Model studyjny Audi A3 e-tron concept

Model studyjny Audi A3 e-tron concept20.04.2011
Audi zaprezentowało w Szanghaju model studyjny - Audi A3 e-tron concept. Ten czteroosobowy samochód jest wyrazem technicznej wiedzy marki - począwszy od zoptymalizowanego systemu obsługi MMI, poprzez multimedia aż po silnik.

Napęd hybrydowy typu plug-in z dwoma silnikami i litowo-jonowymi akumulatorami, które potrafią zgromadzić energię umożliwiającą pokonanie w trybie wyłącznie elektrycznym dystansu 54 kilometrów, dba o niskie zużycie paliwa.

Model studyjny Audi A3 e-tron concept 1 Stylistyka i karoseria
Audi A3 e-tron concept to czteroosobowa limuzyna. Jej długość wynosi 4,44 m, szerokość 1,84 m, a wysokość tylko 1,39 m – to proporcje, które podkreślają dynamiczny charakter nadwozia.

Stylistyka pojazdu wyraża typową dla każdego Audi sportową elegancję. Osłona chłodnicy jest plastycznie wkomponowana w przód pojazdu. Jej rama została zbudowana z włókna węglowego. Poziome trójwymiarowe, aluminiowe poprzeczki podkreślają optycznie szerokość pojazdu. Reflektory nawiązują do górnych, ściętych narożników osłony chłodnicy. Stąd wychodzą wyraziste linie pokrywy silnika.

Reflektory prezentują kolejny etap ewolucji technologii LED - przełomowej innowacji Audi. Są szersze, a linia znajdująca się pod nimi nadaje im lekkości. Nad przednim spojlerem umieszczono otoczony metalową ramą wlot powietrza, który wykonano z włókna węglowego.

Również z boku Audi A3 e-tron concept już na pierwszy rzut oka jest rozpoznawalny jako model Audi - harmonijne proporcje, pełne napięcia powierzchnie oraz niska, płynnie narysowana linia dachu, która kończy się w kolumnie C o kształcie charakterystycznym dla modeli coupe. Jedna trzecia wysokości powierzchni bocznej pojazdu wykonana jest ze szkła, pozostałe dwie trzecie z blachy – proporcje charakterystyczne dla stylistyki Audi.

Wyraźnie zaznaczone błotniki podkreślają moc silnika. Dwie wyraziste linie – linia Tornado biegnąca pod krawędzią szyb oraz linia Dynamic zaznaczona nad progami - kształtują boczną powierzchnię pojazdu. Lusterka zewnętrzne, wykonane z aluminium i włókna węglowego, przymocowano do listwy otaczającej szybę boczną. Klamki drzwi z matowego aluminium są delikatnie schowane; kiedy kierowca je dotknie, wysuwają się automatycznie.

Model studyjny Audi A3 e-tron concept 2 Inteligentna kompozycja powierzchni i linii kształtuje również tył pojazdu. Szerokie, płaskie światła tylne są plastycznie uformowane i ostro zakończone od strony wewnętrznej. Pokrywa bagażnika ma elegancką krawędź. W zderzak tylny wbudowany jest dyfuzor wykonany z włókna węglowego i metalu, który otacza dwie duże końcówki rur układu wydechowego.

Nowoczesne materiały, metody konstrukcji oraz łączenia poszczególnych elementów pozwoliły zbudować karoserię o niskiej masie. Drzwi, pokrywa silnika i bagażnika wykonane są z aluminium. Wysoka sztywność karoserii jest podstawą do precyzyjnego prowadzenia, doskonałego komfortu jazdy oraz niskiej masy limuzyny - Audi A3 e-tron concept waży tylko 1720 kg.

Wnętrze
Wnętrze pojazdu jest przestronne. Długi rozstaw osi 2,63 m - najlepsza wartość w segmencie kompaktowych aut klasy Premium - zapewnia pasażerom siedzącym z tyłu większą przestrzeń wokół kolan. Sportowe siedzenia przednie z mocnymi bokami są eleganckie.

Kokpit jest jasny i przestronny. Jego wygląd podkreślają poziome linie. Tablicę rozdzielczą w sposób charakterystyczny dla Audi ukierunkowano na kierowcę. Duża aluminiowa listwa jest trójwymiarowa i zawiera elementy obsługowe. Również głośniki wykończone zostały aluminium. Po włączeniu systemu radiowego głośniki wysuwają się o kilka milimetrów do góry – jest to optyczne podkreślenie doskonałego dźwięku.

Na konsoli środkowej uwagę przyciągają cztery duże i okrągłe wloty nawiewu w stylistyce turbin samolotowych. Przepływ powietrza może być regulowany przez pociągnięcie lub naciśnięcie osi dyszy. Regulacja klimatyzacji znajduje się na własnym, wyodrębnionym panelu w dolnej części konsoli środkowej.

