Sportowy MPV Audi za cztery lata

Sportowy MPV Audi za cztery lata02.08.2012
Jak donosi serwis autocar.co.uk Audi planuje wprowadzenie do sprzedaży w 2016 roku nowy sportowy model MPV. Pojazd ma konkurować na rynku z Fordem S-MAX. Szef sprzedaży i Marketingu Audi, Peter Schwarzenbauer ...

...poinformował brytyjskich dziennikarzy, że nowy MPV będzie sprzedawany w wariancie sześcio- i siedmioosobowym.

Nowy MPV znajduje się obecnie dopiero w fazie projektowej. Wiadomo, że ma bazować na większej wersji modułowej konstrukcji MQB wykorzystywanej w modelach Volkswagen Group. Prawdopodobna długość samochodu to ok. 4,5 metra. Dzięki zastosowaniu nowej platformy auto będzie bardzo przestronne, a jednocześnie producent z Ingolstadt będzie je mógł oferować za niższą cenę. Nie wiadomo jeszcze, jaki napęd będzie mieć nowy MPV. Platforma MQB pozwala na zastosowanie napędu na przednią oś lub wszystkie koła.

By nie uszczuplać przestrzeni we wnętrzu silnik w nowym MPV Audi będzie montowany poprzecznie. Nowy model najprawdopodobniej będzie dostępny zarówno z jednostkami benzynowymi, jak i wysokoprężnymi. Mówi się, że Audi użyje w nowym MPV silniki TFSI o pojemności od 1,8 do 2 litrów i mocy między 180 a 222 KM. Oprócz tego w gamie silnikowej znajdą się 2-litrowe diesle TDI o mocy w zakresie 141-175 KM.

Jest też bardzo prawdopodobne, że pojawi się wariant hybrydowy z 1,4-litrowym silnikiem benzynowym TFSI o mocy 1148 KM, silnikiem elektrycznym o mocy 107 KM i zestawem baterii.

Podobno niektórzy przedstawiciele Audi sugerują także nieoficjalnie, że nowy MPV może stać się zaczątkiem zupełnie nowej linii modelowej. Samochody wchodzące w skład tej linii nosiłyby nazwy rozpoczynające się od litery „V” (jak: „Vario”). Idąc tym tropem należy przypuszczać, że pierwszy model będzie nosić nazwę V3, ze względu na to, że niektóre komponenty mechaniczne w tym pojeździe zostaną zapożyczone z Audi A3. Prawdopodobna jest też nazwa V4, biorąc pod uwagę większe rozmiary auta.

Źródło: autocar.co.uk, Audi, opracowanie: BM