Audi wyróżnione za system zdalnego parkowania

Audi wyróżnione za system zdalnego parkowania21.01.2013
Amerykańskie czasopismo „Popular Science” wyróżniło pomysł Audi mianem „produktu przyszłości”. Chodzi o zaprezentowany na tegorocznych targach Consumer Electronics Show 2013 w Las Vegas system parkowania ...

...na parkingach wielopoziomowych niewymagający ingerencji kierowcy. Technologia stworzona przez specjalistów z Biura Rozwoju Audi została również okrzyknięta „najlepszym rozwiązaniem techniki motoryzacyjnej” przez sieć mediów specjalistycznych „The Verge”.

Na czym polega ten przełomowy wynalazek? Po pierwsze trzeba mieć Audi, po drugie smartfona, a po trzecie wielopoziomowy parking. Za pomocą telefonu kierowca uruchamia odpowiednią funkcję, potem pałeczkę przejmuje centralny komputer na parkingu, który wykorzystując WLAN pilotuje nasze Audi do najbliższego wolnego miejsca parkingowego.

Komputer pamięta rozkład parkingu i rejestruje, ile i jakich miejsc zostało już zajętych i na tej podstawie wyznacza trasę przejazdu samochodu. Z kolei parkingowe czujniki laserowe zapisują ruchy pojazdu, dzięki czemu ułatwiają jego precyzyjną lokalizację. Otoczenie Audi monitorowane jest przez dwanaście czujników ultradźwiękowych zamontowanych na aucie. W miarę rozwoju projektu mają je dodatkowo wesprzeć kamery wideo.

Kiedy będziemy mogli korzystać z tej nowinki technicznej w naszym Audi i na miejscowym parkingu? Raczej nieprędko, ponieważ projekt dopiero zaczyna być testowany w praktyce. Obecnie producent z Ingolstadt wyposaża jeden z lokalnych, wielopoziomowych parkingów w odpowiednie urządzenia techniczne.

Źródło: Audi, opracowanie: BM