodzą dr Ralfa Kunkela, szefa akustyków, pracuje nad stworzeniem określonych, charakterystycznych i przyjemnych dźwięków dla samochodów elektrycznych Audi. Nie chodzi tu jedynie o naśladowanie jednostek benzynowych, ale o zupełnie nowy kod dźwiękowy. „Model RSQ z filmu „Ja, Robot”, pokazuje jak mogą brzmieć samochody Audi w przyszłości” mówi Kunkel. Wygląda na to, że świat s-f wkroczy w nasze życie szybciej niż się tego mogliśmy spodziewać.

Źródło: Moto Target, foto: Audi