Audi przejmuje Ducati

Audi przejmuje Ducati19.04.2012
Audi AG przejmuje od grupy Investindustrial, posiadającego bogate tradycje, włoskiego producenta motocykli sportowych - firmę Ducati Motor Holding S.p.A. z siedzibą w Bolonii. Do przejęcia dojdzie w najbliższym możliwym terminie, ...

...po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia, zgodnie z prawem antymonopolowym. Przystały na to wczoraj w Hamburgu rady nadzorcze Audi AG i Volkswagen AG. Ducati cieszy się na całym świecie doskonałą renomą jako wiodący producent motocykli, dysponujący szerokim doświadczeniem w konstruowaniu silników oraz tworzeniu lekkich konstrukcji.

Ducati, obok bogatych w tradycje włoskich marek Lamborghini i Italdesign, stanowić będzie trzeci filar Audi AG w północnych Włoszech. W ten sposób, urzeczywistniony zostanie kolejny etap strategii rozwoju koncernu Audi AG. Rupert Stadler, prezes Zarządu Audi AG: Ducati znane jest na całym świecie jako marka premium wśród producentów motocykli i ma długie tradycje w produkcji motocykli sportowych. Firma dysponuje wiedzą i technologią w dziedzinie silników wysokiej mocy i lekkich konstrukcji oraz należy do najbardziej dochodowych producentów pojazdów jednośladowych na całym świecie. Dlatego świetnie pasuje do Audi.

Zaawansowane systemy sterowania, szczególny sposób funkcjonowania komory spalania w silnikach Ducati, związane z tym nastawienie na sportowe osiągi i bogate doświadczenie w lekkich konstrukcjach, stanowią duży potencjał dla Audi AG i koncernu Volkswagen.

Peter Mosch, prezes Rady Zakładowej deklaruje, że przedstawiciele pracowników Audi AG wspierają zrównoważoną i konsultowaną z nimi strategię rozwoju przedsiębiorstwa. Peter Mosch: Musimy wykorzystać szanse, jakie dzięki globalizacji otwierają się przed Audi i to właśnie czynimy. Wszyscy członkowie rodziny Audi cieszą się już na współpracę z nowymi koleżankami i kolegami z Ducati.

Ducati, firma o zasięgu globalnym, prowadzi produkcję w swojej głównej siedzibie w Bolonii oraz we własnej fabryce w Tajlandii. Na rynkach strategicznych posiada szereg własnych spółek importerskich. Eksperci przewidują, że rynek motocykli będzie w następnych latach wyraźnie rósł, przede wszystkim w Azji. W roku 2011 przedsiębiorstwo Ducati, zatrudniające ok. 1100 osób, sprzedało ok. 42 000 motocykli i wypracowało obrót w wysokości ok. 480 mln euro.

Spółkę, w 1926 roku założyli w Bolonii Adriano i Marcello Ducati. Società Scientifica Radiobrevetti Ducati produkowała początkowo części do radioodbiorników. W 1949 rozpoczęto produkcję motocykli.

DucatiCorse, sekcja wyścigowa spółki Ducatiod dekadjest aktywna w wyścigach motocyklowych. Najważniejszym punktem tej działalności jest obecnie udział firmowego teamu Ducati w Motocyklowych Mistrzostwach Świata w kategorii MotoGP oraz w zawodach Superbike World Championship, gdzie Ducati wspiera odnoszące sukcesy drużyny prywatne. Marka Ducati, na dwudziestu jeden rozegranych mistrzostwach świata siedemnastokrotnie zdobyła tytuł najlepszego producenta, a czternastokrotnie najwyższą ocenę wystawili jej kierowcy.

Źródło: Audi