Model studyjny Audi A3 e-tron concept 3 Za kompaktową, 3-ramienną, spłaszczoną od dołu kierownicą wielofunkcyjną znajduje się nowoczesna tablica wskaźników, która pokazuje pracę napędu hybrydowego. Zamiast obrotomierza zamontowano tzw. pomiar mocy, którego wskazówka pokazuje łączną moc systemu na skali od 0 do 100%.

Druga skala podzielona jest na kolorowe segmenty - zielone i pomarańczowe, które już na pierwszy rzut oka wyraźnie pokazują, czy A3 e-tron concept korzysta w danej chwili z napędu elektrycznego czy spalinowego. Dodatkowy wskaźnik pokazuje zasób energii w akumulatorze.

Między dużymi okrągłymi zegarami znajduje się 8-calowy wyświetlacz systemu informacji kierowcy (FIS). Wyświetlacz i duży monitor systemu multimedialnego MMI pokazują za pomocą eleganckiej, trójwymiarowej grafiki pracę systemu hybrydowego. Ekran MMI prezentuje poprzez wykres słupkowy statystykę zużycia paliwa i energii uzyskiwanej przez system rekuperacji.

Na konsoli środkowej umieszczone są elementy obsługowe systemu multimedialnego MMI. Obok pokrętła znajduje się panel dotykowy – touchpad – który ułatwia dodatkowo i tak intuicyjną obsługę systemu. Ekran MMI wbudowany jest w górną część tablicy rozdzielczej i wysuwa się z niej po uruchomieniu, kolejny element wywodzący się z wyższego segmentu pojazdów.

Systemy multimedialne w A3 e-tron pokazują, dlaczego marka Audi jest bezkonkurencyjna. Moduł UMTS umożliwia pełen dostęp do internetu. Dzięki technologii WLAN pasażerowie mogą korzystać ze stron internetowych oraz wysyłać e-maile; na tylnej części oparć foteli przednich znajdują się mocowania do iPad-ów.

Model studyjny Audi A3 e-tron concept 4 Audi A3 e-tron concept dysponuje bagażnikiem o pojemności 410 litrów, z niską krawędzią załadunku.

Napęd
Audi A3 e-tron concept to hybryda typu plug-in, napędzana przez dwa silniki - czterocylindrowy 1.4 TFSI o mocy 155 kW (211 KM) z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa oraz silnik elektryczny o mocy 20 kW (27 KM). System dysponujący łączną mocą 175 kW (238 KM) rozpędza auto do 100 km/h w zaledwie 6,8 s i pozwala osiągnąć prędkość maksymalną 231 km/h.

Zużycie paliwa wynosi średnio 2,2 l/ 100 km. Uzyskanie tak niskiego zużycia paliwa było możliwe dzięki zastosowaniu technologii z modułowego systemu Audi: pompy olejowej z regulacją pracy, inteligentnego systemu zarządzania energią, systemu Start-Stop oraz systemu rekuperacji.

Sercem Audi A3 e-tron concept są litowo-jonowe akumulatory umieszczone za tylnymi siedzeniami. Dzięki pojemności 12 kWh możliwe jest pokonanie dystansu 54 km wyłącznie z napędem czysto elektrycznym. Akumulatory są doładowywane podczas jazdy przez system rekuperacji lub podczas postoju poprzez gniazdo elektryczne. W ten sposób można podróżować po mieście bez emisji szkodliwych substancji.

Napęd przenoszony jest za pomocą siedmiobiegowej przekładni S tronic, którą zbudowano z dwóch przekładni obsługiwanych przez dwa sprzęgła. Zmiana biegów jest błyskawiczna, bez utraty siły ciągu.

Model studyjny Audi A3 e-tron concept 5 Kierowca może używać siedmiobiegowej skrzyni S tronic w trybie automatycznym lub manualnym. Dźwigienki znajdujące się na kierownicy umożliwiają manualną zmianę biegów. Tryby R, N i D uruchamiana są przez przyciski znajdujące się na konsoli środkowej. Gdy jest ciemno są one podświetlone na czerwono. Po uruchomieniu elektrycznego hamulca tryb P włącza się automatycznie. Launch Control umożliwia szybkie ruszenie dzięki turbo doładowaniu i minimalnemu poślizgowi kół.

Podwozie
Zawieszenie Audi A3 e-tron concept bazujące na modelu RS 3 Sportback dopasowane jest do mocy silnika. Czteroosobowy model pokonuje zakręty szybko, ale jednocześnie stabilnie i spokojnie.

Zawieszenie przednie to konstrukcja McPherson z wieloma elementami wykonanymi z aluminium. Z tyłu zastosowano czterowahaczową oś. Rozstaw kół wynosi z przodu 1572 mm, a z tyłu 1 542 mm.

System Audi drive select pozwala kierowcy wybrać jeden z pięciu trybów pracy silnika, układu kierowniczego i siedmiobiegowej przekładni S tronic: comfort, auto, dynamic, individual oraz efficiency. Ostatni tryb zapewnia maksymalną oszczędność paliwa.

Obręcze ze stopu metali lekkich mają średnicę 20 cali. Rozmiar opon z przodu i z tyłu to 245/30.


Źródło: Audi