MotoNews.pl

Nowe Suzuki SX4

26 czerwca 2013

Kategoria | Testy samochodów
Marka, model | ,
2

Suzuki kontynuuje ofensywę modelową prezentując nowego przedstawiciela prężnie rozwijającego się segmentu crossoverów – Suzuki SX4. Następca modelu produkowanego od 2006 roku dziedziczy po nim nazwę i najistotniejsze atuty, oferując ponadto nowocześniejszy design, bardziej funkcjonalne wnętrze oraz lepsze właściwości jezdne.

Nowy SX4 jest dłuży o 18 cm, szerszy o 35 cm i wyższy o 10 cm od swojego poprzednika. Zwiększenie wymiarów zewnętrznych oraz rozstawu osi (o 10 cm) sprawiło, że japoński model wygląda na samochód o segment większy niż jego prekursor. Zmodernizowany design nadwozia wpłynął korzystnie na proporcje i wygląd zewnętrzny nowego Suzuki.

Atrakcyjność nadwozia w zależności od wersji wyposażenia zwiększają: 17-calowe aluminiowe tarcze kół, srebrne relingi dachowe, szyby tylne przyciemniane, srebrne nakładki zderzaków i progów, szklany dach panoramiczny, światła dzienne w technologii LED oraz elementy pakietu Outdoor w skład którego wchodzą osłony nadkoli, drzwi, progów i zderzaków.

Obszerna kabina crossovera z Kraju Kwitnącej Wiśni wita nas nowoczesnym wzornictwem współgrającym z ergonomią i funkcjonalnością. Materiały wnętrza o różnorodnej fakturze i kolorystyce przeczą stereotypowi o monotonni i szarości kabin japońskich samochodów.

SX4 dostępny jest w trzech wersjach wyposażenia: Comfort, Premium oraz Elegance. W podstawowej wersji na liście wyposażenia standardowego znajdziemy m.in.: 7 poduszek powietrznych, manualną klimatyzację, system audio z czterema głośnikami, szyby oraz lusterka regulowane elektrycznie, tempomat, kolumnę kierownicy regulowaną w dwóch płaszczyznach, komputer pokładowy oraz fotele przednie z regulacją wysokości.

Uzupełnieniem przestronnej kabiny jest bagażnik o kubaturze 430 litrów. Podwójna podłoga, wysoko unoszona pokrywa i niski próg załadunku pozwolą na łatwe wykorzystanie jego potencjału.

Oferta silnikowa Suzuki ogranicza się tylko do dwóch jednostek – benzynowej i wysokoprężnej o pojemnościach 1600 cm3. Pierwsza z nich generuje moc 120 KM i 156 Nm momentu obrotowego, natomiast druga zasilana olejem napędowym oferuje taką samą moc oraz moment obrotowy wynoszący 320 Nm. Silnik benzynowy może współpracować z 5-stopniową manualną skrzynią biegów lub automatyczną bezstopniową przekładnią CVT z trybem manualnym. Diesel natomiast występuje tylko w połączeniu z manualną 6-stopniową przekładnią.

W podstawowej wersji SX4 napęd przenoszony jest na oś przednią. Za dopłatą 7 tys. zł Suzuki wyposażony będzie w nową generację napędu ALLGRIP (4WD) oferujący cztery tryby pracy: Auto, Sport, Snow i Lock, zwiększające jego wszechstronność w różnych warunkach drogowych.

Ceny nowego crossovera zaczynają się od 69 900 zł za pojazd z bazową wersją wyposażenia oraz silnikiem benzynowym i dochodzą do 112 900 zł w przypadku wersji wysokoprężnej z napędem 4WD.

Suzuki w tym roku planuje sprzedawać miesięcznie ok. 250 egzemplarzy nowego modelu, a w przyszłym roku znaleźć ponad 3000 nabywców dla swojego crossovera. W osiągnięciu tych założeń ma również pomóc ambasador nowego produktu, jeden z pierwszych użytkowników nowego SX4, czterokrotny mistrz olimpijski Robert Korzeniowski.

Tekst i zdjęcia: Dariusz Wołoszka - Info-Ekspert

Info-Ekspert