Audi A4 przejdzie techniczną rewolucję?

Audi A4 przejdzie techniczną rewolucję?22.08.2012
Nowa generacja Audi A4 ma wejść na rynek za dwa lata. Oczekuje się, że pojazd przejdzie coś w rodzaju technicznej rewolucji, tak przynajmniej twierdzi prasa motoryzacyjna. Najnowsze doniesienia na ten temat zamieścił serwis autoevolution.com.

Jeśli to prawda, to Audi narzuciło sobie spore tempo, przecież dopiero co w marcu tego roku przedstawiło odświeżoną wersję A4.

Wróćmy jednak do rewelacji ujawnionych przez autoevolution.com. Dziennikarze tego serwisu twierdzą, że nowe Audi A4, które na razie opatrzone jest wewnętrznym kodem firmowym B9, będzie zużywać znacznie mniej paliwa. Rezultat ten ma powstać w wyniku połączenia kilku modyfikacji. Przede wszystkim nowe Audi A4 ma być pierwszym modelem producenta z Ingolstadt, który będzie korzystać z nowego, elektrycznego napędu quattro.

Oznacza to, że samochód pozbędzie się ciężkich dyferencjałów używanych w aktualnych modelach quattro, a jego silnik będzie przekazywać moc na przednie koła, tak jak w modelach nieposiadających quattro, podczas gdy tylną oś napędzać będzie para silników elektrycznych. Podobno mają one oferować łączną moc około 136 KM.

Gama silnikowa nowego Audi A4 ma obejmować m.in. mocniejszą wersję 2-litrowej, 4-cylindrowej jednostki benzynowej (ma ona generować 225 KM) I zmodernizowanego, 2-litrowego diesla o mocy 197 KM. Oprócz tego klienci będą prawdopodobnie mogli nabyć Audi A4 w wariancie hybrydowym typu plug-in, w którym napęd przekazywany byłby na przednią oś. Wersja ta wykorzystywałaby wspomniany już 4-cylindrowy silnik turbo o mocy 225 KM i jednostkę elektryczną o mocy 25 KM.

Nowe Audi A4 ma być także lżejsze od aktualnej generacji. Podobno Niemcy odchudzą je o około 100 kg, co oznaczałoby, że masa pojazdu będzie wynosić około 1330 kg.

Źródło: autoevolution.com, Audi, opracowanie: BM